şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yazının sınırsız olanaklarını sunan yazmak eylemi'nin yeni basımı gökçen ergüven'in kapak tasarımıyla sel yayıncılık tarafından yayımlandı
 • (bkz: ferit edgü)
 • ferit edgü'nün arka kapağında eylemi yazmak başlığını taşıyan bu deneme kitabında, 1980'de o zamanki adı dev-sol olan örgütün gerçekleştirdiği kepenk kapatma eylemi, eyleme karar veren, gerçekleştiren, maruz kalan, önlemeye çalışan vb yüz kişinin ağzından anlatılır.

  bence her ekşi sözlük yazarına okutulup sınavı yapılması gereken bir kitaptır.
 • sel yayınları tarafından basılan ilk baskıda, yalnızca 1800 adet çoğaltılmış.

  ferit edgü, her kitabında yaptığı gibi bu kitabında da insanı şaşırtıyor... 101 öyküden oluşan 'yazmak eylemi'nde bulunan tüm yazılar, farklı bir tarzda yazılmış -ki bu çok büyük bir başarı olsa gerek-..
 • yoksul varımın yalan neşesi.
  otopsikalanize yardımı olur belki. soyunabilirsen.
 • ferit edgü'nün önsözünde değindiği gibi; edgü, raymond queneau'nun exercises de style adlı kitabını çevirmeye çalışıyormuş ama çeviri ilerledikçe bu kitabın çevirisinin pek mümkün olmadığını görmüş.(bu kitap yüz değişik üslupla bir konuyu anlatır) hal böyle olunca, neden ben de buna benzer bir yapıtı türkçe ile yapmayayım der ve düş gücünün yardımıyla bir olaya 101 farklı açıdan bakmaya, farklı üsluptan yazmaya çalışır. sonuçta ortaya bu güzel, düşündürücü, akıl ve dil egzersizi yaptıran eser ortaya çıkar.

  (bkz: biçem alıştırmaları)
 • --- spoiler ---

  hiçbir şey şaşırtmıyor artık bizi, aşkın gülüşünden başka. soluk bir ışıkta gezdik kenti. ışıksız vitrinlerde yalnızlıklarını yaşar gibiydi mankenler.
  inandırıcı bir kanıt aradım kapalı kapılar önünde. bekçiler tenha sokakları bekliyordu. sözcüklerin yetmediği bir an, bir gencin "yarına adadım adımı, benim kuşağımın yazgısı bu" dediğini duydum.
  duvarlarda konuşan gençliğin sesi duyuluyordu. çiziktirmeler - umutsuz aşkımın sesi.
  yarı ölü bir sokakta yazıyorum bunları. xx. yüzyılın bir kapalı, perişan perşembesi. kalemimi bilemek için belki. "hadi ozan, konuş bakalım" denildiğinde hazır olmak için.
  titriyor elim, kalemim. sesimin bozuk tellerinde nikotin.

  --- spoiler ---
 • ferti edgü'nün 1980 yılında çıkardığı deneme türünde denediği kitaptır. ele aldığı konuyu 101 farklı üslüp kullanarak anlatır. edebiyatla ilgilenen kişiler için nimet sayılır zira bir kişinin 101 farklı üslubu nasıl kullandığını görürüz.
 • 9. raymond queneau'nun exercices de style (biçem alıştırmaları) kitabını almak için kitapçıya girdiğimde onu bulamadım ama baktığım rafta yazmak eylem'ini gördüm, yerine onu aldım o gün. biçem alıştırmaları'na da sonra bakarım, dedim ama kitabın özsözünde bir sürpriz bekliyordu beni. meğer ferit edgü bu kitabı biçem alıştırmaları'nı çevirmeyi deneyip de olmayacağına karar verince kaleme almış. galiba her iki kitap da anadilinde okunmalı. bir gün fransızca öğrendiğimde okuyacaklar listeme ekliyorum.
 • konuşma eyleminden çok etkili bir eylemdir. yanlış yollara sapmadan doğrudan sonuca ulaşırsın.