şükela:  tümü | bugün
 • richard strauss'un operasinin en sevilen bölümlerinden biri. salome'nin striptiz dansi.
 • bu dansı bir de dans özürlü ilahemiz rita hayworth'un yaptığını düşünmek acı veriyor.
 • operanın bu bölümünde,herodes,üvey kızı salome'un önünde dans etmesini istemekteve eğer salome dansederse ona ülkenin yarısını bağışlayacağı sözünü vermektedir.. bunun üzerine salome,güzel kokular sürerek ve yedi tüle bürünerek tempolu bir dansa başlar..
  obua ağırlıklı bir eserdir..
 • bir tür dansöz numarası.böyle dansöz'ün normal üst-alt'ına ek olarak 7 tane de tül takıştırıyor, sonra müzik ilerledikçe o da tülleri bir bir şeyettiriyor, millet hezeyana geliyor falan.bir nevi aç aç hadisesinden başka bir durum yok yani.ben bilmiyorum, bizim komşu anlattı
  (bkz: mustafa kamil zorti)
 • carlos sauranin salomesini izleyene kadar, tombul sopranolarin ellerine yedi tane tul alip bunlari manasizca sallayarak yaptiklari bir dans olarak kaydettigim ve gec de olsa ne oldugunu kavradigim mesele. meger salome bir tur go go dancer imis. ben de imparator bundan nicin boyle etkilenmektedir diye dusunup dururdum.
 • salome eminiz ki bir bakiredir. o iffetini kendi kendine bozmamıştır. salome asla kendisini bir başkasına sunmamıştır. vajinayı örten tül; kızlık zarı, yüzü örten peçe gibidir.
  oyunun başında prenses bir bakire olarak tanıtılır, dolayısıyla da ona peçe takmak oldukça uygun gözükür, ancak kızın bir peçe yerine yedi peçe ile donatılması, oyunun evrensel geçmişinin kurulmasına yardımcı olur.
  yedi rakamı çok yaygın olarak antik çağ’daki yedi şövalye ile ilişkilidir. ancak yine yedi rakamı efes’teki “yedi uyuyanlar” olarak da düşünülebilinir. yine yedi rakamı yaradılıştaki yedi günü ifade etmekte olup hem mitolojide, hem de dinler açısından olağanüstü önemli bir rakamdır.
  yedi rakamıyla ilgili tüm bu düşünceler, evangelist’in “devrim” adlı kitabında yer almakta olup büyük olasılıkla wilde, yedi tül fikrini burdan almaktadır.
  yedi tül dansı boyunca gökteki ayın giderek kızarması, yitirilen kızlığın gökteki –çarşaftaki- lekesi gibidir.
 • salome, kral için dans etmeye başlamadan önce kölelerinden yedi tül getirmelerini ister. wilde’ın yedi tülle ilgili yaklaşımı,yedi tülün kızlık zarını sembolize etmesidir.
  günümüzde, islam ülkelerinde antik çağ’dan beri gelen tek kadın giyim eşyası olan peçe, bir tür korunma aracıdır. peçe, erkekleri, kadınları görüp arzulamaktan, dolayısıyla günaha girmekten korur. tüllerle oluşturulan bir dans, oldukça erotik bir karaktere sahiptir. vücudun çeşitli yerlerine takılan peçe seksi görünümü artırır ve peçe takan kişinin seksle ilgili beklentilerini yükseltir. peçelerle yapılan oryantal dans, günümüzde striptizle eş anlamlıdır ki striptizde dansçı hayal etmeyi yükseltecek şekilde vücudunu saran tüm detaylardan kurtulma eğilimindedir.