şükela:  tümü | bugün
  • internetten indirdikleri türkçe dublaj bbc, national geographic, discovery channel vs. belgesellerini araya bal, telefon, ayakkabı, sürmene bıçağı vs. reklamı alarak yayınlayan türksat kanallarından biri. görüntü çöp gibi, ama belgesel kanalı için digitürk, d-smart, kablo tv, tivibu, fil box vs. bağlatmakla uğraşmak istemiyorsanız, trt belgesel'den de sıkıldıysanız idare eder.

frekans: 12265
    sembol oranı: 27500
    polarizasyon: dikey (vertical - v)
    fec: 5/6
    video pid (v-pid): 3415
    audio pid (a-pid): 3515

ya da

frekans: 12380
    sembol oranı: 27500
    polarizasyon: dikey (vertical - v)
    fec: 3/4
    video pid (v-pid): 6204
    audio pid (a-pid): 6304

tpleriyle bulabilirsiniz.

aynı şekilde yayın yapan bir diğer kanal için (bkz: maksim tv)
  • görüntü kalitesi baya düzeldi. bal reklamları falan olmasa 10 numara kanal. sadece hayvan belgeseli yayınlıyorlar ama. korsan nat geo wild diyebiliriz.
  • az evvel pakistan hindistan sınırında bir çöldeki tapınağı gösterirken birden bire yarısından başka bir aslan belgeseline seri geçiş yaptılar. eski belgesel reenkarnasyondan bahsedecek gibi oluyordu ki bam! imanları müsaade vermedi galiba.

düzeltme: imla
  • 697 sayılı khk ile kapatılmıştır
  • bilgisayarım bozulduğundan beri evde canım sıkıldığından uzun aradan sonra tv izliyorum. trt belgesel sıkmaya başlayınca yeni kanllar gelsin diye türksat tanıtım kanalın frekansını bulup şebekeye arama yatım. kanalları hızlı hızlı geçerken binlerce kemal sunal filmleri yayınlayan kanalların arasından doğa belgeselini gördüm ve trt belgesel'e alternatif olarak arada izlemeye başladım. birkaç hafta sonra, yani dün, bir anda yayın gitti. "herhalde bakım makım birşeylerle sorun var" derken bugün de açık olmadığını farkettim. sözlüğe bakayım bari belki takip edip neler olduğunu bilen vardır diye geldim ve üstteki "khk kararıyla kapatıldı" girdisini gördüm.

bre amk çocuğu, bunları sabah akşam izliyorum, tek kötü yanları bal/fidan/telefon reklamlarıyla kafa sikmeleri. bunlardan ne zarar var da kapatıyonuz bunu? şu ülkede kafa rahatıyla birşeyler izleyemecek miyim? belki futbol/dizi/haber(!) zırvaları ilgimi çekmiyor tv'yi çöpe mi atayım.

bu arada belgesel/bilim tarzında türksat uydudan yayın yapan varsa yeşillendiren herkese ödül olarak teşekkür edeceğim.
  • hay yapacağınız işi sikeyim. doğru düzgün izlediğim tek kanaldı bu .

kapatma nedenlerini merak ettim.. bal fidan satarak hükümeti mi yıkacaklarmış???

edit : bulduğum küçük bir bilgi

697 sayılı khk ile birlikte bir televizyon ve bir radyo kanalının da kapatılmasına karar verildi: hatay güney radyo tv yayıncılık aş (hatmar fm) ve prestij medya yayıncılık aş. (yek tv).