şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kişinin,besinler arasında özel olarak tiksindiği yemeklere sahip olması..genel olarak insanların %90 ının üstünde gözlemlenebilecek hadise.
  • ... kişinin bir yemeği seçmesi ama arkadaşına söylememesi ve arkadaşının da o yemeğin ne olduğunu tahmin etmesi üzerine kurulmuş oyun
  • daha cok cocuklarda abartılı bi sekilde rastlanan ve tiksinilen bi kac besin yerine sevilen bi kaç besin** olması.
  • domates yememek en kötü versiyonudur.hiç bi yemeği adam gibi çatallayamazsın.2 saat yemeği mıncıklar,mahvettikten ve herkesi sinir ettikten sonra soğukken yersin.
  • her insanın en doğal haklarından biri. damak zevki diye bişiy var çünkü
  • tabldot usülü çoktan seçmeli yemek veren yerlerde, aç kişinin mutlaka gerçekleştirdiği fiil.
  • herseyi yemek zorunda hissetmeyen insanlarin sadece yemek gibi duran seyleri yeme cabasi. yemekten zevk almak, yedigi seyin kokusunu tadini falan sevmek. yemek secmedigini soyleyen insanlarin cogu nasil toprak yemiyorsa sebze yemeyen bir insan da o kadar normal hisseder ama nedense cignenebilenm hersey bunlara yedirilmeye calisilir.
    bu genelde kucukken baslar, buyudukce cevre baskisiyla azaltilir. ilk asamasinda bebekler tepkilerini tukurerek koyarlar, magdurlar bebek beslerken maymun olmak diye baslik acar, ilerde zavalli cocuk* gaddar anneden* kacacak, evde saklanacak yer arayacaktir. genclikte gidilen yerde onun damak tadina goreyemek bulunmayacaktir. ama davadan vazgecilmeyecektir.
  • yapılmış yemeği seçmekle, yapılacak yemeği tercih etmemek arasında fark vardır. yemek henüz yapılmadan önce "ben mercimek yemem" dediğinizde alacağınız cevap muhtemelen "bunu bulamayanlar var"dır... oysa sadece tercih hakkınızı kullanmışsınızdır. yani nasılolsa yemeği yapmak için harcanmış bir çaba ve hatta belki alınmış malzeme bile yoktur...ama anlatamazsınız ki bi türlü... kafaya mercimek konmuştur... yemeyene arkandan ağlar geyiği çekilir, tabaktaki bitene kadar sofrada oturma cezası verilir, mercimeğin faydaları anlatılır, somalideki açlardan bahsedilir... sonuca ulaşılamazsa son çare olarak duygu sömürüsüne başvurulur, kısacası o "mercimek" yedirilir... oysa herkesin damak tadı aynı olmak zorunda değildir... yapılmamış yemeği seçmede de hiçbir sakınca yoktur...