• bilgiye karşı yapılan ciddi bir saygısızlıktır.
  • ozellikle olcunun onemli oldugu hamur islerinde, kendi yaptigi gibi leziz olmasin diye ya da tarifi vermek istemediginde, malzemeyi eksik soyleyerek veya miktarini yanlis soyleyerek uygulamaya konulan gun teyzesi yontemi.
  • vardır öyle insanlar ve en kötüsü gercektirler.tarif istersin;ya tarifleri unuturlar ya da tariflerin yazılı oldugu defterin-kitabın yerini.bunların birde dantel modelini vermemek gibi takıntıları vardır.en feciside ''ay veremem şekerim,hededen aldım,yeminliyim'' tarzı beyanatlarıdır.
    (bkz: o ne be)
  • gerek yoktur. püf noktası söylenmese yeterli.
  • (bkz: crc error)
  • ev hanımları arasındaki kıyasıya rekabet(!) sonucu meslek sırrını saklamaya yönelenlerin başvurduğu yöntem.
  • belirtisi herhangi bir yemeğin, pastanın, içeceğin vs. tarifini isteyen kişiye (hayır vermem deyip aradaki iletişimi bozmaktansa); malzemelerin miktarlarında ufak tefek değişikliklere gidilerek, püf noktası gizlenerek ya da elzem olmamak kaydıyla bir malzemenin tamamen çıkarılarak verilmesidir. ne kadar saçma bulsam da kimi zaman bende de baş gösterebilen psikolojik durum. böyle şeyleri paylaşmayı çok seviyorum ama dünyayı kurtarmış gibi hep en iyisini yaparım on parmağımda on marifet havasında gezen (daha çok yeni evli akrabalar), boşluktan sürekli birilerinin açığını yakalamaya çalışan, milletin dedikodusunu yapan kadınlar tarif istediklerinde kimyam bozuluveriyor.
  • birazdan yapacağım eylemdir. ilk defa olacak, heyecanlıyım.

ortak bir arkadaşla aramız bozulunca, konu hiç onu ilgilendirmediği halde, bana karşı tavırlıydı son 1 aydır. başka bir arkadaşımız seviyor diye yaptığım kurabiyenin tarifini istiyor şimdi, mesaj atmış. hem de sanki hiçbir şey olmamış gibi emojili memojili mesaj atmış.* gülerek ekrana bakıyorum. çıkar böyle bir şey işte, nereden çıkacağı belli olmuyor, kurabiyeden bile çıkabiliyor. yerken de öyle tarif isteyecek gibi bir hali yoktu halbuki. bir gün böyle bir şey yapacağımı söyleseler inanmazdım ama insan gerçekten hayret ediyor.

tanım: bazılarına karşı yapılması son derece mübah olan eylem.
  • havada kaynana kokusu var
hesabın var mı? giriş yap