• -arkadaş, kıza laf atmaya utanmıyor musun?
    -niye utanayım? hırsızlık mı yapıyorum, rüşvet mi alıyorum, faizcilik mi yapıyorum, başkasının rızkını mı çalıyorum, efendi gibi hüsniye'ye asılıyorum. hiç bir şey değişmemiş ülkede
  • filmde en çok dikkatimi çeken şey cemal'in kazandığı para oldu. biraz araştırdım... filmi sayısız defa izleyenler bilir ki cemal; mahallelinin davasını halletmek için 500.000 lira ister. bu parayla filmin gösterime girdiği tarih olan 1982 yılında tanesi 35.000 liradan 14 adet 31 ekran siyah beyaz televizyon alınabiliyormuş. o zamanlar asgari ücret 16.200 lira, memur maaşı 60.000 lira, 1 ekmek ise 60 lira. yani cemal 30 asgari ücret istemiş. ancak mahalleli 500.000 lirayı çok bulup "100.000 liramız var, başka da paramız yok!" demişti. cemal de "tamam!" diyerek kabul etmişti.

100.000 lira. (mahalleliden avans istemişti, aldığı miktar belli değil!)

bu para ile yine 1982 yılında 2 adet 31 ekran siyah beyaz televizyon alınabiliyormuş, 6 asgari ücret yapıyor.

peki cemal ne yaptı:

- dümenden dayak için 5.000 lira verdi,
    - hüsnüye olan borcunu ödedi,
    - lokantacı veliye kırılan dökülenler için de para verdi, (miktar filmde konuşulmadığı için belli değil.)

elinde 90.000 lira kaldı diyelim... filmden anladığımız kadarıyla cemal yalnız yaşayan bir adam. mutfak harcaması yapsa ve evine eşya almış olsa:

(1982 yılı gıda fiyatları)
    - 35.000 liraya 31 ekran siyah beyaz televizyon alsa,
    - tanesi 60 liradan her gün 2 ekmek alsa ayda 3.600 lira,
    - 1 kg beyaz peynir 640 tl,
    - 1 kg kırmızı et 700 tl,
    - 1 kg zeytin 385 tl,
    - 1 kg yoğurt 256 tl,
    - 1 kg süt 160 tl,
    - 1 kg toz şeker 102 tl,
    - 1ki kg kuru fasulye 215 tl,

yapar 41.000 lira.

kaldı mı 49.000 lira. bence cemal zarar etti. mahalleliyle 500.000 liraya anlaşsaydı iyi para kazanacaktı. o da hesap edemedi.
  • (bkz: kemal sunal filmlerinde natuk baytan ekolü)

bahsi geçen ekolden yine şahane bir filmdir. iq testi için değil gevşeyip eğlenmek için izleyin.
  • pezevenk malik'in saray yavrusu evini öven arkadaşlarına sertçe "çalmıştır" diyen hüsnü aracılığıyla "her büyük servetin ardında bir suç vardır" diyen balzac'a selam çakan film.
  • kemal sunal bu filmde oya aydogana "seni gördügümde kendimi manavda zannediyorum. gözlerin üzüm gibi, yanaklarin elma gibi, dudaklarin kiraz gibi, memelerin de portakal... hepsinden yarimsar kilo versene" der. iyi de eder.
  • açılış sahnesinde hüsnü koftiden adamları dövereken sabit duran yumruğuna adamın gelip çarpmasıyla da yeni bir dövüş tekniğini bizlere tanıtmış şahane film...
  • --- spoiler ---

+ fiyufiyyyt! nasıl olur böyle bir zenginlik?
    - çalmıştır.

--- spoiler ---
  • nickimin esin kaynağı kemal sunal filmidir #4302560
  • hayatımda en çok özendiğim hareket şevket altuğ tarzı kuruyemişi ağza atma hareketi. bu hareketi yapabilecek aktif oyuncu şu an yok.
  • karamürselli'nin ağzından çıkan "şimdi ananı laciverde boyadım, itoğluit" repliğiyle olayı yarmış, bitirmiş bir film.

karamürselli'yi, sakar şakir'de gardrop fuat, tokatçı'da karbonat erol rollerinindeki ünal gürel oynamaktadır.
hesabın var mı? giriş yap