şükela:  tümü | bugün
  • annemin hoş bir lafıdır. aslan annelerin lafıdır. hanım evlatları için söylendiğinde yerini bulur. aksi kavgaya işarettir. amin.
  • kurban bayrami flashback... kurban bayrami flashback. tuylerimi diken diken eden soz. 'pirzola veya bonfile guzeldir ama karaciger yemek istemiyorum' diyenlerin gozune sokulan laf.
  • $arap icin de ayni soz vardir.
  • (bkz: az pismis dalak) , (bkz: ciger) , (bkz: brokoli),(bkz: uzum pekmezi).... *
  • bir vampirin, cebren ve hile ile bir insanevladının kuru üzüm, ciğer, dalak vb gıdaları yemesini sağlama, bir süre sonra bol bol kan içebilme hevesi gütmesini aşikar etme cümlesidir.
  • pancar, domates gibi bilumum kırmızı yiyecekleri küçük çocuklara yedirmek için kullanılır ebeveynler tarafından, garsonlar anneanneler tarafından da veto edilmez bu görüş, desteklenir tam gaz. artık yersen...
  • babaannemin bana tüm çocukluğum boyunca söylediği söz. önemli olan kriter burada tencerenin bitmesidir yoksa midenizin dolup patlamış olması o kadar da önemli değildir. babaanne yüreği işte
  • kimi ağızlara pelesenk, kandırma potansiyeli yüksek söz. öyle ki bazen yaz günü antalya sıcağında altı kilo pekmez içirtir.
  • asiri kilo veren insanlarin surekli duymaktan biktiklari diretmedir. pekmez icmekten bikan ben, findik fistik ceviz uzum muzum yemekten de biktim ve hastalikli gibi davranilmasindan da biktim.