şükela:  tümü | bugün
 • çalar saatin anlam ve önemine dair ibretlik bir hikaye.
 • bu günkü "yetmiş milyon uyurlar"ın yanında sönük kalacak hadise.
 • o kadar uykum var ki aralarına kabul ederlerse 8. olabilirim.
 • halkımızın her bulduğu yeri türbe kıvamına sokması burada da net bir şekilde göze çarpar.fazla yıpratıldığı için etrafı tellerle çevrilse de bu teller insanların adak adaması için yapılmışçasına mendil,kağıt,torba ve hatta sütyen doludur..

  ayrıca yedi uyurlar denen bir fare türü vardır (latincesi glis glis).bunların asıl besin kaynağı kabuklu tohumlardır ve araştırmacıların izlediğine göre yedikleri ürünün o yıl bol olup olmayacağını anlar ve ürün az olacaksa üremezlermiş..bunun yanısıra meyve bahçelerine girer kendi besinleri olmadığı halde bahçelerdeki meyvelerden sadece birer ısırık alarak bahçeyi mahvederlermiş.yedi uyurlar denmesinin sebebi ise uzun bir hibernasyon dönemlerinin olması..bir hocamın deyimiyle: "ekimden hazirana kadar kendinden geçercesine uyurlar,yuva bile aramazlar,başlarını koydukları yerde uyurlar"..
 • filmi en kolay cekilebilecek bir hikayedir zira yedi kişi uyumaya başlar..
  ve filmin sonunda uyanırlar.
 • dakyanus adında bir zalim hükümdardan kaçarlar.
  isimleri: yemliha, mekselina, mislina, mernuş, debernuş, şazenuş, kefeştatayuş ve köpeklerinin ismi kıtmir’ dir.
  cem karaca'nın şarkısında geçen "kefeştatayyuş ille de kıtmir" sözleri buradan gelir.
 • halk arasında ashab-ı kehf olarak bilinir. oysa kuran'ı anlayarak okuyan -her müslümana farz olduğu gibi- bir mümin onları bu isimle tanımlamaz.

  çünkü; kehf suresi'nde şöyle buyrulmuştur:

  22. gayba taş atar gibi, kimi “onlar üç kişidir, dördüncüleri köpekleridir” der. kimi de “beş kişidir, altıncıları da köpekleridir” der. kimi “yedi kişidir, sekizincileri köpekleridir” der. de ki: “onların sayısını en iyi rabbim bilir. onlar hakkında bilgisi olan çok azdır. onlar hakkında bu (kuran'da) anlatılanların dışında kimseyle tartışma ve onlar hakkında başkalarından bilgi isteme!”
 • adları “yemliha, mekselina, mislina, mernuş, debernuş, şazenuş, kefeştatayyuş” olan eshab-ı kehf’dir.
  afşin belediye meclisi’nin 2 yıl önce, eshab-ı kehf külliyesi’nin tanıtımı kapsamında aldığı karar doğrultusunda, çocuklarına eshab-ı kehf’in adları “yemliha, mekselina, mislina, mernuş, debernuş, şazenuş, kefeştatayyuş” isimlerini koyan ailelere altın, hemşehrilik beratı ve isim madalyası veriliyor. belediye başkanı fazlı aydoğan, yeni doğan çocuklara 7 uyurların isimlerinin daha çok verilmesini sağlamak için farklı teşvik edici uygulamalar yapacaklarını da kaydetmiştir.
  belediyenin bütçesi muhtemelen çoktur. harcamaktadır.
  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20030015.asp
 • kuran'da, onların kaç kişi oldukları bildirilmez. orada ne kadar kaldıkları bildirilir.