şükela:  tümü | bugün
 • yüzölçümü değişkenlik gösterse de yaklaşık 1.6 milyon km kare. yani türkiye'nin iki katı. okyanusun tabanına kadar ulaşan devasa pet şişe yığını kıtanın alt katmanını oluşturuyor sonra sırasıyla polyester tekstil ürünleri,sigara izmaritleri,bidonlar,balıkçı ağları,pet şişe kapakları ve poşetlerle katman katman yükseliyor. yüzey örtüsünü ise mikroplastikler oluşturuyor. kulak çubukları,diş fırçaları, oyuncaklar ve çağın vebası pet şişe ve naylon poşetler. özellikle poşetler deniz canlıları tarafından deniz anasına benzetilerek mideye indiriliyor ve dolayısıyla bizim besin zincirimize de giriyor.

  yapılan hesaplamalara göre 67 gemi bi yıl boyunca her gün çalışsa, kıtanın ancak yüzde birini yok edebilirmiş ve ayrıca bu kıta tek değil. okyanuslarda bunun gibi dört devasa çöp alanı daha var.

  hâlâ "streç film olmadan asla" diyebiliyor musunuz?
  (bkz: tek kullanımlık plastik ürün yasağı)

  edit: bu sene 16. istanbul bienali'nin teması olarak seçilen 'yedinci kıta' ile ilgili barış özcanın hazırladığı video çarpıcı detaylar içeriyor
  https://youtu.be/ot0vykrt1mg
 • "pasifik okyanusu'nda türkiye'nin 5 katı büyüklüğündeki
  alanda ne var? yedinci kıta temalı 16. istanbul bienali
  msgsü istanbul resim ve heykel müzesi, pera müzesi ve büyükada'da gerçekleşecek ve tüm bu mekânlarda
  10 kasım'a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.
  ücretsiz davetiye için sitedeki
  başvuru formunu dolduran sanatseverlere sergi
  mekânlarına girişlerini sağlayacak bir karekod gönderilecek.
  sanatseverler karekodlu davetiyelerinin bir çıktısıyla ya da
  telefon ekranlarındaki dijital karekodu mekân girişlerindeki okuyuculara taratarak sergi mekânlarına giriş yapabilecek.
 • çevre kirliliğine dikkat çekmek için hazırlanmış video. çok zekice, tebrikler.
 • 16thistanbul bianeli bu konu üzerine şekillenmiştir.
 • müthiş bir yaklaşımla çevre kirliliği bağlamında plastik atıkların biz atınca kaybolmadığı ve dünyanın bir yerlerinde biriktiğine dikkat çekmeye çalışan bienal in adıdır.

  bienal
 • iklim krizinin gözle görülen en önemli örneklerinden biri.pasifik okyanusunun ortasında yaklasık 3,5 milyon metrekare büyüklüğünde 7 milyon ton agırlıgında plastik çöp yığınından olusmus bir kıta var. bu kıtaya populer bilimde 7. kıta adı veriliyor. sanmayınki sadece pasifikte atıklarımız var, atlas ve hint okyanusuna da yayılmıs durumda bu plastik çöp yığını. iklim krizinin sonucları bununla da bitmiyor. dünyanın yok olusuna sahit oluyoruz. eriyen buzullardan çözünerek denizlere yayılan yeni virüs cesitleri olacak ve yeni hastalıklarla mücadele etmemiz gerekecek. iklim mültecisi olacağımızdan bahsetmiyorum bile. sermayenin üretim biçimi degismedikçe, tüketim biçimlerimizi ve hayat tarzlarımızı değiştirmedikçe bir çözüm görünmüyor zira gidebileceğimiz ikinci bir dünya yok.
hesabın var mı? giriş yap