şükela:  tümü | bugün
  • ösym tarafından sadece bahar döneminde yapılan ispanyolca dilinde sınavdır. diğer yds sınavları gibi oldukça zor olmasının yanında bu sınav için çalışılacak hiçbir kaynak yoktur. (kelime listesi) hatta ösym yds'de çıkmış tüm sınav soruları yayınlarken ispanyolca sınavının sorularını yayınlanmamış.

ispanyolca yds sınavının 2013 yılına kadar ki sorular var. aslında sadece bahar döneminde yapılan sınavların son yıllarına ait soruları eklenmemiş. her iki dönemde yapılan sınavların ise tüm soruları yayınlanmıştır. (ingilizce, fransızca, almanca, rusça, arapça)

sizlerden ricam daha önce yds ispanyolca sınavına girip de 50 ve üzeri not alan arkadaşlarımızın bu sınav hakkında bilgilendirme yapması. örneğin; sınav için kaynaklar, bu sınava nasıl hazırlanmalı, kelime listeleri gibi. bu şekilde başka arkadaşlarımızda bu bilgilerden faydalanmış olur. isterseniz bu başlık altına da yazabilirsiniz ya da mesaj kutumu yeşillendirebilirsiniz.
  • 24 mart 2019 yds sınavının ispanyolcasına ilişkin ilişkin değerlendirmelerin aşağıda yer aldığı sınavdır.

(bkz: #88090348)
  • sınav hakkında kaynak ve çıkmış soruları bulmak çok zor. istanbul'da her yeri aradım, internette de hiç kaynak bulamadım. bu konuda yardımcı olabileceklerin tüm desteklerine açığım.

ayrıca daha önceden girmiş olanlar veya konuya aşina olanlar ingilizce yds ile karşılaştırlarsa sevinirim. ispanyolca da biraz daha basite kaçıyorlar mı yoksa yine taktik vb. kurallar mı devreye giriyor. kısacası bazı soru tiplerini ezberlememizi mi bekliyor yine ösym? hedefim 75 bu arada.
  • ispanyolca konusunda her türlü desteği veriyorum. kaynak desteğim yok ama nasıl çözüleceğibe dair kurallarım var. yeminli tercüman olduğum için zor gelmiyor.
    peki neden tüm sorular yok? cevabı şu, eğer olursa herkes indirecek çalışacak ve kazanan çoğalacak. bunu istemiyorlar, çünkü dil tazminatı alma peşinde herkes. bunu istemiyorlar herkes bilmesin çok az kişi bilsin ki kazanan çıkmasın diyorlar. bir de bu dillerde bilen az ve destek de yok.
    tüm şu ana kadar çıkmış yüzde 10'luk soru ve cevap anahtarı olanı çözdüm.
    bir de 2013 (yds) yılında çıkmış 80 soru var elimde. en azından tüm bir testi çözmüş olacaksınız. bu bile yoklukta iyi.
  • tanım: çoktan seçmeli ispanyolca sınavı.

daha düşük zorluk seviyesinde olmasına karşılık ingilizce bilen arkadaşlar için sat spanish subject test'i çalışmalarına destek olmak amaçlı önerebilirim.

aşağıya da bir link bırakıyorum. inceleyebilirsiniz.

https://www.cracksat.net/sat2/spanish/
  • 2020 yds-1 sınavında girmek istiyordum fakat başvuru yapmak istediğimde ispanyolca'yı listede göremedim.ermenice bile var seçeneklerde çok garip gerçekten.bilgisi olan varsa yeşillendiriniz lütfen.