şükela:  tümü | bugün
 • bu savaşla avrupa'da sınırlar aynı kalmasına rağmen kolonilerde bazı değişiklikler olmuştur. bazı kelimesi biraz hafif kaçtı, zira savaşın sonunda fransa kolonilerinin çok büyük bir kısmını (hindistan'daki ve karayipler'deki kolonilerin yanı sıra kanada ve lousiana) ingiltere'ye bırakmak zorunda kaldı.
 • savaş sırasında prusya kralı efsanevi general büyük frederik'tir. birkaç muharebede kendisinden çok daha kalabalık düşmanı yenmesine rağmen ruslar berlin'e kadar ilerlemiş, prusya'yı ve frederik'i bir mucize (çariçe elizabeth'in ölmesi ve yerine frederik hayranı peter'in iktidarı alması) kurtarmıştır. (bkz: brandenburg hanedanı mucizesi)

  3. peter ünvanını alan çar hiçbir talepte bulunmadan barış imzaladığı gibi, prusya ve isveç'in barış imzalamasını da sağlamış, böylece avusturya'nın sap gibi kalmasını sağlamıştır. savaş sonunda ingiltere-prusya ittifakı (en iyi donanmayla en iyi kara ordusunun ortaklığı) muzaffer çıkmış ve silezya prusya'da kalmıştır.
 • 1756–1763 yılları arasında devam etmiştir. savaşın nedeni büyük britanya ve fransa arasındaki sömürge yarışıyken, avusturya ve prusya içinse orta avrupa'da hakim olmaktır.

  savaşa taraf olan prusya, britanya, portekiz ile küçük prenslikler bir cephe oluştururken, karşılarında fransa, avusturya (kutsal roma imparatorluğu), rusya, isveç, ispanya ve bazı küçük prensliklerle babür devleti ve sardinya krallığı sayılabilir.

  bu uzun süren savaş yayıldığı coğrafyalar açısından bakıldığında bir dünya savaşı olarak da nitelenebilir. avrupa, afrika, hindistan, kuzey amerika, güney amerika, ve filipinler'de çatışmalar yaşanmıştır.

  savaş sonunda, büyük britanya louisiana hariç tüm yeni fransa'yı, bengal ve florida'yı ele geçirdi. fransa louisiana'yı ispanyollara devretti. ardından, britanya ispanyollara küba'yı ve manila'yı iade etti. avrupa'da ise status quo ante bellum durumu oluştu, yani savaş öncesi sınırlara dönüldü.

  fransa'nın hindistan'daki kolonilerinin büyük britanya'ya devretmesi, hindistan'da büyük britanya hakimiyetinin başlamasına neden olurken, amerika kıtasının kolonileştirilmesi de son bulmuş oldu. fransa'nın britanya karşısında gerilemesi fransız devrimine giden yolu bir anlamda açarken, prusya da avusturya'yı gerileterek alman birliğine öncülük edecek gücü kazanmıştır.