şükela:  tümü | bugün
 • museviler arasinda bir grup insanin saclarini kokunden kestirdigi -kadinlari peruk takar- , sadece belli seyleri yiyip, kesinlikle evlenmeyip durdugu, dunya uzerindeki en siki tarikatlardan biri.
 • yahudilerin nefret ettigi tarikat.
 • misyonerlik faaliyetlerinde 1 numara olan tarikat
  (bkz: misyonerlik bizden sorulur)
 • ototransfüzyon diye bir yöntemin varlığının nedenlerinden biri de bu insanlardır sanırım.
 • john lee hooker'in da hayatinin son demlerinde mensubu oldugu topluluk.
 • ainur'u görmüş elflerin günümüzdeki organizasyonudur belki de, kim bilebilir.*
 • abd'de gunde bes posta kapi calip brosur dagitan, kiliselerine katilmaniz icin dil doken azimli insanlarin uye oldugu dini grup. genellemelerden kacinmak gerekse de tutucu bir cizgide yer aldiklari gozlemlenir.
 • vücudu uyuşturduğu gerekçesiyle sigara içmeyip, içeni aforoz eden, ancak her yemekten sonra bir iki kadeh şarap içen tuhaf bir topluluk.

  isanın çarmıha gerilerek öldürülmesine dayanarak haç olayına tamamen karşı olan grup.
  "babanı bir bıçakla öldürseler sen o bıçağı sembol yapıp boynunda taşır, ona kutsallık yükler misin?" şeklinde bir düz mantıkla hristiyanlığa farklı bir bakış açısı getiren insanlar.

  incil, tevrat ve zeburdan oluşan "kitabı mukaddes"e göre hareket eden, incili "eski anlaşma" (ahdi atik), incili tamamen kapsayan "kitabı mukaddes"i ise "yeni anlaşma" (ahdi cedid) olarak gören topluluk.

  her pazar en şık kıyafetleriyle, çoluk çocuk toplaşıp istanbulda -inanca saygı gereği tam adını vermenin doğru olmadığı- feriköyde kısmen gizli bir mekanda ibadet eden kişiler.

  masonlar gibi "birader" sistemine benzer bir kast sistemi içerisinde örgütlenmiş beyler, hanımlar ve çoluk çocuk.

  her pazar "kitab - ı mukaddes"in bir bölümünü adeta ilkokul 3 mantığıyla okuyan, okuduğumuzu anladık mı tarzı basit sorularla bilgilerini pekiştiren kitle.

  islamdaki cehennem anlayışını "akşam yemek için ciğer alsan ve evin kedisi ciğeri gizlice yerse, olayı fark ettiğinde kediyi kuyruğundan tutup gürül gürül yanan sobaya atar mısın?" sorusuyla bir hamlede çürütebileceklerini sanabilen beyinlerin oluşumu.

  iyilik ve doğruluk tanrısı, kedisini sobada yakmayan yehovanın, üç kitaptan oluşan koskoca "kitab - ı mukaddes"inde bula bula, "o gün geldiğinde kanlarını akıtacağım" tarzındaki şiddet içeren sözünü ibadethanenin girişine asan zümre.

  türk değillerse gündelik yaşamda takma isimler kullanarak kimliklerini gizleyen, örtünün altındaki sınıf.

  haklarında çok az şey bilinen, yeraltı örgütleri gibi çalışan benzer teşkilatlardan, tanışabilme ve erişebilme kolaylığıyla ayrılan ve bir tarikatın değil, bambaşka bir dinin insanları.

  gerek inanış biçimleri gerekse davranış biçimleriye türk toplum yapısına uymayan, türk insanının yapısında kökten bir değişim olmadığı sürece türkiye'de yayılması güç olan zümre.

  özgürlükçü olmayıp muhafazkar olan kesim.