şükela:  tümü | bugün
  • yakup'un 12 oğlundan biri olan yehuda'nın, güney levant'ta kurduğu yehuda kabilesinin gelişip monarşi sistemine dönüşmesi ile oluşmuş bir demir çağı krallığı.

    birinci dönemde, tevrat'a göre israil krallığı'nın kralı şaul'un ölümüyle yehuda topraklarında bir krallık oluştu ve bu krallığın başında yehuda kabilesinin lideri davud geçti. yedi yıl yehuda'nın krallığını yaptıktan sonra israil krallığını tekrar bir araya getirdi ve başkenti kudüs yaptı.ikinci dönem ise yehuda krallığı dendiğinde akla ilk gelen dönemdir. mö 930'da birleşik israil krallığı ikiye bölündü. davud'un torunu rehoboam'ı kendilerine kral olarak seçmek istemeyen kuzeydeki on kabile kendi (ikinci) israil krallığını oluşturdu ve güneydeki iki kabilenin krallığını yapan rehoboam yehuda krallığı'nın lideri oldu. bazen bölünmeden sonraki israil krallığı'na kuzey krallığı yehuda krallığı'na da güney krallığı denir.

    yehuda'nın varlığı mö 586 yılında nebukadnezar önderliğindeki babil imparatorluğu'na yenik düşünce son buldu.babillilerin bölgeyi fethiyle birinci tapınak yıkıldı ve yahudiler bölgeden sürüldü.