şükela:  tümü | bugün
 • kiyamete yakin, ortaya cikip insan irkini ortadan kaldirmaya calisacak ve buyuk zararlar verecek oldugu soylenen yaratik cinsi veya bir irk gibi bir sey.. tabi bununda cogu sey gibi mecaz anlamda olma ihtimali cok fazla.. belki bir virus veya baska birsey de olabilir..
  mehdi tarafindan yok edilirler, buyuk kiyamet alametlerindendir..
 • müthiş geyiklerden biridir hatta bir ara bana biri bunların hergün kapatıldıkları mağranın duvarını kazıdıklarını ama insallah demediklerinden dolayı duvarların hep eski haline döndüğü ve hiç mağradan çıkamadıklarını söylemişti
  hehe çıktıklarında da herhalde kiyamet gunu olur
 • kuranda kıyamete yakın tepelerden akın edecek, iblis soyunun yapması gereken her kötülüğü fiiliyata geçirecek olan yaratıklar. ansiklopedik bilgiye göre göre 3 türü vardır, bir ağaç gibi uzun olanlar, enine alabildiğine geniş olanlar ve kulakları bedenelerini örtecek kadar uzun olanlar. bunların kitabı mukaddes'teki karşılığı (bkz: gog) 'tur.
 • cin seddinin turklerin cin'e olan akinlarini engellemek maksadiyla oldugunu dusunur, ortacag'da dunyada ciddi anlamda en cok korkulan irkin turkler oldugunu da dusunursek (ki bizans'a yapilmaya baslanan saldirilarin ardindan gerceklestirilen kutsal ittifaklar ve hacli seferleri, avrupa'nin turklerden korkmalarina neden olmus, osmanli'nin yukselisi ise turklerin ciddi anlamda en korkulan irk olmalarini saglamistir) surlar arasina kapatilmis yecuc ile mecuc'un turkler oldugu tezi ileri surulebilir. oyle ki, kur'an-i kerim'in indigi zamanlar ile orta asya'da yasayan turklerin en aktif zamanlarinin ayni doneme rastladigini da unutmamak gerekmektedir.
 • yecüc iel mecücün zulkarneyn peygamber tarafından başka bir gezegende hapsedildiği söylenir. olay şu şekilde iddia edilir,
  zulkarneyn bir gezegene gider ve oradakiler yecüc ve mecücden(başka bir gezegendedir) şikayette bulunurlar, zülkarneyn de bana demir bloklar getirin der ve bu blokların üzerine kızgın bakır döker. bu tepkimeden doğan gaz yecüc ve mecücün gezegeninin atmosferini kaplar ve dışarı çıkmamaları için engel teşkil eder.
 • saidi nursi risalei nur'da bunlardan "bir kısım moğol ve kırgız kabileleri" diye bahsetmektedir ki direkt olarak ucu türkler'e dokunmaktadır. zaten o yöredeki insanların anatomik yapıları da tarih boyunca yapılmış betimlemelere uymaktadır. tabi yerseniz.
  hristiyanlar ise tanrı'nın kırbacı dedikleri atilla'dan beri gog mog dedikleri bu yaratıkların türkler olduğunu iddia etmişlerdir. 13 yy. islam dünyasında cengiz ordularının bir çekirge sürüsü gibi önlerinde ne varsa silip süpürüp anadolu'ya polonya'ya kadar akmaları karşısında yecüc mecüc'ün moğollar olduğu sanısının hakim olduğunu da eklemek lazım.
  daha ilginç bir yaklaşımla bunların biz insanlardan farklı bir güruh olduğu, himalyalar'ın bunlar için doğal bir set olduğu iddia edilmektedir. zaman zaman bazılarının seti aşıp yeryüzüne çıktığı söylenir. yeti efsanelerinin de orijini buraya dayanıyor olsa gerek.

  edit: radmard'ın bilgilendirmesiyle, gog mog'un gog magog olduğunu belirtiyorum.
 • (bkz: deccal)
 • yecüc ve mecüc, adem oğullarındandırlar. hz adem uyurken ihtilam olur,allah hz ademin sperm'i ve toprağı karıştırarak yecüc ve mecüc 'ü yaratır.
 • kur'ân-ı kerîmde adı geçen ve kıyâmete yakın, yeryüzüne yayılacak olan zararlı ve bozguncu iki kötü kavim.
  allahü teâlâ kur'ân-ı kerîmde meâlen buyurdu ki:
  nihâyet ye'cûc ve me'cûc'ün seddi açılıp da her tepeden saldırdıkları ve hak olan va'd (kıyâmet) yaklaştığı vakit, işte o zaman kâfir olanların gözleri hemen dikilecek: "vah bizlere! biz bundan gaflet ettik, doğrusu kendimize zulmetmiş olduk" diyecekler." (enbiyâ sûresi: 96, 97)
  cenâb-ı hak (kıyâmete yakın) ye'cûc ve me'cûc'ü gönderir. bunlar, yüksek yerlerden akın edecekler, ilk kâfile taberiyye gölüne uğrayıp oradan geçecektir. (hadîs-i şerîf-riyâz-üs-sâlihîn)
  resûlullah efendimiz, zülkarneyn'in inşâ ettiği sed hakkında buyurdular ki: "ye'cûc ve me'cûc, onu her gün oyuyorlar. tam delecekleri sırada, başlarında bulunan reis; "bırakın artık delme işini, yarına yaparsınız" der..." (hadîs-i şerîf-müslim)
  resûlullah efendimiz, kıyâmet alâmetlerinden her ne haber verdi ise hepsi doğrudur. yanlışlık olamaz. o zaman güneş, âdet dışı olarak garbdan (batıdan) doğacaktır. hazret-i mehdî çıkacak, îsâ aleyhisselâm gökten inecek. deccâl çıkacak. ye'cûc ve me'c ûc denilen insanlar yeryüzüne yayılacaktır. (ahmed fârûkî)
  ye'cûc ve me'cûc denilen kimseler, nûh aleyhisselâmın oğlu yâfes'in soyundandır. yüzleri yassı, gözleri küçük, kulakları çok büyük, boyları kısadır. herbirinin bin çocuğu olur. arkasında kaldıkları seddi her gün oyarlar; sed, gece eskisi gibi olur. h epsi kâfirdirler. sed arkasından çıkınca insanlara saldırırlar. (yûsuf nebhânî)
  zülkarneyn, avrupa ve asya kıt'alarına mâlik oldu. asya'nın kuzey doğusundaki mü'min türkler'in ricâsı üzerine, ye'cûc ve me'cûc kavminden korunmak için büyük duvar yaptırdı. bu, şimdiki çin seddi değildir. (nişâncızâde)