• bu programlarda, ameliyat eldiveniyle yemek yapan* bir teyze bulmak ne kadar kesinse, ona asistan modeli maydanoz getiren, tepsiyi fırına koyan, arada sırada laga luga yapan bir başka teyze bulmak da o kadar kesindir. asistan teyzeler, daha ziyade böyle yemek işlerinden pek anlamayan, kariyer delisi*, ally mcbeal modeli insanlardan seçilir. bunların programdaki temel işlevi, "ay ne güzel sardın onu öyle", "bu yeşil sebzelerin kalorisi de pek düşük, tam bana göre", "bu malzeme hazmı kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir sayın seyirciler" demektir. ayrıca, yemek yapamadıkları için hasetlerinden çatır çatır çatlayan* bu asistanlar, eksik gedik bir şey bulma konusunda da oldukça çaba gösterirler. "kabartma tozu tam karışmadı yalnız", "fırın 180 derece olsa daha iyi olmaz mıydı?", "biz burada buğday unuyla yaptık ama hatırlatiim ki siz evde mısır unuyla da yapabilirsiniz" gibi sözler sarfetmek, bu andaval asistanlara mahsustur.
  • bu programların en büyük eksiği çoğumuzun ağzının suyunu akıtmasına, 'ya bir gün bundan yapsak da yesek ne güzelmiş' dedirtmesine rağmen o yemeklerin hiçbir zaman yapıl-a-mayacak olmasıdır. biz ekranın karşısında bezgin bezgin oturup yemeğin nasıl yapıldığını izler, havada uçuşan çılgın esprilerle kendimizden geçeriz. sonuçta açlığımız devam eder. ama bir de şunu düşünelim:

-evet hanım beşamel soslu kızarmış tavuğumuz hazır. eğer bu yemeğimizi beğendiyseniz hemen 333 33 33 numerolu telefonu arayın ve türkiye'nin neresinde olursanız olun bir beşamel soslu kızarmış tavuk siparişi verin. üstelik beşamel soslu kızarmış tavuğunuz 30 dakika içinde gelmezse ikincisi de bizden hediye, yiyin yiyebilirseniz bakalım.

bu teknik yemek tarifi programlarını çağ atlatacak ve izlenme oranlarını tavana vurduracaktır diye düşünüyorum. hatta daha da ileri gidiyorum. bir televizyon kanalı düşünün ki habire yemek yapılıyor ortamda 7 gün 24 saat. siz de beğendiğiniz yemeği sipariş ediveriyorsunuz. adı da göbek tv.

hemen gideyim patentini alayım ben bu fikrin yahu.
  • televizyonda yer alan binlerce gereksiz yarışma, haber ve dizi arasında izlenecek en güzel programlardır. tabii ki favori (bkz: arda türkmen) (bkz: refika birgül)
  • merhaba sevgili ev hanımları,
    bugün knorr lezazet ve zarafet kulübünde tarçınlı sütlaç yabacağız
    (neee tarçınlı sütlaç mi? anne gel gel)
    tarçınlı sütlaç için gerekli malzemeler:
    4 bardah süt
    1 paket knorr sütlaç karışımı
    1 tutam tarçın

çüş artık yani marketten o paketi alınca üzerinde de yazıyor zaten nasıl yapılacağı. bir de böle kasıla kasıla "bugggün de darrrrçınlı sütlaç yabbacagiiiz" demiyor mu, al bir kazan sütlaç ağzına tık.

merhabalar,
    bugün otistik aşçılar kulübünde ağzınıza layık bir çin yemeği yapacağız
    bunun için gerekli malzemeler:
    bir kutu çin yemeği

