şükela:  tümü | bugün
 • klasik türk sanatları alanında düzenlenen bir bienal.

  açılış metninden: “türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanlığı himâyesinde, fatih belediyesi ve klâsik türk sanatları vakfı işbirliğinde, türkiye’nin önemli kurum ve kuruluşlarının destekleri ile 31 mart - 15 mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan yeditepe bienali, içerik anlamında dünya’da muadili olmayan bir projedir.”

  ayrıca, (bkz: entartete kunst).
 • bir tür çeyiz serme etkinliği anladığım kadarıyla.
  buraya gideceğime perdenin fırfırlı dantellerine bakarım.

  ekleme: he, bienal yapmak türk geleneği zaten. abileri de her yıl türkçe olimpiyatı yapardı. (bkz: olimpiyat)
  kermes benzetmesi yapan arkadaşı kutluyorum, tespitine yüzde yüz katılıyorum. bizim buralarda da adını ilk kez duyduğum derneklerin ablaları yaz geldi mi bienal yapmaya başlarlar hakkaten. gastronomik eventler de oluyor paralelinde. (bkz: peynirli poğaça)

  abdulhamit sarayında fausto zonaro'yu ağırlamıştı yıllarca. fistoyu, doblo tuğrasını sanat sananlar bunun hakkında kafa yorarlar mı bilmem.
 • (bkz: kermes)
 • yeni sanat bienalimiz.
  olumlu-olumsuz, katılalım-katılmayalım, estetiğin ve fikirlerin böyle platformlarla gerilim yaşamasını gerçek kavgalara tercih ederim.

  gerçekten türk el sanatlarının "bienal" olması iyi bir gelişme. zira resim heykeli kafadan sanat sayan batının yanlış anlaşılmasından ibaret güzel sanatlar mantığına karşı gerçek bir "sağlıklı kavga ortamı" sağlıyor.

  kıymetli "batı sanatı" üretiyorsan görelim cancağzım, öyle buralarda saygınlık taslamayla olmuyor. mor-şalvarlı-hippi-fantastik-sever kitleye de biraz türk sanatının reröre olmadığını da gösterir umarım tabii gelecekte bu etkinlik, yalnızca tekrar yapmayarak.

  sanki tüm gün sergi geziyorsunuz havasıyla yaklaşmıyor musunuz şu olaylara! zaten dededen brunelleschi, her allah'ın günü bottichelli-seversiniz zaten.

  kavramsal sanata "yanlışlıkla gözlük koymuşlar sanat sanmışlar eheheheh" demekten geri kalmaz, türk sanatına "zanaat/geri" deme cesaretini de kendinize hak görürsünüz.

  dünya resmi unuttu sana söyleyeyim.

  ayrıca inanılmaz bulduğun fantastik çizimler banal. sanat dünyasının rüküşü. insan figürü de uygarlık değil. çıplaklık da. giyinik çizilsin demiyorum bak. olayları karıştırma.

  bence insan çizimi "geleneksel italyan sanatı". istersen yunan de çok incelediysen falan. o da kalıpları olan, ayniyle tekrar eden bayağılık.

  güzel kavgalar çıkartabilecek, gerçekten samimiyetle estetik gerilimi öngörerek sevindiğim, memleketimin kendi konumuna ayıkmasını "halkla" birlikte sağlayacak ve bizi toptan dönüştürecek bir etkinlik.

  hayali son: bu bienalle o bienal sanatçılarının magazin haberlerinin olduğunu düşünsene sözlük. ne güzel türkiye lan öyle!
 • "para akıtacak yer bulamıyoruz biraz da islami sanatçılara akıtalım" diyen korkunç ötesi saray oluşumu.

  "klasik sanat bienali" falan değil. yapılan işler tamamen modern sanat özentisi imam hatip mezunları tarafından yapılmış sanki. bu saraya bu kafaya yakışıyor. iğrenç.