şükela:  tümü | bugün
 • yedi kişiden oluşan grup.
  (bkz: septet)
 • müzikte aralıklar söz konusu ise, bir gamın 7. notasının, 1. notasına göre adı. bu iki nota arasında 9 yarım aralık varsa, bu aralığın adı eksik yedili, 10 yarım aralık varsa, minör yedili, 11 yarım aralık varsa, majör yedili olur.
 • kağıt oyunlarında üzerinde 7 rakamı bulunan kartın adı.
  (bkz: pis yedili)
 • divan edebiyatında her bölümü yedi mısradan meydana gelen şiir biçimi.
 • darı/mısır türlerinden daha doğrusu renklerinden biridir. klasik türk darısında bildiğimiz sarı renk darının çeşitlemeleri olarak kızıl, yedili, aladana, binli bulunur. bunlar darı soyma işini üretmek, hızlandırmak, motivasyon ve oyun unsuru katmak için kızıl yedili oyunu adlı bir oyunda örgütlenir; herkes bu sınıflarda ne kadar fazla sayıda birey bulacağına bakar, fazla bulan kazanır, biri bir gruptan, biri bir gruptan fazla çeşit bulmuş çıkarsa, binlisi fazla olan kesin kazanır, diğerlerinin de karşılaştırma puanları vardır.

  yedilinin görüntüsü için bir görseli zor da olsa buldum. ama tarif de etmek gherekiyor. sarı darı tanesi zemin olsun. üstüne jiletle kıyılmış, sınırları incecik belirtilip sonra kızıla boyanmış gibi dar üçgençikler var. farklı taban genişliğine sahip bu üçgenciklerin tepe tarafları aynı noktaya doğru buluşuyor, birleşiyor. görselinden bakarak anlatmasam daha basit ama biraz yanlış olarak çavuş kertiklerini andıran şekilde kızıllar derdim. bütün daneler benzer şekilde bu alabula, kırmızı sarılardan oluşuyor.

  yediliyi halka ve dünyaya tanıtmaktan gurur duyarım. hem kendisi hem yedili kızıl oyunu bir oğlak gibi, hayvan iletişimselliğine sahip, zira insana gülümser, neşelendirir, umut verir. aynı besin değerine sahip olduğu halde oyunda, hatta bağlam dışı rast gele bulunduğunda insanı şaşırtır, değerliymişçesine çeker.
  görseli kızılla ve normal darı başaklarıyla birlikte:
  http://1.bp.blogspot.com/…rjl104/s1600/img_5095.jpg

  * bizim darı/mısır geleneğinde yedilinin içinde mor veya kara dane olana yüzelli deniyormuş.

  "*proust'un yaratttığı kurmaca besteci ve piyanist (1820-1896'ya doğru). (...) proust'un yarattığı birçok adın temel özelliği, fransız dilinin fonetiğiyle uyum içinde olması, "fransız kokması"dır. vinteuil seslendirmesi ("ventöy") de bunu en iyi biçimde yansıtır. bu arada proust'un doğduğu yerin, paris'in banliyösü auteuil ("otöy") olduğunu da anımsatalım. (...) anlatıcı, edebiyat alanındaki yaratım yoluna, vinteuil'ün yedili'sini dinledikten sonra koyulacaktır. vinteuil'in şaheserinin bir yedili olduğu, proust'un şaheserinin de yedi ciltten oluştuğu unutulmamalıdır." mehmet rifat - ruhların iletişimi proust ve müzik

  (bkz: yedili kızıl oyunu)
  (bkz: septuor), septet