şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yıllardır restoranlarının kanını emen yemek kartı şirketlerine; hele şükür durun diyen birilerinin çıkmış olması ile sonuçlanacağını umduğum, sömürü sistemidir!

  elbette çoğu çalışan sistemin ne olduğu konusunda habersizdir kısaca açıklayalım;

  piyasanın hakimi sodexo, ticket setcard gibi firmaların işi sadece ve sadece komisyonculuktur. hiç bir sorumlulukları olmadan sadece oturdukları yerden emekçileri sömürmektedir. sistem şöyle işler;

  1- yemek kartı şirketi firmalara gider ve işçilere dağıtılan yemek kartlarını kendi markaları ile kullanmalarını söyler. mesela çalıştığınız şirket aylık 200 lira kartınıza yükleme yapar. şirketiniz bu 200 lirayı yemek kartı şirketlerine +kdv olarak peşin öder. patron memnundur çünkü masrafı faturalandırmıştır ve gider olarak düşer!

  2- aynı yemek kartı şirketleri tüm lokantaları dolaşarak bak şu firma bizi kullanıyor diyerek o şirkete air pos makinasını aylık bir fi ücret ile restorana bağlar.

  3- çalışanlar yemeğini yer diyelim ki 10 lira, kartından restoranda ödemeyi yapar.

  4- yemek kartı şirketleri anında %10'unu restorandan keser. 1 ay boyunca siz bu pos cihazı üzerinden müşterinizden tahsil ettiğiniz parayı alamazsınız! 1 ay sonra pos cihazıdan aldığınız bir rapor ile birlikte yemek kartı şirketine fatura kesersiniz. (komisyonlar düşülerek) sonra şirkete yollarsınız ve ne olur biliyor musunuz? yemek kartı şirketleri 1 aydır ödemediği paranın faturasını size 60 gün sonra öder! yani sizin yediğiniz yemeğin parasını, o restoran sahibi 90 gün sonra %10 komisyon kesilmiş olarak alır! (bu arada düşük cironuz varsa ayrıca pos cihazı aidatı da keser)

  şimdi size soruyorum güç bela ev yemekleri dükkanı işleten, kıt kanaat esnaf lokantası çalıştıran bu gariban insanların sırtındaki komisyoncuların görevi nedir? neden bu paraları kazanmaktalar? neden bu paraları nakit olarak patrondan tahsil ettikleri halde lokantalara 90 gün sonra %10 keserek ödemekteler?

  haber

  çözüm; bu kan emicilerin ortadan kaldırılması gerekir. patron eğer masrafını düşünüyorsa, çalışanına ödediği para için çalışanından ödediği yemek bedeli kadar fiş yada fatura istemelidir! unutmayın bu yemek kartları ile ödeme yaptığınız her restorandan o yemek kartı şirketlerinin aldığı komisyon kadar kalitesiz yemek yemektesiniz çünkü gıda da sektör nakit döner arkadaşlar!

  (daha özel bir bilgi vermem gerekirse; vaktinde bu firmalar şirketlere gidip bizim kartımızı kullanursanız 100 liralık yemek ödemenizi sizden 90 lira olarak alalım diyorlardı. yani ortada şirketler arası bir rekabet vardı ve patronun bu durumdan bir çıkarı oluyordu. sonuçta ne oldu biliyor musunuz? bu şirketler bir araya gelerek kendileri arasında bir anlaşma yaptılar ve patronlara hiç bir şekilde indirim yapmama kararı aldılar! şimdi yapmıyorlar.)
 • yakın zamanda tab gıda yani burger king, popeyes, sbarro, arbys markalarının türkiye temsilcisi sodexxo ve ticketla çalışmayı bıraktı.

  bi isyan var ama bu isyan her türlü yemeğini bu kartlarla yiyen çalışana girer, orası kesin.

  düzeltme : bi düzeltme yapmak farz oldu, tab gıda kendi restoranlarında bu iki yemek kartını kaldırdı, franchiselara da siz bilirsiniz dedi, kaldıran franchise olduğu gibi o komisyon oranlarına boyun eğip devam eden restoranlarda var.
 • talep varsa arz da vardır.

  beğenmeyen bu şirketler ile olan anlaşmalarını iptal eder veya yenilemez. üye olun diye kafanıza silah tutan mı var?

  sömürülmek istemiyorsan hayır de. bu kadar basit.
 • paranın çok geç yatması durumu dışında ortada ticari bir anlaşma olan olay. yemek kartı olmasa ve yemek paraları elden verilse hem personel dah az yemek parası alır (gider gösteremiyoruz ayağına yatarlar) hem de elden yemek parası alan türk insanı kartla günde 15-20 lira yiyorsa cebinden bir çorba içer sandviç yer 5 lira harcar, giren çıkan yine restoranlara olur.

  büdüt: tabii ki paranın geç yatması da sözleşmede yazıyor, ama bir sömürüden söz edeceklerse en iyi ihtimalle onu diyebilirler.
 • komisyoncular ülkesi olan türkiye'de az bile komisyon alıyorlarmış aslında.

  birlikten kuvvet doğar, birleşin restoranlar.
 • elbette silah dayamıyorlar ama şartları giderek ağırlaştırdılar. geçen ay %7 dedikleri komisyon bu ay %10 diyolar, vade sürelerini uzatıyorlar ve bunu tüm şirketler anlaşmış gibi yapıyorlar. dünya da bu komisyon oranları ve vade farkları yok şikayetçi olunan nokta bu. sen üretiyorsun satıyorsun aracı geliyor üretmeden senin kadar kazanıyor şikayetçi olunan nokta bu. yoksa restoranlar ve firmalar için tabi ki bu sistemi kullanmak karlı bir iş, müsteri sayısının artması vs. ama aracının üretici kadar kazanması sıkıntılı bir nokta.
 • bu başlıkta komisyoncuları savunan kesin ya memur çocuğudur ya da her ay 3-4 bin tl maaşa çalışan köledir. turnusol gibi başlık.
 • iyi de güzel kardeşim personel o kartın geçtiği yerleri tercih ediyor.

  yani seni tercih edecek. yani müşteri sağlıyor adamlar sana bir bakıma.

  bunun bir bedeli olmamalı mı? yüzde 10 bence makul. ancak 90 gün de çok.
 • benim bir ürünüm varsa bir fiyat belirlerim. sen de istersen, koşullarım uyarsa evet der o malı satın alırsın. ürün sana pahalı gelirse almazsın; ürün elimde kalır ben de ürün elimde patlamasın diye satış koşullarımı yeniden düşünürüm.

  kabul etmeyin kardeşim. çözüm sizin elinizde. kabul etmeyin, vereceğiniz komisyonla müşteriye ikram ürün sunun. reklam yapın. müşteriye ilgi gösterin.

  bak o zaman ne oluyor?

  unutmayın sadece sömürülen varsa, sömüren vardır.
 • boykotu destekliyorum. sömürü olarak görülmemeli. serbest piyasa. nasıl ki sodexo ticket fln birleşip fiyat dayatıyorlar, restaurantlar da buna karşı gelebilir. sonuçta serbest piyasa. sömürü yok ortada.