şükela:  tümü | bugün
  • sözleri gümüşhaneli şair osman nebioğlu'na (hışır osman), bestesi ise nurullah akçayır'a ait olan ve dinledikce aglanacak türkülerden biridir. cankat erdoğan'ın yorumu özellikle tavsiye edilir.

ayrıca sözlerinde geçen "ya sal başıma" ifadesi "yasal başıma" şeklinde anlaşılmaya son derece elverişlidir.* (bkz: yanlış anlaşılmış şarkı sözleri)
  • değeri yeterince bilinmeyen muazzam türkülerden birisidir.

http://www.youtube.com/…dihmyy-ki0a&feature=related
  • hışır osman'ın sözlerini besteleyen nurullah akçayır'ın piyasa sunduğu harika türkü. songül karlı tarafından da yorumlanmıştır. cankat erdoğan'ın türküyü güzelce düzenleyip adından söz ettirmesinin ardından nurullah akçayır tarafından ufak bir düzenlemeyle ikinci defa albüme eklenmiştir. (bkz: yare söyle)
    fakat ne kendisi ne de bir başkası cankat erdoğan kadar okuyamamıştır.
  • en güzel bir kayıt için:nurullah akçayır yorumu
  • insanın içine 5000 derece ateşte dövülmüş bir demiri sokup çıkartırcasına bir etki yaratan türkü.

türkü konusunda zurnanın son deliği olan bana "offff off!" çektiren bir kaç eserden biridir.
  • şu an dinlemekte olduğum türkü. çok güzel, çok etkileyici. sözleri çok anlamlı, bestesi ise insanı karlı bir bozkırın içine sürükler gibi.

gece tek başına dinlemek apayrı anlamlar katıyor bu esere. sanat bir yönüyle de öznel duyguları harekete geçiren, bireye özne olduğunu hissettiren bir şey sonuçta.
  • neyinden korkayım kışın
    yazın yağar kar başıma

dünya üstünüze geldi mi listenizde olur mutlaka.
  • trt müzik kanalında nurullah akçayır ve onur şan düet i ile çok geç tanıştığım, müziği ve sözleri ile duyguları harekete geçiren dertsiz başa dert salan her daim dinlenesi türkü.

"yazın yağar kar başıma.." daha ne desin!
  • cankat erdoğan tarafından yeniden kliplendirilmiş olan eser. bu defa çok ses getireceğe benziyor.

not: henüz internette göremedim. tv'de denk geldim. linkini bulur bulmaz ekleyeceğim.

edit:
    video 100k izlenmiş ben linki buraya atmadan,
    buyrun link
    cankat erdoğan - yazın yağar kar başıma
  • nazlı öksüz'den de dinlemek gerektiği kanaatindeyim.

icra canlı üstelik...

inanmayana söylüyorum, bak mesela tam 03':00"da kemençeci kardeş intro girişinin ikinci kere çalınmasını beklemeden giriyor soloya...

dinle bak:

nazlı öksüz - yazın yağar kar başıma

dinledin mi?

haksız mıymışım? (hanımablamız'ın "çatakaltı" yorumu da efsanedir. https://www.youtube.com/watch?v=4pe9t-5ymfa )

eser'in güftecisi ve bestecisi ilk entry'de yazıyor.

(uzun zamandır yazmadım. unuttum nasıl bkz verildiğini. pardon)

şimdi bu eserimiz, türkü formunda bestelenmiş bir eser oluyor. bunun gibi bir çok eser var. (ozanlarımızın eserlerini bu kategoriye koymuyoruz elbette; onlar doğrudan türkü kategorisinde değerlendiriliyor.)

peki türkü formunda bestelenmiş bir esere biz ne zaman "özgün müzik, türk müziği vs" demekten vazgeçip "türkü" diyoruz? eser yöresel sanatçılara kadar yayılıp, sözleri ufak ufak söylenen yere göre değiştirilmeye başlanınca...

mesela bu türkünün orijinal sözleri şöyle:

felek ne derdin var ise
    ben varım ya sal başıma
    bıkmışım senin dünyandan
    zaten gelir dar başıma

bırakmadın benim peşim
    kurutmadın gözüm yaşın
    neyinden korkayım kışın
    yazın yağar kar başıma

hışır osman yanar bitmez
    ocak içte baca tütmez
    zalim felek sanki yetmez
    bir de vurur yar başıma

fakat işte o bahsettiğimiz benimsenme sonucu son kıtanın ilk dizesinde sözler şu şekle bürünmüş:

yanar gönlüm yanar bitmez
    ocak içte duman tütmez
    zalim felek sanki yetmez
    bir de vurur yar başıma

özetle, konservatuar öğrencisi-hocası ve trt sanatçısı dışında birine "hacım yazın yağar kar başıma anonim değil nurullah akçayır bestesiymiş" dediğimizde yanıt "hadi len, harbi mi? vayanasını, yapmış adam" oluyorsa o eserimiz artık türkü kategorisinde değerlendirilebilir.

eserin kendisi mi?

ciğere ciğere işler...