şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bulaşıklar asla iyi yıkanmaz
  yemeklerde tada değil görüntüye önem verilir
  bulaşıkçı aynı zamanda aşçı yardımcısıdır
  yenilmeyen yemek daima çöpedir
  hijyende gelinen son nokta bone dir.
  hastane de yapılan yemekler hastalara özenli değil baştan savma hazırlanır
  garsonlar sürekli iş bırakır
  aşçı başının hiç birşey umrunda değildir
 • o fast food'çular var ya, hani ben dahil bayıla bayıla yediğimiz. heh işte, onlar öyle çok masum yerler değil. detaya inemem ama internet'te yazılanlar az çok doğru. yalan olanları da var tabii her şeye inanmamak lazım. bu dizi sinema işlerine adım atmadan önce kısa dönem çalışmışlığım var, 18 yaşına yeni basmışken. az çok gördük tabi.

  uzak durmak lazım ama bağımlılık olmuş, acıkınca ben de yiyorum mecburen. bidaha mı gelecez dünyaya dimi ama?*
 • yemek sektörü bitmez abi yea
 • çok açık olmuş,çok acı olmuş diyip geri gönderdiğiniz çayları değiştirmeden geri getiriyor garsonlar.kuzenim anlatmıştı.böyle bir müşterisi olmuş. bu çay çok koyu olmuş diyen müşterisine aynı çayı geri getirmiş.müşteride heh bu çok güzel olmuş aferin demiş.
 • "beğenmedim mıy mıy mıy" diyerek geri gönderdiğin yemek var ya... biz onu sana sunabilmek için sabahın altısından beri çalışıyoruz.
 • endüstriyel süt için konuşur isem, * türkiye'de denetimi en iyi yapılan gıda ürünüdür. önce süt üreticisi sütünü temiz üretir aksi halde toplayıcı o sütü almaz. önce alırken sonra kendi tesislerinde envai çeşit teste sokar firmalar. daha sonra sütü işleyen temiz işler yoksa devlet ona müsade etmez ki büyük firmalar çok sıkı denetim altındadır bu konuda.
  hatta eğer bir ineğin ilaç tedavisi alması gerekiyorsa ilaç aldığı süre boyunca sağılan sütü; firma sahibi aynı süt tankına karıştırmasın diye özel olarak sağılır ve parası üreticiye ödenir. o süt de imha edilir.
 • ulan herkes işin bi hilesini yazmış.mesela bi allahın kulu da cıkıp dememiş ki cheesecake'inhası labneden değilde mascarpone peynirinden yapılır diye. yok fıstık yerine bezelye yok kaymak yerine peçete. sözde seviye iyi diye sözlüğe giriyoz. bi de bu tipler ağlıyo sonra türkiyeden siktir olup gitmek başlığında sonra salyalı salyalı muharrem ince başlığına girip umut, emek, refahtan bhsediyorlar.
 • yemeğin tadına bakmak için parmak daldırıyoruz.
 • hiç birşey çöpe gitmez. müşterinin artıklarından bahsetmiyorum. ama satılamayan yemek başka şekilde değerlendirilir.

  dolma kalırsa pilav olur, pilav kalırsa ya kadın budu köfte olur ya çorba olur. türlü, orman kebabı olur, tas kebabı olur. vs. vs.
 • vaktiyle, çok vaktiyle (90ların sonu) gıda imalatçılarından müteşekkil bir komplekste çalışmıştım. orada ilke şu idi: kimse kendi ürettiğini tüketmez, sadece bizzat kendisi için ürettiğini biliyorsa tüketir. çay paketleyen firmada bile.