şükela:  tümü | bugün soru sor
  • aydın-kuşadası yolu üzerinde, çamlık-kirazlı sapağının az ilerisinde yer alan restoran, butik otel, şarap üreticisi nefis mekan... gidin, görün, deneyin. kendinizi güney fıransa'da gibi hissedeceksiniz. inadına şarap, inadına kalite!

http://www.yedibilgeler.com/
  • damla özay isimli muhteşem bir şefe sahip bir restoranı, sessiz sakin üzüm bağlarına bakan yeni odaları ve bilgelerin isimlerini almış şarapları ile beni çok mutlu etmiş gönlümde taht kurmuş tatil mekanı.
    hakkında gazetede şöyle şeyler yazılmış
  • geçenlerde bulunduğum inanılmaz klas mekan. restoranı ve şarapları mükemmel. izmir-aydın arasında yaşayanlar ve şarap sevenler kesinlikle kaçırmamalı. şeflerini takdir etmek lazım yemekler harikaydı.
  • mekanı çok sevdim hele ki kuşadasının o kekovari korkunç dokusu içerisinde cennet gibi geldi. malesef şaraplarında sadece 1 tane kupaj deneyebildim vasattı urla da çok daha iyileri mevcut. diğerleri için yorum yapamayacağım . fikirlerine değer verdiğim bir çok kişi bayılıyor şaraplarına denemek isterim elbette. beni asıl rahatsız eden işletmeci hanımefendinin tavrıydı. ben müşterileri hor gören mekan işletmecilerinden rahatsız oluyorum . ülkemizde özellikle bu gibi işltemelerde sıkca rastlanan burnu havada mekan işletmecilerinin bu havaları edaları , müşteriye olan bakışları rahatsız edici . bilemiyorum belki müşteriler de hatalı olabilir . ayrıca personel çok suratsızdı. bir ara acaba kahvaltı için onlar mı bize para ödeyecekler diye düşündüm . bir kahve fincanı adına ne taklalar attım inanamazsınız sanki borç veriyorlar. yanlış anlaşılmasın kahve değil fincanı . kahve makinesi var filtre kahve yapabiliyorsunuz (self servis) ama kahve fincanı olmayınca olmuyor . garsonlara 3 mekan işleten hanımefendiye 4 kez rica ettim . bakınız rica .

özetle belki bir şans daha verilebilir belki bizim gittiğimiz saat ve gün çok doluydu diyeceğim (mekanda sadece 2 gruptuk) belki yanlış zaman bilemiyorum .ilk intiba güzel mekan ve tırt işletme. urla urlice veya şatomet e gelsinler şarap evi nasıl işletilir görsünler. isabey bağ evi de olabilir. açıkcası isabey bağ evi buradan birkaç gömlek yukarıda.
  • yedi bilgeler şarapçılık’ı ilk duyduğum günden beri bir merak var içimde. hem şarap üretip, hem de bağların içerisinde bir otel işletmek şahane bir fikir. ancak böyle bir işe türkiye’de soyunmak iddialı malumunuz. sanıyorum yatırım başarı sağlamış durumda çünkü açıldığı sırada 6 odalı olan otelimiz, genişleme çalışmalarının ardından 25 odalı bir hale gelmiş. konuklar genellikle yabancı turistler.

yedi bilgeler, bilge ve gülgün yamen çiftinin eseri, ikisi de doktor ve halen aktif olarak mesleklerine devam ediyorlar. yedi bilgeler ise onların hobilerini, şaraba olan sevgilerini sergiledikleri göz bebekleri. mimar xavier bindl bütün projenin çizimini üstlenmiş, roma, bizans, selçuklu, osmanlı gibi anadolu’ya ve bölgeye hükmetmiş eski uygarlıkların motifleri ve mimari öğeleri tasarımda etkin olarak kullanılmış. şarap üretim bölümünün işlevsel tasarımında ise türkiye’nin yakından tanıdığı bir önolog olan jean luc colin’in imzası var. üzümler hasar görmemeleri için pompa kullanılmadan yükseltici bantlar yardımıyla taşınıyor ve fermantasyon tankına girmeden evvel ezme işlemi gerçekleştiriliyor. fermentasyonun bitişinden sonra şarap, yer çekiminin gücünden yararlanmak suretiyle serbest akış kullanılarak stok tanklarına alınıyor.

toprak analizlerini bordeaux’da yaptıran yedi bilgeler, bölgede ekilmesi en iyi sonuç verecek üzüm çeşitlerini belirleyip onları ithal etmiş ve bağlarını oluşturmuşlar. bugün itibarıyla kendi bağlarında merlot, shiraz, malbec ve cabernet sauvignon ekili. sadece chardonnay’ın özel bir durumu var; bu üzümler denizli/güney ilçesindeki başka bir bağdan alınıyor. önologları antoine bastide. antoine türkiye’deki pek çok başka şarap üreticisinin de önologu laf aramızda.

otel doğa ile iç içe, etrafta lavantalar ve zeytin ağaçları var. uyanır uyanmaz karşınızda bağları görüyor, o müthiş manzaraya karşı keyifle gerinme şansı elde ediyorsunuz. yeterli büyüklükteki havuzunda serinleme ve etrafındaki şezlonglarda güneşleme şansınız var. odaların tasarımı üzerine fazlasıyla düşünülmüş, özen gösterilmiş. her yerde sizleri mutlu edecek şirin detaylar var. burası sessiz, sakin, kafa dinlemek isteyenlerin rahatlıkla tercih edeceği güzel bir tesis. yalnızca hizmet eden arkadaşlar tesisin güzelliğine göre biraz geride kalmışlar genel olarak, yeterince güleryüzlü değiller ve müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutamayabiliyorlar.

adımadımgurme-yedi bilgeler
  • selcuk ve efes'ten birkac kilometre uzakta, izmir'den 45-50 dk icerisinde rahatca ulasabileceginiz sakin, huzurlu bir otel.

acikcasi sarap hakkinda bir bilgim yok ama otel hakkinda birkac yorum yapabilirim:

- ana binadaki odalar kucuk ama sevimli dosenmis ve temiz

- sabah kahvaltisi acik bufe ve lezzetli

- eger aksam da otelden ayrilmak istemezseniz aksam yemegi icin menusu gayet guzel.

- havuzu orta buyuklukte ama kalabalik bir otel olmadigi icin yeterli

- calisan sayisi oldukca az ve surekli olarak kosturduklari icin guleryuzlu degiller

- 1-2 arasi gelmemiz soylendigi halde odamiz ucten sonra hazir oldu ve telafi etmek icin hicbir sey yapmadilar. garipsedim biraz.

- aksam otelde bir etkinlik olabilir ve bu konuda siz bilgilendirilmeyebilirsiniz. ornegin disarida yemek yedikten sonra otele dondugunuzde 100 adet turisti kuba muzikleri esliginde dans ederken bulabilirsiniz.

- calisan sayisi az oldugu icin ozellikle havuz cevresinde kirli havlular, kirik semsiye vs gibi seylerle karsilasabilirsiniz.

huzurlu ve sakin bir ortam yaratmislar ama musteri memnuniyeti konusunda ayni hassasiyeti gosterdiklerini soylemek zor. ufak tefek seylere kafasi bozulan bir insan degilseniz gayet guzel vakit gecirebilirsiniz.
  • şarapsever olarak bir süredir takip ediyor ve gitmek icin sabırsızlanıyorum.
  • fazla detay içeren efsane mekan.