şükela:  tümü | bugün
 • paranın gözüne vurmuş insanların, bakmakla yükümlü oldukları sanılan eş, dost, akrabalar bütünü..
  (bakmayınız: o parayla yedi sülalesi geçinir)
  (bakmayınız: o para yedi sülalesine yeter)
  (bakmasana: yedi sülalesini avrupa'da yaşatacak kadar para kazandı) vs.

  zengin insanların akrabaları olmalarına rağmen esasen açlıktan köpük kusan zavallı insanlar topluluğudur yedi sulale.. çünkü iyi miktarda para kazanmış birinin, yedi sülalesinden (7 çoksa 4 de olur) tek kişi bile çıkıp "allah razı olsun bir elimiz yağda, öbürü balda cillop gibi yaşıyoruz" dememiştir.. niye? çünkü; onlara bakan, "nassın iyi misin, bi ihtiyacın var mı?" diye soran kimse yoktur aslında.. voliyi vuran kendini kurtarmış, sülale yalan olmuştur.. e bu insanlar ne yer, ne içerler düşündünüz mü hiç? nasıl yaşarlar, nasıl giyinirler, soğuk havalarda nerede ısınırlar?? bugüne kadar aklınıza gelmemişti değil mi?? yaa.. siz hala afrika'daki aç insanlarla ilgilenin.. gözünüzün önünde bir hanedan çöküyor haberiniz yok..

  bir de küfürlerde refere edilen yedi sülale vardır.. ancak onun, burda bahsi geçen akrabalarla pek bi alakası yoktur.. onlar daha çok garibanın, fakir-fukaranın, mazlumun akrabalarıdır..
 • pamuk prenses'teki cücelerin sülalelerinin toplamı.
 • bazen nefret edilesi sülaledir.

  yedi sülalem kadar kadın, yediden yetmişe. hepsi tek tek gelsin de görün ebenizi... yok yok sinirli değilim. sadece içmeye başladım eskisi gibi.