• madem sözlükte hakkında entry girdirteceksin, bari metinler biraz samimi olsun, basın bülteni tadında entryler yazdırtıp sözlük okur ve yazarlarını aptal yerine koyma en azından, di mi?
  • milyon dolarlık yatırıma rağmen içeriği 10.000 trafikli yemek bloglarından araklayan yemeksepeti.com girişimi. arkadaş tamam içerik üretemiyorsun eyvallah ama blogundan tek beklentisi 3 ayda bir 150 tl aldığı google adsense olan gariban bloggerın emeğinden ne istiyorsun? resimlerin tamamı google görseller, yazıların konuları blogger'lardan. ekmek elden su gölden yani. tek ürettiğin orijinal şey paranla pr yapmak. sonra sektörün hakimi ilan edersin kendini.
  • içerik olarak dolu dolu olabilir ama şekil olarak sıradan bir site. normalde umrumda olmazdı da sitenin sözlük'teki pr'cılarının diğer sitelere demode demesi komiğime gittiğinden yazıyorum. güya yemek tarifi sitesi ama tarifleri görebilmek için illa tarif sekmesine gelmemiz gerekiyor. ana sayfasında onedio'daki haberlere benzeyen abuk subuk haberler var. halbuki o bok atılan oktay usta'nın ana sayfasında sadece yemek tarifleri var ve aradığını bulabilmek çok kolay.

gerçi bizim dürümcü ticari itibar dalgasına bu entry'i silebilir. reyiz senin için dürüm diye arattım bana peynir fondü tarifi verdi, yani aradığını bu sitede ne yazık ki bulamayacaksın. o yüzden iyi düşün bu entry'i silerken adamlar güya yemek sitesi ama daha favori yemeğinin tarifini koymamışlar.
  • rezalet bir pr ekibi olan iste. bu kadar belli etmeyin bari arkadaş, herkesi aptal mı sanıyorsunuz acaba?

logonuz da rezalet, benden söylemesi.
  • güzel içerikleri var yok diyemem ancak burdan aldığım bir tarifle pancake yaptım kabartma tozunu yazmamışlar. neyse ki beyin bedavaydı googleladım da kurtardım durumu.
    her şeyi unut da tarifteki malzemeleri unutma sayın editör.

işte o sitedeki yanlış tarif de bu.
  • yemeksepeti.com'un dijital pazarlama numarasından başka bir şey değildir, şimdilik. seo basılır, itibar kasılır, belki dükkanı* orta sınıfın ve talebelerin abur cubur ısmarladığı yer havasından kurtarır, bütçesi ayarlanırsa tv'ye sıçratılır, bu arada zamanla adwords'e çuvalla para ödemekten kurtarır...

(bkz: content marketing)
  • yemeksepeti.com çalışanlarının her yemeksepeti girişiminde olduğu gibi, sözlükten pr çalışması yaptığı site. yemek tarifi arayan kişilerin hitlerini almaktan öteye geçebileceklerini sanmıyorum.

elit, lokum ve papyon gibi bu da tam anlamıyla attığı taşın ürküttüğü kurbağaya değmeyeceği bir iş olacaktır.

yemeksepeti'nin potansiyelinin (halihazırda aktif 1 milyon+ kullanıcı) nasıl boşa harcandığını hayretle izlemekteyim.
  • çok jenerik bir domaindir.
  • şu tarifindeki un ölçüsü nedeniyle fırında karnabahar yerine ince hamur pizza yatağında karnabahar yapmama neden olan yemek sitesi.

şimdi sevgili yemek.com, öncelikle ben siz ve sizin gibi yemek siteleri sayesinde yemek yapabilen bir insanım. sizin her bir tarifinizde verdiğiniz ölçüler benim için sorgulanması mümkün olmayan, emir kabul edilen maddelerdir. bu tarifinizde vermiş olduğunuz un ölçüsünün 1 değil yarım bardak olması gerektiğini bilgilerinize sunarım. ne var ki bu gerçeği malzemeleri koyduktan ve pizza hamuru kıvamını görüp yaşadığım dehşet akabinde can havliyle su ilave ederek kıvamı tutturma çabamdan sonra anladım. eğer benim yerimde yıllarını yemek işine vermiş bir anne olsaydı "ne bi bardağı yaa olur mu öyle şey" diyip yarım bardağı laps diye koyar ve konu kapanırdı. ama ben öyle yapmadım. daha önce de belirttiğim gibi sizin verdiğiniz ölçülere milimetre hatta nanometre düzeyinde sadık kalan biriyim. siz oraya 1 kilo un yazsanız ben sorgulamam ve 1 kilo un koyarım anlatabiliyor muyum? yalnızca karnını doyurmaya çalışan masum bir beyaz yakalıyım çünkü ben. sizin sitenize yorum yapacak kadar vakti olan, ev yemekleri üzerine çift anadal yapmış nermin teyze değilim. lütfen tariflerinizi verirken ben ve benim gibi her şeyden habersiz, mideme bir ev yemeği girsin motivasyonuyla sizlere sığınan genç bireyleri de düşünün. bizler kulak memesi kıvamından, pembeleşmekten, puf puf olmaktan anlamayız. bizim için tek gerçek o bir bardak undur. teşekkürler.

edit: entry sonrası bir yazar aracılığıyla bana ulaşıp tarifteki un miktarını yarım bardak olarak güncellediklerini ve özürlerini ilettiler. ne tatlı bir davranış ya ben de size teşekkür ederim.*
hesabın var mı? giriş yap