• fetih marşının bilinen diğer adlarından biridir.
  • dile dolanırsa etkisinden kurtulmanın güç olduğu marş.
  • mehter marşı formunda olmakla (ve askeri müze mehteran bölüğü tarafından söylenmekle) birlikte, arif nihat asya'nın şiiri üzerine yakın tarihli bir yıldırım gürses bestesidir.

(zaten en eski mehter marşlarının hiçbiri bilinmemektedir. çoğu 19. yüzyıldan kalmadır.)

yelkenler biçilecek,yelkenler dikilecek
    dağlardan çektiriler, kalyonlar çektirilecek.
    elde sensin dilde sen, gönüldesin baştasın
    fatih’in istanbul’u fethettiği yaştasın

delikanlım, işaret aldığın gün atandan
    yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan
    sana selam getirdim ulubatlı hasan’dan.

makamı rasttır.
  • sanki "leylaklar dökülüp güller ağlasın" şarkısınin melodisi andırıyor bazı kısmı.
  • şunu dinlemenizi çok çok çok şiddetli tavsiye ederim: civ vi yelkenler biçilecek
  • civilization vi gathering storm adlı oyunda müthiş bir versiyonu bulunan şarkı. çalmaya başladığı anda ses tamamen açılır ve ev inletilirken ne kadar ordu varsa kaldırılır, ülkeler denounce edilir. atomic age zamanında çalıyor olması ilginç bir seçimdir ancak oyun hala bitirilmediyse domination victory için yeterli motivasyonu vazlasıyla verir.

enfes.
  • civilization vi gathering storm oyununda, çağ atlayınca müthiş bir senfoni olarak çalan marş.

akşam akşam merak ettim, bu marşı söyletmek için gerçekten bir türk senfoni orkestrası mı getirdiler yoksa marş sözlerini dilleri döndüğünce yabancı sanatçılara mı söylettiler açıkçası marştan çıkaramadım.

bu kadar tatava yeter, marşın bizzat kendisi için tık tık 2:35'ten itibaren.

edit: adamlar yapıyor azizim. dinlerken tüylerim tiken tiken oluyor.
  • solotürk gösterilerinde, solotürk'ün hızını 180 km'ye düşürüp burun kaldırarak seyircileri selamladığı harekette çalan marş. daha önceki gösteri sezonlarında bu hareket esnasında pilotun telsiz konuşması izleyicilere aktarılıyordu ve uçağın yaptığı hareketin üzerine bu konuşma gelince, gerçek anlamda bir selamlama oluyordu. şimdi ise bu marş çalıyor uçak geçip gidiyor. emrah bayrı yüzbaşı gösteri anlatıcılığı görevini bıraktıktan sonra gösteri sunumu oldukça geriye gitti solotürk'ün. daha önce başka birkaç entrymde de belirttiğim üzere, bircan biçer yüzbaşı ne yazık ki çok zayıf kalıyor anlatım konusunda ve gösteri müzikleri de o göreve başladıktan sonra değişti. bence eski hali çok daha iyiydi ve şu an oldukça bayağı.
  • tek başına denize açılmayı özendiren marş.
  • çok sağlam bir metal potansiyeli olan marş. hakkını vererek cover'layan birileri olsa ortaya acayip işler çıkabilir.

edit: üç farklı girişim dinledim bu şekilde ama tam olarak olmuş diyemem hiçbirine.
hesabın var mı? giriş yap