*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • lahmacun, ızgara et, mangalda salam-sucuk-sosis vs vs. hepsinin yanık kısımlarını atmanız gerekiyor çünkü yanık kanser yapıyor.

  bunca yıl bildiğim bilgiydi ama ekşide aramaya inandım fakat bulamadım.

  --- spoiler ---

  the highest levels of hcas are found in grilled poultry, steaks, salmons grilled with the skin, well-done hamburgers and barbecued pork and ribs. diet with high levels of hcas can lead to cancers of pancreas, colon, digestive tract.
  according to the doctor, the blackened areas on charred and grilled foods are the main source of carcinogens called heterocyclic amines (hca), substances that can promote the formation of cancer. these carcinogens directly damage dna and can initiate the mutations of our cells which leads to cancer

  çeviri:
  doktora göre, kömürleşmiş ve ızgara gıdalar üzerindeki karartılmış alanlar, kanser oluşumunu hızlandıran maddeler olan heterosiklik aminler (hca) olarak adlandırılan kanserojenlerin ana kaynağıdır. bu kansorejenler doğrudan dna'ya zarar verir ve hücrelerimizin kansere yol açan mutasyonlarını başlatabilir.

  hca'ların en yüksek seviyeleri, ızgara kümes hayvanları, biftek, deri ile pişirilmiş salmalar, iyi yapılmış hamburger ve mangalda domuz ve kaburgalarda bulunur. yüksek hca seviyeleri pankreas, kolon, sindirim sistemi kanserleri yol açabilir

  --- spoiler ---

  ingilizce kaynak türkçe kaynak
 • gerçekten heterosiklik yapıldığına dair insanı şüphelendiren gelişme. oysa o tavuk derisi biraz fazla kızarıp çıtırdak hale gelince, yedikten sonra parmakta kara yağı kalınca daha lezzetli olmaz mı?
  (bkz: lezzetli olan her şey zararlıdır)