• vaktiyle, çok vaktiyle (90ların sonu) gıda imalatçılarından müteşekkil bir komplekste çalışmıştım. orada ilke şu idi: kimse kendi ürettiğini tüketmez, sadece bizzat kendisi için ürettiğini biliyorsa tüketir. çay paketleyen firmada bile.
  • çok açık olmuş,çok acı olmuş diyip geri gönderdiğiniz çayları değiştirmeden geri getiriyor garsonlar.kuzenim anlatmıştı.böyle bir müşterisi olmuş. bu çay çok koyu olmuş diyen müşterisine aynı çayı geri getirmiş.müşteride heh bu çok güzel olmuş aferin demiş.
  • yemeğin tadına bakmak için parmak daldırıyoruz.
  • "beğenmedim mıy mıy mıy" diyerek geri gönderdiğin yemek var ya... biz onu sana sunabilmek için sabahın altısından beri çalışıyoruz.
  • okuyunca kusacağımı çok iyi bildiğim şeylerdir. sittir et yaa cahillik mutluluk.
  • yemek sektörü bitmez abi yea
  • o fast food'çular var ya, hani ben dahil bayıla bayıla yediğimiz. heh işte, onlar öyle çok masum yerler değil. detaya inemem ama internet'te yazılanlar az çok doğru. yalan olanları da var tabii her şeye inanmamak lazım. bu dizi sinema işlerine adım atmadan önce kısa dönem çalışmışlığım var, 18 yaşına yeni basmışken. az çok gördük tabi.

uzak durmak lazım ama bağımlılık olmuş, acıkınca ben de yiyorum mecburen. bidaha mı gelecez dünyaya dimi ama?*
  • geceden artan pirinç pilavı sabahtan karşına ayran çorbası olarak çıkarsa şaşırma tanırsın üstündeki sakal kılından.
  • bir zamanlar kahvaltılık gıda paketleme firmasında çalışmıştım (firma dediğim toptancı ama konumuz bu değil) tüm yumurtalar çiftlikten aynı gelir ve markaların siparişlerine göre etiketlenip markaya gönderilir yani x yumurtası ve y yumurtası aynı yumurta tek farkı fiyatıdır
  • yemek sektörü dediğimiz konu çok geniştir ve asla birbiriyle bir tutulmaması gereken örnekler barındırır. bozuk etleri baharatlayıp sunmak, antep fıstıklı baklavayı bezelye ile yeşile boyamak, eski pirinci köfteye karıştırmak gibi hilelerin olmadığı, o öğüne özel üretilen yemeğin sunumdan en fazla 3 saat sonra imha edildiği, hijyenin boneden ibaret olmadığı, mutfağa giren her çalışanın bir dizi eğitimden ve muayeneden geçtiği kurumsal mutfaklar da vardır; ki bu gibi kurumlarda çalışmak her ne kadar zor olsa da ufkunuzun açılmasını sağlar.
hesabın var mı? giriş yap