• millet kafayı yedi amk. türk insanının kimyasını bozdular fakirlikle, yoklukla. eskiden bunun düşüncesi bile ayıptı, halen de çok ayıp.
  • batıda çok yaygın bi şey.
    öyle direkt para istemek değil ama, akşam yapılacak yemek için seninle beraber alışverişe gidip üç beş de sana iteleme huyları var. ilk geldiğinde zamanlar bi gün bi arkadaş iş çıkışı bende yemek yiyelim dedi, e iyi dedik olur, girdik markete, ne yersin diye sormak da yok ha, kafada bellemiş alınacaklar alındı bi yandan muhabbet ediyoruz, kasaya geldik sepetin içinden birkaç bi şey aldı kalanı elime tutuşturdu. hani bizim kültürümüzde misafire bi şey ödetilmez, en güzeli şekilde ağırlanır ya bana çok tuhaf gelmişti o zaman. öğrenciliğimde bile evime gelen misafirlere elimden geldiğince birkaç çeşit hazırlayıp ikram etmiş biriyim.
    ha sonra o arkadaşı ben yemeğe çağırdım, türk usulü ağırladım vs ama bi bira bile almadan gelmişti kdkfksljf. muhtemelen arkamdan da enayi besledi beni falan demiştir. bilemedim.
    kültür farkı çok acayip bi şey.
  • (bkz: cool story)
  • yaz aylarında evine gelen misafirden klimayı açtı diye elektrik faturası parası isteyeneni gördükten sonra pek şaşırmadım
  • avrupa'da normal karsilanir bu hareket denmis de hangi avrupa? avrupa dedigin yer 500 milyonluk kita; elli tane ulke var. genelde kuzey avrupa ve ingilizler icin bu laf dogru olabilir ama guney avrupalilar da bizim gibidir. misafir agirlamaya onem verilir. ıspanyollar, italyanlar, balkanlarin tamaminda misafirden para istemek dusunulemez bile.
  • açgözlülük işareti. yoklukla filan ilgisi yok.

bazı insanların parayla ilişkisi sorunlu. her şeyi para olarak görür. yapacak bir şey yok. bence çok da iyi olmuş. kiminle muhatap olduğunuzu anlamışsınızdır.
  • kuzey avrupa ulkelerinde karsilasabileceginiz bana goreyse ciddi derecede ayip olan durum. isvecli bir arkadasimin verdigi davette yasamistim bunu ve sonrasinda o kisiyle hic konusmadim. zaten yemege beraber gittigim yunan arkadasim da bayagi garipsemisti istemesini. almanya'da falan da daha nadir olarak istenebiliyor ama onun disinda hic rastlamadim.

bu gibi yemek davetlerinde iki durum var. birisi "aksam yemek yapiyorum sen de gelsene" denerek yemege cagirilmak. bu durumda bir kisiyi yemege davet etmis oluyorsunuz ve hem yemegi hem de mekani saglayacaginizi soyluyorsunuz. yani gercek anlamda bir host durumundasiniz ve host olmanin getirdigi yukumluluk sizin o gun orada tuketilen butun urunleri kendi cebinizden karsilamaniz. ha bu durumlarda amerikalilarin byob dedigi herkes kendi ickisini getirsin prensibini uygulayabilirsiniz. genelde partilerde uygulanir ama 4-6 kisilik bir yemek veriyorsaniz da misafir 1 sise sarap getirebilir. bunun tatli versiyonunu da gordum ama masada herkesin farkli tatlilar yemesini garip buldugum icin icki ortak tuketilecek bir urun olarak daha uygun. boyle bir yemekte kisiden para asla istenmemeli.

ikinci sekil ise "aksam benim evimde bir seyler yapalim mi?". bu ise bu aksam restorana gidelim gibi bir davetten ziyade, beraber bir etkinlik yapalim ama mekani ben sagliyorum anlamina geliyor. buradaysa ya alisveris beraber yapilir, ya potluck denilen sistemde herkes kendi urununu pisirip getirir veya etkinligin ne olduguna bagli olarak(bbq gibi) urunler cig olarak alinip ev sahibiyle beraber pisirilir. bu durumda da kisiden yemek sonrasi icin para istenmez cunku alisveris ortak yapilmistir ve o nokta kapanmistir bile.

ayrica ayip olan baska bir nokta yemege cagirdiginiz kisinin finansal durumunu bilmemeniz. ikinci etkinlikte kisi katabilecegini katar veya hic gelmez ama birisini yemege davet edip kendi maddi durumunuza gore alisveris yaptiktan sonra bunun maliyetini onu karsilayamayacak durumda olabilecek insanlara yikmak tamamen dusuncesizlik. ha sizin de finansal durumunuz olamaybilir ama o zaman davet falan vermeyin. kimse kafaniza insanlari yemege cagiracaksin diye silah dayamiyor sonucta. eger ilk durumda davet verip para isteyecekseniz bile bunu onceden soylemeniz gerekir. davet icin aradiginizda veya mesaj attiginizda yemegin parali oldugunu ve alacaginiz miktari yazin da kimseye surpriz olmasin.

ben ikincisinde seve seve katkida bulunurum. ya kendim yemek yapip gotururum ya da alisverisi beraber yapariz. zaten gecenlerde bir arkadasim evinde beraber bbq yapalim dedi. alisverisi beraber yapip gectik evine. bu restoranlarda da boyle. "hadi ya aksam x'e gidelim" denildigi zaman hesap alman usulu odenir. ama "seni aksam yemege cikartacagim" denildigi zaman hesabi davet eden oder. ayni konsept evde yenen yemekler icin de gecerli.

bu durumu yasadigim zaman o kisiyle cok da yakin olmadigim icin bir daha konusmadim, etmedim. bir de nispeten kalabalik bir yemekti ve ondan dolayi da ugrasmak istemedim. ama su an olsa sirf gicigina kaliteli bordeaux sarapli, wagyu etli, foie grasli falan gayet pahali bir yemege cagirip parasini alirim. ha cakallik yapip vermeze bana girer ve bir daha da konusmam zaten. parayi verirse boyle pahali yemege cagirilip para mi istenir der ve benimle konusmayi keser. zaten misafirperverligin temel kurallarini 20li yaslarina gelip hala ogrenememis birisiyle gorusmemek de benim icin bir arti olur.
  • paket yap gönder, ücreti kuryeye öderim diyerek yanıtlanması gereken arsız istek
  • akşam yemeğine misafir geleceği için "eşya" alan ilginçleri göstermiş başlık.
  • avrupa'da normal olabilir ama şimdiye kadar hiçbir türk evinde görmedim, kürt ve çerkes evinde de görmedim. yani avrupa'da değilsek normal değildir. ha bu evlerde açgözlü pislikler görmedim mi, gördüm. ama bu şekilde değil!

neyse istenen parayı ödeyip ödememek sana kalmış. ben olsam ödemezdim gibi geliyor, alırken bana mı sormuş. ama misafirliğe gidecekken iptal etmek asla hoş bir davranış değil! bir defa mikserim bozulmuştu ve tamir ettirmek yerine, misafir geleceği için, yenisini satın almıştım. misafir tarafından ekilince ise kalbim kırılmıştı ama kimseyi arayıp mikser istemedim.

velhasıl kelam tam iletişim koparmadık tanıdıklarmış ama sen bilirsin.
hesabın var mı? giriş yap