şükela:  tümü | bugün
 • her kültürün farklı damak tadı olmasından dolayı oluşan kültür çeşitliliğine denebilir (bkz: kültür boğazdan gelir)
  olmazsa bir kişinin sözkonusu farklı yemek tarzlarından oluşan dağarcığının geniş oluşuna da denir.
  (bkz: yemek kültürü geniş olmak)
  hiç olmadı bir kişinin sofra adabını ileri seviyelere taşımasına denir...
  (bkz: yemek kültürü edinmiş olmak)
 • alıngan değil, misafirperverdir. paylaşımcıdır. içine kapanmış olanları kültür sayılmaz, sadece mutfak kalır.
  (bkz: açık mutfak)
  yani; dekolte olanı makbüldür. saat 5, açsın.
 • bireylerde gelismis olani ise sadece doymak icin degil keyif alarak yemek yemektir.
 • eskiden güneydoğunun yemek kültürüfakirlikleriyle çelişkili bulurdum. meğer daha büyük erim/ölçekte onlar fakir değilmiş ki, avantajlı ve ticaretin efendisi oldukları dönemde zenginmişler ve yemek kültürleri zenginliğe paralel gelişmiş. sonra fakirlemelerine rağmen gördüklerini sürdürmeye çalışmışlar.

  (bkz: kürt/@ibisile)
  (bkz: yemek/@ibisile)
  (bkz: kültür/@ibisile)
 • kültürel çalışmalar disiplininin alt dallarından biri. mcdonaldslaşma ya da pizzanın küresel bir franchise ürün olarak taşıdığı kültürel değer ve küreselleşme ilişkisi; 1980 sonrası türkiye'sinde batı kentlerinin aldığı yoğun göç ve lahmacun/çiğ köfte gibi sembolik yemeklerin kentsoylu popülasyon tarafından algılanma ve yorumlanma biçimlerindeki dönüşüm, yemek kültürüne dahildir. ulusal kimlik oluşumunda, farklı yörelerin benzer yemeklere verdikleri adların incelenmesi ve bu yemeklere dair hikayelerin karşılaştırmalı analizi, yemek kültürüne dahildir. ramazan çadırları, istiklal caddesi'nin kentsel dönüşümü bağlamında midyeciler; ayrıca, roma döneminde imparator ya da osmanlı'da sultan tahta çıkarken halka verilen yemekler, filanlar falanlar.... mesela, 1950'lerdeki marshall yardımı ile abd'nin türkiye'ye boca ettiği süt tozları (ve ona dair anlatılar, hikayeler, anılar); 1990'larda çernobil artığı denilen, radyoaktif fındıkları yiyen çocukların, fındık-fıstık hakkındaki görüşleri... hep yemek kültürü bağlamında ele alınan, akademik geçerliği olan üniversitelerin beşeri ve sosyal bilimler bölümlerinde ciddiye alınan konulardır.

  yemek kültürü ile ilgilenen biri bu konularda araştırmalar yapıp, kitaplar yazabilir. epeyce zengin, hatta leziz bir konu. türkiye'de, benim bildiğim, hülya adak, stefanos yerasimos, marianna yerasimos bu konuyla ilgilenenler arasında sayılabilir.