şükela:  tümü | bugün
 • kiyamete yakin, ortaya cikip insan irkini ortadan kaldirmaya calisacak ve buyuk zararlar verecek oldugu soylenen yaratik cinsi veya bir irk gibi bir sey.. tabi bununda cogu sey gibi mecaz anlamda olma ihtimali cok fazla.. belki bir virus veya baska birsey de olabilir..
  mehdi tarafindan yok edilirler, buyuk kiyamet alametlerindendir..
 • buyuk iskender tarafindan turkleri korumak icin yapilan surlarin ardinda yasamaktadirlar. bu surlar topragin altindadir ve yeri nerde oldugu bilinmemektedir. (buyul olasilikla orta asya) hergun bu surlari asindirmaktadirlar. vede ufak boyludurlar. kiyamete yakin yeryuzune cikacaklardir.
 • müthiş geyiklerden biridir hatta bir ara bana biri bunların hergün kapatıldıkları mağranın duvarını kazıdıklarını ama insallah demediklerinden dolayı duvarların hep eski haline döndüğü ve hiç mağradan çıkamadıklarını söylemişti
  hehe çıktıklarında da herhalde kiyamet gunu olur
 • kuranda kıyamete yakın tepelerden akın edecek, iblis soyunun yapması gereken her kötülüğü fiiliyata geçirecek olan yaratıklar. ansiklopedik bilgiye göre göre 3 türü vardır, bir ağaç gibi uzun olanlar, enine alabildiğine geniş olanlar ve kulakları bedenelerini örtecek kadar uzun olanlar. bunların kitabı mukaddes'teki karşılığı (bkz: gog) 'tur.
 • cin seddinin turklerin cin'e olan akinlarini engellemek maksadiyla oldugunu dusunur, ortacag'da dunyada ciddi anlamda en cok korkulan irkin turkler oldugunu da dusunursek (ki bizans'a yapilmaya baslanan saldirilarin ardindan gerceklestirilen kutsal ittifaklar ve hacli seferleri, avrupa'nin turklerden korkmalarina neden olmus, osmanli'nin yukselisi ise turklerin ciddi anlamda en korkulan irk olmalarini saglamistir) surlar arasina kapatilmis yecuc ile mecuc'un turkler oldugu tezi ileri surulebilir. oyle ki, kur'an-i kerim'in indigi zamanlar ile orta asya'da yasayan turklerin en aktif zamanlarinin ayni doneme rastladigini da unutmamak gerekmektedir.
 • yecüc iel mecücün zulkarneyn peygamber tarafından başka bir gezegende hapsedildiği söylenir. olay şu şekilde iddia edilir,
  zulkarneyn bir gezegene gider ve oradakiler yecüc ve mecücden(başka bir gezegendedir) şikayette bulunurlar, zülkarneyn de bana demir bloklar getirin der ve bu blokların üzerine kızgın bakır döker. bu tepkimeden doğan gaz yecüc ve mecücün gezegeninin atmosferini kaplar ve dışarı çıkmamaları için engel teşkil eder.
 • saidi nursi risalei nur'da bunlardan "bir kısım moğol ve kırgız kabileleri" diye bahsetmektedir ki direkt olarak ucu türkler'e dokunmaktadır. zaten o yöredeki insanların anatomik yapıları da tarih boyunca yapılmış betimlemelere uymaktadır. tabi yerseniz.
  hristiyanlar ise tanrı'nın kırbacı dedikleri atilla'dan beri gog mog dedikleri bu yaratıkların türkler olduğunu iddia etmişlerdir. 13 yy. islam dünyasında cengiz ordularının bir çekirge sürüsü gibi önlerinde ne varsa silip süpürüp anadolu'ya polonya'ya kadar akmaları karşısında yecüc mecüc'ün moğollar olduğu sanısının hakim olduğunu da eklemek lazım.
  daha ilginç bir yaklaşımla bunların biz insanlardan farklı bir güruh olduğu, himalyalar'ın bunlar için doğal bir set olduğu iddia edilmektedir. zaman zaman bazılarının seti aşıp yeryüzüne çıktığı söylenir. yeti efsanelerinin de orijini buraya dayanıyor olsa gerek.

  edit: radmard'ın bilgilendirmesiyle, gog mog'un gog magog olduğunu belirtiyorum.
 • (bkz: deccal)
 • yecüc ve mecüc, adem oğullarındandırlar. hz adem uyurken ihtilam olur,allah hz ademin sperm'i ve toprağı karıştırarak yecüc ve mecüc 'ü yaratır.