şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1-bir itiraf:

  yemeği başkasının ısmarladığından % 100 eminsem, hayvan çocuğu gibi yerim. söz temsil, 1'le doyacak olsam bile 1.5 söylerim. sanırım ezik ve fakir çocukluğumdan kalma bir alışkanlık ama ne yapayım kendimi durduramıyorum; üstüne bir tabak da kaymaklı künefe söylüyorum. lanet olsun! içimdeki açgözlü beleşçi canavara.

  2-pratik zeka&pratik olmayan zeka:

  pratik zeka*, bir kriz anında farkını ortaya koyar, geçici de olsa çözümler sunar, anlıktır adeta parlar söner. pratik olmayan zeka*; sadece analitiktir, hep sonradan gelir aklı başına, bir sonraki sahne yaşansa söyleyivereceği zekice laflarını hazırlamıştır ama o bir sonraki sahne her nedense bir türlü gelmez hatta hiç yaşanmaz. pratik olmayan zeka belki de nitelik olarak pratik zekadan güçlüdür-üstündür ama genelde işe yaramazdır, pratik zekanın önünde her daim diz çöker tövbe ister.

  3-bir anı:

  -*ne yiyelim, ne söyleyelim aşkım?
  +*ay çok açım, 1'er buçuk köfte, yanında piyaz, önünde de çorba söyleyelim.
  -*peki tatlım, (garsona: 1 çorba, 1 köfte, 1 piyaz, 1.5 köfte daha, sipariş eder.)
  +*künefe söylemeyelim mi tatlım, tatlıdır sonuçta?
  -*söyleyelim tabii (garsona: 1 de kaymaklı künefe söyler.)

  sevgili*, tek köftesini yer, yanında piyazdan bir iki çatal alır. sen* 1.5 köfte yersin, öncesinde 1 kase çorba içesin, ardından piyazı bitirir, kaymaklı tatlını yersin. sevgili hiç gocunmadan hesabı öder, mekanı değiştirirsiniz. bu arada sevgiliye:

  -kesene bereket!
  -allah ne muradın varsa versin!
  -ölmüşlerinin canına değsin!

  dersin. sevgili, banal mısın? dilenci mi? gibisine gülümser ama sesini çıkarmaz. gittiğiniz mekanda bira içersiniz, artık hesabı sizin ödemeniz gerektiğinin farkındasınızdır. zaten ağzına kadar tıka basa dolu olduğunuz için bir birayı dahi zar zor içersiniz. ama sevgili rahattır, pahalı bira için midesinde yeterince yer ayırmıştır; içtikçe içer, yanına bir de çerez söyler...sonuçta sevgilinin köftecide ödediği hesabın 5 katını biracıda ödersiniz ve kuru bir teşekkür alırsınız.

  4- bir tespit:

  sonuçta sevgilinizdir, doyasıya yesin içsindir, sonuna kadar helali hoş olsundur lakin pratik olmayan zekanızla mini çakallıklar peşinde koşup poz kesmeniz boşunadır zira pratik zeka her zaman size galip gelir ve ne denli fakir-mağdur muhabbeti yapsanız da hesabın kol gibi olan kısmını size gömçürür.

  5-bir tavsiye:

  açlıktan ölseniz de cool taklidi yapın, "ay ben o kadar yiyemem" deyin böylece "ay onun da o kadar içememesini" sağlamış hatta biranın yanına kaju söylemesinin de önüne geçmiş olursunuz. 1 şişe birası 25 lira olan mekanda kaju siparişi vermek nedir allasen? bence sırf mekan kazansın diye yapılan saçma bir şey! (bkz: kör müsün salak mısın ortak mısın)

  -valla sağ ol tatlım, sayende karnımız doydu! allah seni sevdiğine bağışlasın!
  +ay yeter! varoş musun suriyeli misin? nesin?
  -allah tuttuğunu altın etsin canım!

  sonuç: terk etti.
 • ahlaklı insan davranışıdır. sonrası ise bellidir;

  - çayiçen?
  -çayçer misin?
  - hoaap başgan, bize iki çay ince belli de ossun.
 • bunu diyen, yüce duyguların insanıdır. (kendimden biliyorum)
 • samimiyettir.
 • oyle bir karım var. yuce hislerin insanidir.