şükela:  tümü | bugün
 • yeni türkü parçası sözü.
 • (bkz: yedikule)
 • sultan ikinci osman'in* olduruldugu yer.
 • yarın gece ritchie blackmore konserinin gerçekleşeceği mekan. bu vesileyle yedikule zindanlarını da görmüş olcaz bakalım nasılmış ..
 • istanbulda ziyaret ettiğimiz mekanlar arasında 'mekan' demeye deyecek yerlerdendir. zira 'mekanın gözü vardır, dili vardır' dedirten, insanı tarif edilmesi güç halet-i ruhiye içine gark eden zından dır. zındandır zından olmasına da öyle bildiğiniz alelade zındanlardan değildir bu zından. iki heceli zındanlar cinsinden olduğu rivayet edilse de, elhak bu zındanı gördükten sonra 'ben zındana zından demem zından yedikuleli olmayınca' diyesi geliyor insanın. geçiyorum zındana..
  kulelerden birine girer girmez, sizi senaryonun baş aktörü/aktrisi derekesine çıkarır allah muhafaza. empati derekenize göre değişir tabii bu dereke. alçak hücre kapılarından başınızı eyüben geçip dar ve karanlık taştan daha taş koridorda ilerlerken (neyse ki elektrik keşfedilmiştir ve ışıklandırılma sistemleri de) ansızın ışıklar söner de kalbiniz yerinden fırlayıverecek hale gelirseniz. bu dayanılmaz birkaç saniyenin hemen akabinde sert bir dönemeçte duvara akseden adam gölgesiyle çığlığınızı yutabilirsiniz. adamcağızla aydınlıkta yüzleşince arkadan gelen turistleri görür ve onun bir garip bencileyin olduğunu anlarsınız ve korkuyu ifşa etmemek içindir ki mütebessim bir çehre bürürsünüz yüzünüze. geçiyorum koridordan..
  varıp genc osman'ın idam edildiği hücreye ayak bastığınızda ise, duvara el sürer sürmez 'dile gel de anlat sırların' deyip susup dinlersiniz. son nefesi ne yöne uçmuştur osman'ın şuraya mı basmıştı ayağını diye bir dahi sorarsınız duvara, ayak izini ararken, derununuzdan 'nedir bu empati hastalığım benim' deyu 'cık cık cık' çekerken ve de kendi kendinize, yaşayageldiğiniz zaman diliminden bi kuple sıyrılüben yan hücrede (daha büyücek bir hücredir) kösem sultan ve muhafızlarının beklediğinin ayırdına varabilirsiniz. daha fazla kalırsanız burada zaman tünelinden geri gelememe ihtimaldir. kürre i arz üzerinde her nevi hadise cereyan edebilir bu ihtimali düşünererek yine hamle vaziyetlerini alırsınız. geçiyorum ve geliyorum..
  ya 'kan kuyusuna' ne demeli? anlatmak kabil değil. yanınızda el feneriniz olsaydı kafesin aşağısına doğru tutup sanki kanlar içinde yüzen kafaları görecekmişsiniz gibi dehşete kapılırsınız. neden sonra kulenin üstüne ulaşırsınız ve kendisi istanbulun güzelim manzarasını temaşaya dalmışken 'sakın aşağı bakma'diyen arkadaşınıza manalı bir bakış atıp aşağıya bakarsınız tabii ki. yükseklik korkunuz olmadığına bütün kalbinizle iman ve itimad etmektesinizdir. aşağı bir bakarsınız ne görseniz beğenirsiniz? yükseklik korkusu. bunu da geçiyorum..
  aşağıya aynı koridordan inmek mecburiyetindesinizdir. ikinizin aklından da aynı espri geçer: 'çıkarın bizi burdan, biz, biz masumuz' heyhat ki ne heyhat.. bu espriye kimse gülememiştir.
  gidilesi, görülesi mekandır elhasıl. devasa demir kapıdan buyrun..
 • sur var, tarih var.. gozetleme kuleleri var.. gece duvarlarin uzerine du$en dolunay i$igi var..

  ama sandalyeler plastik, kafe erdal'da malatya galatasaray macini seyreder gibi.. oldu mu hocam $imdi? (bkz: 11 temmuz 2004 blackmores night istanbul konseri)
 • şu sıralar yerli konserler yapılmakta olan tarihi mekan.

  web sitesi: http://www.yedikulezindanlari.com/
 • güney asya'ya yardım için düzenlenen ve 12-13 saat süren rock konserlerine evsahipliği yapmış tarihi mekan.
 • ilkokuldayken tarihi gezi ve pikniği birleştirmek isteyen üstün zekalar tarafından okulca pikniğe götürüldüğümüz yer.
 • polat alemdar için pek de hayırlara vesile olmayan bir mekandır. ayrıca manowar ve dj tiesto gibi kendi dallarında iki büyük ismi ağırlamaya hazırlanan zindanlardır.
hesabın var mı? giriş yap