şükela:  tümü | bugün
 • bulunduğumuz sitede 600bin tl’ye satılan yazlık ev olduğunu öğrenince elalemin harcayacağı paranın bana dert olması üzerine açtığım başlıktır.

  şimdi düşünüyorum:

  satılık yazlığı alacak kişilerin ebeveynler olduklarını varsayalım. yılda 15 gün tatilleri olsun. 4 kişilik aile bunlar.

  güzel bir 5 yıldızlı her şey dahil otelde (türk oldukları için) yoğun sezonda geceliği 2000 tl’ye konaklayabilirler.

  yılda 10 gün otelde geçirseler 20000 tl.

  30 yıl bu şekilde tatil yapabilirler.

  ne yemek derdi olur, ne temizlik derdi, ne eyvah kışın fırtına çıkmış evin pergulesi su almış derdi.

  çocuklar için mini club olur, istediğinde baş başa da kalabilirsin eşinle.

  özet: bence bizim sitedeki yazlığı almayın, otel daha mantıklı.
 • bir çok kez aklımdan geçen ve her defasında 5 yıldızlı otelde kalmayı tercih ettiğim versustur.

  bir kere yazlık alırsam hep aynı yerde tatile gitmem gerekir ve yılın büyük bir çoğunluğunda ev boş kalır. yazlığa vereceğim parayı dünyanın farklı yerinde tatil yaparak hunharca harcıyorum.emeklilik sonrası yılın 12 ayı yaz olan bir memlekette yazlık almak kanımca en mantıklı hareket olur.
 • biri sana aittir. diğeri parana ait.
 • her ne kadar yazlık alıp tek bir yere mahkum olmaktansa otelde tatili tercih etsem bile yapılan hesabı pek doğru bulmadığım karşılaştırma.

  şimdi tamam yazlığa vereceğin para ile 30 sene otelde 10'ar günlük tatil yapıyorsun da, bu durumda 30 sene sonunda elinde bir varlık kalmıyor. yazlık sahibi olsan 30 sene sonra satsan arsası marsasi derken yine tatlı bir para kalır sana. yani bir varlığın olur.
  başka şekilde bir argüman bulmak lazım. çünkü maddi olarak yazlık daha karlı.
 • 600.000 liralık değil de 150.000 liralık bir yazlık ile kıyas yapılırsa yazlığın tercih edileceği versustur.

  yıllardır ben de aynı şekilde her sene aynı yere tatile mi gidilir diye düşünüyorum. ama artık yer bakmaktan, seçim yapmaya çalışmaktan sıkıldım. bi yazlığım olsa da düşünmek zorunda kalmasam diye düşünmeye başladım.

  bu arada yazlığın en büyük dezavantajı her sene aynı yere gitmekten ziyade siz oradayken gelen eş dost yüzünden kafanızı dinleyemeyecek olmanızdır bence...
 • safa bak, yazlığı olanların yılda 15 gün tatil yapacağını sanyor. lan saftirik, adam çalışıyorsa ailesini gönderiyor yazlığa. yazlıkta 2-3 ay geçirdiklerini kabul ederek şimdi o boktan hesabını tekrar et bakalım.
 • şimdi yazlik var yazlık var. karasu da 80 bine de yazlık daire var, çukurbağ yarimadasında da yazlık var. yazlığın tanımını yapalım; ona göre kıyas yapalım, bide bugün 20 bine tatil yaptığın otelde seneye o fiyata yapamazsın malum enflasyon. bana sorarsanız yüksek fiyatlar için yazlık almak mantıklı, düşük fiyatlar için ise kısa süreli kaliteli tatil yapmak.

  edit:imla
 • (bkz: motokaravan)
 • öncelikle maddi açıdan değerlendirelim. yazlığa gömeceğin parayla ort. 500.000 lira ile 20 sene her yaz tatil yapabilirsin ama yazlık sermayedir. ve aldığın paranın ya üstüne ya da altına da satabilirsin. yazlıkların her sene masrafları oluyor.
  diğer bir kısım ise bağlama kısmı yazlık sizi o şehire bağlar her sene yazlık değiştirmeyi düşünmüyorsanız. tatile çıkmak özgürlüktür. yazlıkta eş dost aile ne var ise ağırlayabilirsiniz. tatile de bu mümkün değil. tatilde nereye giderseniz gidin hep yabancı olursunuz. yazıkta komşunuz , tanıdığınız artar o şehirden biri olursunuz. yazlık emeklilik için avantajdır.
  dipnot: sahil kasabasında yaşıyorum.
 • yazlık alınan eve sadece yazın 10 günlüğüne gidilir diye bir kaidemi var lan .
  bayram olur , yılbaşı olur , hafta sonu olur basar gidersin .
  bu ne sikim kıyaslamadır .