şükela:  tümü | bugün
  • annelerin en chok izledigi programlardir, zapping yaparken bi saniye bile olsa bi kashik sesi chiksa annenin radarlari chalishir "yemek tarifi mi var bi kanalda ach bakiim" der. programin bashinda sonunda ortasinda olmasi sorun diildir mecburen achmak zorundasinizdir eninde sonunda. anne tvye en yakin sandalyeye kolunu masaya chenesini eline dayayarak dushunen adam heykeline model olcak shekilde oturur dikkatle izlemeye koyulur. bazi tembel olmayan anneler bi kagit kalem alir veya getirmenizi isterler. bundan sonra yapabileceginiz bishey yoktur yemek tarifinin bitmesini beklemelisinizdir, tarifin sonlarinda malzemeler tekrar verilir ve anne uzun sure sonunda tekrar konushur "oolum getirsene kagit kalem". yemek tarifi biter ve annenizden shu cvplar gelir
    - e bu yemegi zaten ben biliyom benim yaptigim hede yemegi ocakta diil de firinda yapmish o kadar.
    en sinir bozucu cvptir bu chunku hichbir zaman tvdekine benzer bi yemek yapildigi gorulmemishtir evde
    - e anne sen de yaparsin artik bu yemekten o kadar yazdin
    - oglum biz o kadar zengin miyiz bi yemege bu kadar shey katacak ben 10 yemek chikaririm bu kadar malzemeyle
    - saol anne zaten hich gormedik bi gun de tv de gordugun bi yemegi yaptigini peki bugun ne yemek yaptin
    - patates
  • bu tür programlar her evin mutfağında default milimetrik hassas terazi oldugunu zannederek tarif verirler..

misal: şimdi 183gr unumuzu alıyoruz ve 2 yumurta akı ile güzeeelce karıştırıyoruz..
    ardından ince ince dilimlenmiş domasteslerimizi 37gr zeytinyagı içinde ölene dek hafifce kızartıyoruz..
  • bu programlarda, ameliyat eldiveniyle yemek yapan* bir teyze bulmak ne kadar kesinse, ona asistan modeli maydanoz getiren, tepsiyi fırına koyan, arada sırada laga luga yapan bir başka teyze bulmak da o kadar kesindir. asistan teyzeler, daha ziyade böyle yemek işlerinden pek anlamayan, kariyer delisi*, ally mcbeal modeli insanlardan seçilir. bunların programdaki temel işlevi, "ay ne güzel sardın onu öyle", "bu yeşil sebzelerin kalorisi de pek düşük, tam bana göre", "bu malzeme hazmı kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir sayın seyirciler" demektir. ayrıca, yemek yapamadıkları için hasetlerinden çatır çatır çatlayan* bu asistanlar, eksik gedik bir şey bulma konusunda da oldukça çaba gösterirler. "kabartma tozu tam karışmadı yalnız", "fırın 180 derece olsa daha iyi olmaz mıydı?", "biz burada buğday unuyla yaptık ama hatırlatiim ki siz evde mısır unuyla da yapabilirsiniz" gibi sözler sarfetmek, bu andaval asistanlara mahsustur.
  • her zaman ortasından yakaladığım programlar. ölçüler bardakla, kaşıkla olduğu takdirde gerçekten de mucize yaratılabiliyor. ayrıca programın sonunda malzemeler tekrar edildiği için televizyonun sesini açıp bir koşu kağıt kalem de alınabiliyor. ama bir ürünün sponsorluğunda yapılan programsa, örn. tefal, ve yemek tefalin bilmemne ızgarası, fırınında yapılıyorsa nedendir bilmem bu aletten başka bir yerde olmuyor yemek, olamıyor. bir de bu programların sohbetle, şarkıyla beraber yürütülen türleri var, sevmiyorum ben onları, kırk saat sürüyor bir sebzeli pilavı anlatması. kısa olsun, öz olsun, neyse kafa karıştırmadan hemen anlatısın olayı istiyorum. ayrıca, mümkünse ölçüler bardakla, kaşıkla olsun, evet.
  • aciktirirlar fena halde.
  • beni hep derin beklentilere sürükleyen programlar.. ulan bir tane ahçı da demedi ki şunu:

...
    -1 yemek kasığı un
    -1 tane limon
    -kara biber, tusss
    -göt oldun susss!!*
    -ahah şaka şaka sayın seyirciler...
    -seyirciler??
    ...
  • yemegi pişiren mehmet gurs ise kesinlikle saati kacirilmayacak programlardir.
  • merhaba sevgili ev hanımları,
    bugün knorr lezazet ve zarafet kulübünde tarçınlı sütlaç yabacağız
    (neee tarçınlı sütlaç mi? anne gel gel)
    tarçınlı sütlaç için gerekli malzemeler:
    4 bardah süt
    1 paket knorr sütlaç karışımı
    1 tutam tarçın

çüş artık yani marketten o paketi alınca üzerinde de yazıyor zaten nasıl yapılacağı. bir de böle kasıla kasıla "bugggün de darrrrçınlı sütlaç yabbacagiiiz" demiyor mu, al bir kazan sütlaç ağzına tık.

merhabalar,
    bugün otistik aşçılar kulübünde ağzınıza layık bir çin yemeği yapacağız
    bunun için gerekli malzemeler:
    bir kutu çin yemeği

yeteri kadar kaynar suyu kapağını daha önceden açtığımız çin yemeğinin içine koyuyoruz ardından kutunun içinden daha önce çıkarmış olduğumuz yağ ve baharat karışımlarını bunun içine döküyoruz.
    işte çin yemeğimiz hazır. ne kadar pratik değil mi hanımlar?