şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: yelek)
  • ruzgar..
  • halk dilinde romatizma agrisi.
  • ks. one yellow card away from suspension... cm literaturunde sari kart sinirina gelindigini ifade eder. hircin golculer, yirtici orta saha oyunculari bu sifattan kurtulamaz.
    daha beteri icin (bkz: sus)
  • (bkz: yele)
  • (bkz: karayel)
  • montaigne, aristoteles'i kaynak göstererek insanların üç türlü yel çıkardığını yazmıştır: alttan çıkan pistir, ağzımızdan çıkan oburluk belirtisidir, üçüncüsü olan hapşırmak hoştur.
  • "şenlik dağıldı bir acı yel kaldı bahçede yalnız ..."
    atilla ilhan
  • --- spoiler ---

ellerimde biten çınar ağacına gün ışımadan getirip bir gölge astılar. onikiyebir vardı. korunun aynasına fenerışığından yansıyan korkuda kaybolmuştum. bir gölge nerden baksam bir kayboluştu. gölgesini yitirmişlerin nehrine karışan ölü bedenlerin yolculuğu… vurulup şehir ışıklarına asılmış serçelerin uykusuna dokunan ellerle tanıdım seni. sen, kayboluştun. rüyaları dolduran kalabalığın uğultusuna karışarak kaybolan bir kanat sesiydin.

onikiyibirgeçe, arsız bir sığırcık, koruyu çevreleyen büyü çemberini kırdı. adımı yüzyıllık bir imgeye kazıyıp yaktım. böylece yolculuğum bitmişti. sıcak öpüşlerle gözlerimde biten diri otlara sığındın. seni aldım. bedeninde biriken sözcükleri temizledim, beyazlığını karalayan çürük imgeleri kanattım, yalnızlıkmavisine boyanmış ellerini ısıttım.

onikiyibeşgeçe, gölgenle birlikte seni kaybettim. ardında bıraktığın kusuk siyah huzursuzluğunla...

--- spoiler ---