şükela:  tümü | bugün
 • armada'nın karşısındaki ucube yapının yenisi, sapphire ankara adıyla başlamış ve hala inşaatı devam etmekte olan bina projesinin yeni adı. istanbul sapphirein kötü ününden dolayı değiştirildiğini düşünüyorum. armada'nın karşısında yükselen bu devasa proje, hem yatayda hem dikeyde aşırı derecede uzun olması ve bu şekliyle çevresine göre konumlanışı nedeniyle eskişehir yolunun kenarında ölçeksiz ve çin seddi gibi duruyor. eskişehir yolunun o kısmı zaten iyice şekilsiz gökdelenlere boğulmuş durumda, bu yapı iyice tüy dikmiş.

  http://yda.com.tr/…/uploads/2017/03/c3-1024x576.jpg
  http://yda.com.tr/konut-ve-ofis-projeleri/#
 • bir de bu ucubeye "en iyi mimari dizayn", "en iyi ofis kulesi" ödülü veren okumuş etmiş ecnebiler var. umarım onların şehirlerine, hatta evlerinin tam karşısına bunun gibi devasa duvarlar yapılır! bina tasarım olarak başarılı olabilir buna mimarlar karar versin. ama bulunduğu çevre ile uyumu rezalet. bunun kararını vermek bir ankaralı olarak benim hakkım. bu ödülleri verenler ankara'ya gelip bu yapının önünde durup şöyle bir bakmışlar mı acaba?
  sokakta, metroda, otobüs durağında bununla ilgili konuşan herkes devasa kasvetli bir duvar gibi olduğu konusunda hemfikir. sen halkın ödülünü alamamışsın istediğin mimari ödülü al ne fayda?
  armada'nın karşısındaki ucube yapı neden yıkıldı? siz bunu araştırdınız mı projeyi tasarlarken sevgili "yazgan design"? ben söyleyeyim; çünkü yolu boylu boyunca kaplayan devasa bir duvar gibiydi, çirkindi, kasvetliydi, insanın üstüne üstüne geliyordu. yıkıldığında o bölge ne kadar da ferahlamıştı. peki o ucube yapı bu nedenlerden ve halkın tepkisinden dolayı yıkıldıktan sonra ne oldu? siz daha büyük, daha iç karartıcı bir duvar tasarlamayı başardınız! tamam yda yüksek bir bedel ödemiş olabilir araziyi satın almak için ve karşılığını almak istiyor öyle olsun ama hiç değilse bu ucube devasa duvarı yapacağınıza iki tane kule dikseydiniz aralarında biraz olsun açıklık olur, bölgeyi bu kadar kasvetli hale getirmezdi. üstelik seçilen uygulama projesi dışında bölge ile çok daha uyumlu olan proje önerileri olduğu internette yapılacak küçük bir araştırma ile görülebilir.
  ayrıca projede çok güzel bir yeşil alan tasarlamışsınız onu da gidip binanın arkasına saklamışsınız. en azından yeşil alan yol tarafında olsaydı hem bina yoldan uzaklaşır böylece o bölge biraz olsun ferahlardı hem de armada'nın hayat sokağıyla birleşen bir yaya bölgesine katkı sağlayarak şehir ve insan için faydalı bir şey yapmış olurdunuz. ama siz bunu düşünecek değilsiniz, çünkü siz "ankaranın gurur merkezi" olarak tanıttığınız bu projeyi ne ankara için ne de halk için tasarladınız.
 • bunlar öldü artık, allah rahmet eylesin!
  yalnız iyi yediler haa. baya yediler. ama iyi yediler. kabul edelim güzel yediler.