şükela:  tümü | bugün
  • yillardir hissettigim durum. yazliklar hep yilin buyuk cogunlugunun yasandigi evde ise yaramayan, gozden cikarilmis, gereksiz ivir ve zivirla doldurulmus yerler gibi ulkede. sanki bir spot magaza. 2. el pazari. falan filan.

cirkin bir hali vardir. normalde kullanilmaz. hoop yazlikta gorursun bunu. sacma sapan bir sus vardir, atilmaz yazlik eve konur falan. hayatim boyunca yazlikta hicbir zaman gercek bir ev hissi yasayamadim nedense. durum bu.
  • yazlık evlerinde bulunan eşyaların eski ve spotçu dükkanı gibi olmasının temel sebebi;

-yazlık evler genellikle şehir dışında olduğundan mahrumiyet bölgesi sayılır.haliyle elinin altında bauhaus,ikea vb. şeyler olmadığından eski salça kavanozundan pet şişeye ne varsa atmaya cesaret edemezsin,çünkü lazım olur.

-eski püskü olma sebebi ise yazlıklar genellikle kaçamak gidilen yerler olduğundan pek misafir uğramaz oraya yani evi süslemek gösteriş yapmak mümkün değildir.ulan zaten 1-2 aylığına geliyorum deyip 3.sınıf malzemeler iş görecek makineler konulur geçer.
  • hani böyle ergenlik dönemlerinizde ailenizin görüşmenizi istemediği serseri ama eğlenceli arkadaşlarınız vardır ya yazlık ev bana hep bunu hissettirmiştir.

ciddi bir ev değildir, kurallar yoktur, istediğin gibi yayıl, öyle dip bucak temizlik de yapılmaz, tabak kırıldı takım bozuldu endişeniz yoktur, eşyalar son derece sadedir ortada bir sehpa sehpanın üzerinde kırılırsa hayatınızın kayacağı değerli objeler yoktur, yatağını ister topla ister toplama kimse sallamaz, yemek genelde dert edilmez...

bu kadar gevrekliğe rağmen yine de yazlığı sevmezdim, her sene aynı yere gitmekten sıkılırdım ama yine de ondan hiç istemediğim ve tahmin etmediğim şekilde ayrıkdık. maalesef 99 depreminde yıkıldı yer değirmendere...
  • bir marmarisli olarak hiç yazlık evimiz olmadığından anlamayacağım durum.

(bkz: memleketi ile övünen insan)
  • bir adanalı olarak yazlık evden kasıt yaylalık yerler mi deniz kenarı mı belirtilmesi gereken hede.

yaylalık yerse; evet öyledir. dağın başındasın konfora ne gerek var, başını sokacak 4 duvar olsun yeter !

deniz kenarı yerse; hayır öyle değildir. deniz kenarı ev her daim bakımlı olmalıdır. yaz aylarının öğle saatleri sıcağı çekilir mi yazlıkta! bakım şart, ilgi alaka şart. klima şart malesef.
  • plastik beyaz renkli dandik sandalye ve masadan dolayıdır. oldum olası hiç samimi gelmemiştir.

şu: https://cdn.cimri.io/…sandalye-takimi_132820453.jpg
  • ben yazlıkta tv izlemekten tuhaf bir zevk alıyorum. normalde tv hayatta izlemem. ama orada eski eşyaların nostaljisi mi? dışarının nemi sıcaklığı mı? internet olmaması nedeniyle bana late 90s havası vermesi mi? tv izliyorum.
  • bingo...

uzanmış olduğum 40 yıllık çekyattan bildiriyorum ki, net*
  • yazar doğru bir tespit yapmış lakin eksik. annem evde ne kadar atılacak, gereksiz şey varsa biriktirip apartmanın sığınağına koyuyor. "gereksiz bu. atsana" dediğimizde de yazlığı kastederek "olsun kullanırız" diyor. sorun şu ki bizim bir yazlığımız yok. annem gelecekte hayalini kurduğu bir ev için gereksiz bütün eşyaları atmayıp biriktiriyor! bu gereksiz eşyaları yazlıkta değerlendirme fikri ilk kimin aklıma gelmişse allah onun belasını versin.