yeteri kadar kaynar suyu kapağını daha önceden açtığımız çin yemeğinin içine koyuyoruz ardından kutunun içinden daha önce çıkarmış olduğumuz yağ ve baharat karışımlarını bunun içine döküyoruz.
    işte çin yemeğimiz hazır. ne kadar pratik değil mi hanımlar?
  • burada yapılmışı var olayının en süper örneğidirler.
  • sanki kendi evlerinde de; ellerinde eldiven, kafalarında bonemsi abuk bir şeyle yemek yapıyormuşcasına, televizyonda bu aksesuarlarıyla yemek yapan, genelde balıket kişilerin sunduğu programlardır..
    bazen, minicik bişey için, ıvır zıvır bi sürü şey yaparlar ve bunu çok pratik bir yemekmiş gibi sunarlar..bazen de, görünüşüyle bile ağzımızın sularını akıtacak şeyler yaparlar ve böylece bünyenin aş ermesine, öküzleşmesine neden olurlar..ve tabi bazende iğrençleşirler, örneğin bugün seyrettiğim bir programda; pişmekte olan kabak, biber ve mantar karışımının içine süt dökerek, aynı kedi kusuğuna benzeyen bir şey elde edildi..
  • arada yabancı programları izlemek güzel oluyor. özellikle tayland mutfağında yemeğin baharat karışımını hazırlama kısmı çok hoşuma gidiyor. havanda sarımsak, kurutulmuş acı biber, ve adını hatırlayamadığım bir sürü tatları karıştırıyorlar ya beni orası ilgilendiriyor. bazen tavada kavurup sonra havanda eziyorlar, bayılıyorum.

bir ingiliz yemek yapıyor diyelim, hiç beklemediğim bir anda yemeğe bektaşi üzümü koyuyor. öyle havalı koyuyor ki adam adını ilk kez duyduğum bu üzümü sanki onsuz yemek olmazmış gibi.

neyse artık benim de bektaşi üzümü fidanım var. meyveleri olsun ben de ortalığın tozunu attırıcam.
    hayal ediyorum; yemeğimi yerken soracaklar 'wauww çok farklı olmuş bayıldım, ne var bunda acaba " diye ben de biraz nazlanıp getirip göstericem. yalnız bir sorun var; hangi yemeklerde nasıl kullanılıyor kısmını hatırlamıyorum. üzümlerime kavuştum ama tarif yok.
  • 5 yaşından beri müptelası olduğum programlar. ilk izlediğim yemek programı benim için hala unutulmazdır mesela: bcc'deydi galiba, zenci bir amca sunuyordu programı ve iki insan yemek yaptırıyordu. muhtemelen bir yarışmaydı ama tarifleri de verirlerdi. gülme efektlerinden komikli bir şeyler söylediklerini düşünüp ben de gülerdim. ve sapkın gibi her akşam oturup izlerdim. saat 8'de başlardı.

oha lan. özledim o programı.
  • annelerin en chok izledigi programlardir, zapping yaparken bi saniye bile olsa bi kashik sesi chiksa annenin radarlari chalishir "yemek tarifi mi var bi kanalda ach bakiim" der. programin bashinda sonunda ortasinda olmasi sorun diildir mecburen achmak zorundasinizdir eninde sonunda. anne tvye en yakin sandalyeye kolunu masaya chenesini eline dayayarak dushunen adam heykeline model olcak shekilde oturur dikkatle izlemeye koyulur. bazi tembel olmayan anneler bi kagit kalem alir veya getirmenizi isterler. bundan sonra yapabileceginiz bishey yoktur yemek tarifinin bitmesini beklemelisinizdir, tarifin sonlarinda malzemeler tekrar verilir ve anne uzun sure sonunda tekrar konushur "oolum getirsene kagit kalem". yemek tarifi biter ve annenizden shu cvplar gelir
    - e bu yemegi zaten ben biliyom benim yaptigim hede yemegi ocakta diil de firinda yapmish o kadar.
    en sinir bozucu cvptir bu chunku hichbir zaman tvdekine benzer bi yemek yapildigi gorulmemishtir evde
    - e anne sen de yaparsin artik bu yemekten o kadar yazdin
    - oglum biz o kadar zengin miyiz bi yemege bu kadar shey katacak ben 10 yemek chikaririm bu kadar malzemeyle
    - saol anne zaten hich gormedik bi gun de tv de gordugun bi yemegi yaptigini peki bugun ne yemek yaptin
    - patates
  • aciktirirlar fena halde.
hesabın var mı? giriş yap