şükela:  tümü | bugün
 • tamircilerde pek bulunmayan ve genellikle yurtdışından getirtmek gereken mal cinsi.
 • mevzu bahis aleti olusturan parcalarin bozulmasi eskimesi gibi sebeplerden degistirilmesi gerektiginde yerlerine kullanilan parcalardir.
 • otomobiller için orjinal olarak temin edildiğinde maliyetinin en az 3-4 katı ödenen parçalardır..zira otomotiv üreticileri yan sanayiye bu parçaları direkt olarak satma hakkı genelde tanımazlar, kendi servislerine alırlar ve aslında satıştan elde ettikleri kara yakın bir oranda kar da bu parçaların satışlarından elde ederler..e peki bunu söyledin iyi güzel kardeşim de çözümü ne diye sorarsanız, tek bir önerim var, o da yan sanayi parça üreticileri ana sanayi tarafından kabul görmeyen ve hurda sınıfına sokulan ama yine de iş gören parçaları (ki 4 senelik arabasına 0 hatayla üretilmiş bir yedek parçayı maliyetinin 4 katına kim ister o da ayrı bir soru işareti) markasız olarak piyasaya sunarlar genelde, (tabi bu apaçık yapıl(a)maz) bu parçaları alarak otomobilinizde kullanabilirsiniz...ha aldığınız parçanın aslında orjinal parça sağlayan yan sanayi tarafından üretildiğini nerden mi bilirsiniz..sanırım bilemezsiniz..
 • hatlarını durdurmayı göze alamayan, minimum arıza ve minimum duruşla, maksimum üretimi hedefleyen fabrikaların veya tesislerin, malzeme ambarlarının, ihtiyaç olabilir, arıza çıkınca hemen yenisiyle değiştiririz düşüncesiyle, bir fabrika daha çıkaracak kadar yedeklerle dolmalarına neden olan hede.

  insan, yapılan her yedek parça siparişinde ve sizi kendilerine ustaca ve sinsice bağlamış olan parça ve yazılım üreticilerinin, sizden normalde olabileceğinden 2-3 bazen 7-8 kat fazla ücret istemeleri durumunda, savaşların artık silahlarla değil de, bu şekilde bir teknolojik oyunla gerçekleştirildiğini ayn-el yakîn müşahade ediyor ve kahroluyor.

  dün, çalıştığım yerde, siparişi bir başkası tarafından yapılmış olan özel bir power supply'ın, üretici firma tarafından 30 milyar tl'ye fatura edildiğini görünce, nutkum tutulur gibi oldu ve 'kurtarmaya azmin neden bu kadar süreksiz, sen mi yoksa ümidin mi yüreksiz' dizelerinin şairininin ifade ettiği yılgınlığımıza ve tükenmişliğimize lanet ettim.

  alet 25-25-30 ebatlarında bir kutu ve içindeki bir karttan müteşekkil. görünce çıldırır gibi olup, 'yok mu bunu yapabilen bir insan evladı türkiye'de' diyorsunuz. ama elin almanı japonu öyle bir bağlamış ki sizi, başka bir firmanın ürünü işinizi görmüyor. eliniz kolunuz bağlı yani.

  bundan başka, mesela bir tesis kuracaksınız. tesisi yapan yabancı firma, kullandığı malzemelerin, 5-6 sene sonra yeni sürümlerini çıkarıyor. sizin 5-6 sene sonra eski sürüm parçaya ihtiyacınız olunca, üretimden kalkmış parça, sizin için üretilecek olduğunda, normal fiyatını 5'e 10'a katlıyor. mesela, 2-3 bin $'lık bir endüstriyel pc için adam sizden 20-25 bin dolar istiyor ve sizi her 6-7 senede bir tesisinizi modernize etmeye mecbur ediyor. dişini sık, ancak onu yapabilirsin.

  bir yerlerden öyle bir sille yemişiz ki, elimizi kolumuzu bağlamış menhus zincir, pas tutup çürüyeceğine, daha da kuvvetlenip, bahtımızı bağlamaya devam ediyor.
 • (bkz: spare part)
 • aziz nesin'in aynı adlı öyküsünü de içinde barındıran eski bir kitabı. kırsal kesim hikayeleri az bişey yaşar kemal'i andırıyor, tabi komedi unsuru onu farklı kılıyor da şehirli hikayelerini okurken yalçın pekşen'i okuyorum sandım. tarz aynı gibi geldi bana, belki de o dönem yazım uslubu bu şekildeydi.

  okuması keyifli, hoş bir kitap sonuçta
 • otomotiv sektöründe, araba sahibinin alttan, derinden parasını almak için yedek parça mafyası diye bir şey var. bizzat bu mafya üyesi arkadaşın yaptığı hesaba göre 21 bin liraya fabrika satışı olan bir otomobilin yedek parça bazında bütün aksamı olmasa da toplamaya kalkınca 76 bin lira ediyor. istenirse bu fiyatın daha da üzerinde fiyat çıkabilir. mesela bütün şanzuman 2bin lira ise, bunun parçalarını tek tek listeleyince 3.700 lira ediyor. arabayı ucuza veriyor olmamız sizi sevdiğimizden değil, sonra severiz merak etmeyin demeye geliyor..
 • aşırı derecede kar etmeye yarayan ürün. kıytırık kauçuk silecekler için 160tl para istendi ulan. sonra gidip 10tl ye setini aldım.

  (bkz: yuh)
 • bazı uzak ülkelerdeki insanların asıl varoluş nedeni. kontrol altına alınamadıklarından çevrelerine o veya bu nedenle zarar verme potansiyelleri hayli yüksektir.
 • (bkz: yedpa)
hesabın var mı? giriş yap