şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kulunc girmesi de denir..omuz ile kurek kemigi arasindaki bolgede garip agrilarla basgosterir. terliyken ruzgarda kalirsaniz basiniza gelebilir.
  kurtulmasi uzun zaman** alabilir. tedavisi icin cesitli yontemler uygulanabilir. birisinden*** kurek kemiginizin ustunu avuc iciyle ovmasini isteyebilirsiniz. ovma islemi dairesel degil ayni yone dogrusal hareketlerle yapilmalidir.
  sicak tutmak da ise yarar. bunun icin normal bir sargi ya da yaki denen ozel bantlardan faydalanabilirsiniz.
  gecmis olsun efendim..
 • tedavi yontemi icin,
  (bkz: kulunc kirmak)
 • insanın orası burası ağrıdığında ebeveynler tarafından görülen tek neden.
 • abarti vakalarda cok ciddi yamulmalara sebep olabilir. mesela ben bir vakitler adalar sefasi'na giderken canim sevdicegime ne kadar yigit oldugumu gosterebilmek icin ustumde sadece atletle vapur'un kenarindan 20 dakika boyunca "es yigidin bagrina deli ruzgar, es!!!!" takilmi$, sonunda aha bu yel girmesinin bir ust 2.0 versiyonu olan kas tutulmasi sebebiyle 1 hafta yataktan kipirdayamami$tim.
 • şehirlerarası otobüs yolculuklarının vazgeçilmez aktivitelerinden biridir. klimalar dünyayı yeni bir buzul çağına sokacak kadar açılır. e tabi sonuç da acı içinde kıvranan bir bünye olur. medikal masaj falan para etmez, sadece geçici bi süre rahat ettirir.
 • (bkz: yelpaze)*
 • rüzgar yemek, sindirememek.
  (bkz: yel değirmeni)
 • şiirsel bir ismi de olsa bu rahatsızlığın kendisi hiç de öyle değil...

  bana yel girdiğinden beri, boynumu sağa sola oynatamıyorum en basitinden... klavyenin üzerinde hareket eden ellerimin sırtımın değişik bölgelerinde pek çok kas ile bağı olduğunu, içimdeki yel acımasızca hatırlattı bana...boynumun hemen bittiği yerden başlayıp belime kadar uzanan bölgeye girenin poyraz olduğunu tahmin ediyorum çünkü en çok da bu bölge ağrıyor. çok zaman robocop gibi hareket ediyorum. bütün vücudumu döndürmeden sağa sola bakmam da çok olanaklı değil.

  işyeri hekimi, masaj önermedi yel girmesi tedavisi için... kas gevşetici hap verdi ve bir de fastjel adında bir jel. kas gevşetici hap yele karşı mücadelede hiç bir işe yaramadı son beş saatte... fastjeli akşam sıcak bir banyodan sonra uygulamam önerildi, göreceğiz.

  ama her işte bir hayır var derler ya, sanırım yel girmesinin de şöyle bir faydası oldu. ergenlik çağında göğüslerinin büyümesi ile beraber nerede ise kambura yakın bir duruşa sahip olmuş ve bunu asla değiştirememiş ben, şimdi karnım içerde göğüslerim dışarda geziyorum, acıyan boynum da biraz yukarı doğru kalktığından tam bir ingiliz beş çayı leydisi asaletine kavuştum, gören kibirli biri sanacak. görseniz nasıl asil nasıl dik yürüyorum:)

  diyeceğim o ki; yılların "dik dur" nasihatlarının beceremediğini bedenime girip sırtıma koca bir oklava yerleştiren yel başardı. kutluyorum kendisini. üç hafta geçmesin şu ağrı, tam bir beden terbiyesi olacak benim için.

  yine de siz siz olun, beden terbiyesi adına da olsa yel girmesinden koruyun kendinizi. kendinize iyi bakın. acısı çekilir türden değil çünkü...
 • hızlı hızlı nefes almak, gülememek, öksürememek gibi getirileriyle her ne kadar can sıkıcı olsa da, vıcık vıcık bir pazartesi günü işe gitmeme bahanesi yarattığı için tadını çıkarmaya çalıştığım bok.
 • terli terli cereyan da kalındıysa, ama en önemlisi, baban da oradaysa ve "bak hasta olursun, o camı kapat ya da üstüne bir şey giy" diyorsa, temmuz ağustos farketmeden canınızı yakabilen spazm şeysi.