şükela:  tümü | bugün soru sor
  • haziran'dan beri yayınlanan çocuk dergisi.
    tanıtım metninden:

"yeni harman ile başlayıp ot, kafa ve bavul ile süren kafkaokur’a kadar uzanan geleneğin çocuklar için de çekici olacak bir versiyonu olacak yediyetmiş dergi.

'7’den 70’e edebiyat' sloganıyla yola çıkacak olan derginin amacı, çocukların uygar, sanata ve edebiyata meraklı, doğaya, farklı olana saygılı bir yaşam sürmesine katkıda bulunmak. çocuk eserleri vermiş ya da vermek isteyen edebiyatçılarla, yazarlarla birlikte oluşturulan dergide cem kızıltuğ, zeynep özatalay, ethem onur bilgiç, özge ekmekçioğlu, reha barış, mustafa delioğlu gibi 10’a yakın farklı illüstratör bulunacak, çocukların sıkılmaması için bilmeceler, çizimler de olacak.

ana gövdenin edebiyattan kopmaması ancak aralarda sıkılmamaları için çeşitli dikkat toplayıcı enstürmanların, popüler şarkıcı/oyuncu söyleşilerinin kullanılması önemli. çocuklara edebiyatçılarımızı tanıtmak, onları sıkmadan okumaya alıştırmak, ailelerin çocuklarıyla birlikte okumaktan keyif duyacakları nitelikli eserleri yayımlamak, masal okumak isteyen ailelere uygar masallar vermek, otizm gibi, doğanın korunması gibi konularda farkındalık yaratmak temel gayeler.

haydar ergülen’in edebiyat danışmanlığını, barış ince’nin yayın yönetmenliğini yürüteceği dergide önceden çocuk eseri vermiş olan ahmet ümit, müjdat gezen, can dündar, necati tosuner, canan tan, ipek ongun gibi isimler ve halen bu üretimin içerisinde olan yalvaç ural, sevin okyay, refik durbaş, müge iplikçi, tolga gümüşay gibi yazarlarla 30’a yakın eser yayımlanacak. ilk kez çocuk ve gençlik eseri verecek ahmet büke, meltem gürle, enver aysever gibi yazarlar da katkıda bulunacak. her bir yazı farklı illüstratörlerce desenlenecek. çocukların kendi çizimlerini yapıp paylaşmaları için dergi beyaz kağıda a4 boyutunda basılacak ve şeffaf poşetle raflarda olacak.

popüler röportajlar bölümünde de çocukların ve gençlerin sevdiği sürpriz müzik grupları ve dizi oyuncuları olacak. ailelerin de çocukların da birlikte vakit geçirebilecekleri bir dergi yaratmak hedefleniyor."
  • ekonomik sıkıntılar nedeniye kapanmış olan fakat bugün aramıza döndüklerini tekrar bildiren harika çocuk edebiyat dergisi. küçük kuzenlerime her ay alıyordum. piyasadaki tüketim toplumunu aşılayan yüzlerce çocuk dergisi yerine nadir yararlı iş yapan dergilerden. iyi ki döndüler