şükela:  tümü | bugün
  • 17 haziran 2017 manisa asker zehirlenmesinden sonra gündeme gelen konudur. milli eğitim bakanlığında yapılan ihalalerle ve süreç ile ilgili bir anım var oradan pay çıkarılabilir.
    nöbetçi öğretmenim, öğrenciler pilavda çok ağır bir kokunun olduğunu söylediler. (aslında benim yemekler dağıtılmadan kontrol etmem gerekiyor ancak yemekleri nasıl kontrol edeceğim konusunda ne bir eğitim aldım ne başka bir şey. burayı atlayarak anlatıyorum.) hızlıca yemekhaneye gittim, kokladım gerçekten de çamaşır suyu gibi bir şey kokuyor pilavda.
    hemen görevliye dedim pilavı dağıtmıyorsun, yemekhanedeki tüm öğrencilere de seslendim kesinlikle yemiyorsunuz tabldotlardaki pilavı diye. tutanağını tuttum. örnek bir kaba pilavı aldım.
    yaklaşık 10-15dk sonra çalışanlar yalvar yakar bir şekilde yanıma geldi, ekmeğimizden olacağız, yıllardır çalışıyoruz, bakmamız gerek çoluk çocuklarımız var vs diye. inanılır gibi değildi. muhtemelen şirketten bunları aramışlar eğer o numune incelemeye giderse hepsinin işten atılacağını söylemişler.
    ''ablacığım seni de beni de kurtaran şey zaten bu tutanaktır, için rahat olsun. bu çocuklar zehirlense allah korusun birisi ölse ne yapacağız? sen kendi çocuğuna yedirir misin bu pilavı?'' dedim. kadın uzun yıllardır hiçbir şey olmadığını vs. anlattı.
    ben numuneyi idareye teslim ettim. birkaç gün sonra numune bir şey çıkmadığını söyledi müdür bana. muhtemelen ilçe milli eğitimle şirket aralarında telefonlaştılar ve o pilav hiçbir şekilde gıda mühendisine falan gitmedi.
    bunun aksini iddia eden birisi çıkar da, yemeklerin gerçekten de her seferinde uzmanlar tarafından denetlendiğini söylerse soruyorum, bunca okula bunca zamandır giden yemeklerden kaç tanesi uygun şartları sağlamadığı için 'ihale iptal olmuş'? kaç tanesi?
    yemek yüzünden askerlerin şehit olmasından sonra ihale iptal oluyor, düşünebiliyor musunuz?