şükela:  tümü | bugün
  • son dönem benim de muzdarip olduğum durum. yemeden önce pek aç hissetmiyorum. ama bir başlayınca yemeye iştahım artıyor. dur şunu da yiyim, dur bundan da tadıyım, yetmedi bir tane daha söyleyeyim filan diyorum. ailede şeker hastası sayısı oldukça fazla. acaba onunla ilgisi var mı diye düşünmekteyim. pek kilolu biri de sayılmam. umarım zamanla iştahım normal değerlerine döner.
  • genelde güzel bir şeyler yedikçe başınıza gelen olay.
  • ne yediğine bağlı. örnek sabah kahvaltısında poğaça, börek, reçel, bal, ekmek vs... yiyorsan öğlene kadar tekrar miden kazanır peki neden? çünkü yemiş olduğun ürünlerin glisemiks indeksi çok yüksektir bu da kan şekerinin hızlıca yükselmesine sebep olarak kısa sürede acıkmana vesile olur.

oysaki kahvaltıda; yumurta, domates, peynir, zeytin, şekersiz çay ve 1 çay bardağı da kuruyemiş tüketmiş olsan, en az öğlen 2-3’e kadar acıkmazsın.

şeker ve karbonhidratları hayatından çıkar, dengeli ve düzenli beslen. hiç öyle tatlı krizlerine falan girmez, ayni zamanda da sürekli olarak bir şeyler yemek istemezsin.
  • porsiyonu az tuttuğunuzda otuz dakika bekleyemeyen oburların davranış sonucudur.
  • bu başlık benim için açılmış olmalı.
  • mide de hafif bir boşluk hissedersiniz. dur ya şunu bir hüpleteyim rahatlayayım derken bir bakarsınız o minicik boşluk mariana çukuruna dönüşmüştür. yedikçe yersiniz. sebebi mide içine besin girdikçe genişler. o küçücük boşluğu minik bir atıştırmalıkla siz kazıdınız yani. o yüzden yiyecekseniz oturun adam gibi yemek yiyin ama yemeyeceksiniz asla dur şundan bir lokma alayım demeyin.
  • bu durum, mideyi çöp gıdalarla doldurduğumuzda oluyor çoğunlukla.
    atıştırmak yerine, adam akıllı bir şeyler yemek gerekiyor.
    özellikle ana öğünleri, ara öğün gibi savuşturmamak lazım. sonra gece yemek zorunda kalabilirsiniz.