şükela:  tümü | bugün
 • eger anlami toplam ise topyekun un anlami toptoplam mi die merak ettigim sozcuk..
 • bir müşterek bahis çeşidi için oynayanların ödediği iştirak bedellerinin toplamı.
 • (bkz: ceman yekun)
 • toptur.

  (bkz: topyekün)
 • allah yekun der ve olur....
  her şeyi allah babadan istemek lazım.
  allahım, ezan vakti, sen konuyu biliyorsun, amin. -gulucuk de gulucuk-
 • aslı yekundur. efendim bu abi esasında bir melek (gözcü, watcher vs vs) olup, samyazel in dünya meleklerinin başında olduğu tarihte dünyaya herkesden habersiz iner ve bir kadınla çiftleşir.. aha o andır herşeyin başlangıcı.

  samyazel ve dudael bu lavuğu yakalar ve sorgular. ürdün de bulunan demon dağında 19 baş melek (herbirinin emrinde 20 civarı melek var) ve küçük melekler toplaşır bu lavuğa verilecek cezayı konuşurlar. yekun mealen "hocam insan kızları taş şerefsizim, bide çocuk felan oluyor, zevkli valla, sikmişim melekliği, ne ceza veriyosanız verin ülen" der. diğer melekler merak eder bu lavuğun anlattığı şeyi. bizde yapalım derler. samyazel önce karşı çıkar. "bak hacı, o tahtların üzerinde oturan var ya, haber alırsa hepimizin ecdadını siker, sizde samyazel yapın dedi bizde yaptık dersiniz" der. rivayet o ki azazel denen puşt, "yemin verelim hocam, kararı hep beraber verelim, cezayı hep beraber çekelim, yamuk yapana lanet okuyalım" diye bir fikir ortaya atar. zaten dağın ismi de lanet anlamına geliyor. azgın puşt topluluğuna dönüşen ve müjde ar'ın yol sormak için gelinlikle girdiği kahvehanedeki güruha dönüşen melekler "he valla... hurraaa" diye cevap verir.

  nitekim sonra olaylar uzar da uzar. yani tüm olayın başını çeken melek; yekun'dur. ha iyi mi yapmıştır? valla bilemedim. ama evrende bir yenilik yaptığı da idda ediliyor.

  kaynak enok kitabı, hermes yayınları, çeviren günyüz keskin