• karısına yardım etmek ne demek onu anlamadim. bizim toplumun sorunlu aile yapisi kucuk erkek cocuklarini annesinin piremsesi olarak yetistirdigi icin boyle sacma sapan seyler cikiyor ortaya. yemek yapmak da temizlik yapmak da basit motor becerileri, şempanzeyi iki gun calistirsan yerleri silmeyi öğrenir zaten.

sike sike yapacaksiniz kardesim, lütuf ediyormus gibi havalara girmeyin.
  • buradaki yardım kelimesi oldukça önemli bir şeyi açığa çıkarıyor. eviçi görünmez emeğin toplumsal bağlamda kadının tekelinde görülmesi. yıllar evvel bir arkadaş ortamında ikisi de öğretmen olan yeni evli bir çiftle sohbet ederken kadın olanı erkek hakkında "ahmet de bana ev işlerinde yardım ediyor demişti." aslında amacı ismine burada ahmet dediğimiz erkeği, kocasını övmekti. fakat bu söylemin bendeki karşılığı eviçi emeğin kadına özgü görüldüğünün altını çizmesi olmuştu. bazen böyledir gözünüzün önünde duragelen bir şeyi gormek için böyle bir tetikleyiciye ihtiyaç duyarsınız. ben de bunun üzerine o sıralarda yapmam gereken sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri ödevimi bu konu üzerine kurgulamıştım. ( tabii ki ödevimi bitiremedim. biraz çalışkan biri olup küçük çaplı araştırmamı bitirebilseydim belki daha özgün bir şeyler söyleyebilirdim.)

bu gerçekten enteresan bir mesele. kadının iş hayatına katılımı günden gune artarken dahi ev işlerinin, ya da daha teknik tabiriyle eviçi görünmez emeğin toplumsal bağlamda hala kadına özgü bir alan olarak bırakılması cinsiyet rollerinin ne kadar yoğun oranda içselleştirildiğinin ciddi bir kanıtı. hem kadının hem de erkeğin gelir getiren işlerde çalıştığı çiftlerde dahi erkeğin en fazla yardım ettiği durumlar oldukça yaygın. öte yandan ev işleri yardımcıya devredilse dahi, bu yardımcının bulunması, ücretinin belirlenmesi ve ödenmesi, ona gerekli temizlik malzemelerinin sağlanması da yine kadınlar tarafından üstleniliyor ekseriyetle.

bu konuda benim için bir başka enteresan şey de ev aletlerinin, temizlik ürünlerinin vs reklamlarında da bu eviçi görünmez emeğin kadının tekelinde oluşunun kesin bir kabulü ve yeniden üretimine rastlanması. kadınların ekonomiye katılımı ve eğitim oranı artarken hem bu kalemlerde üretim yapıp reklam veren firmaların hem de bu reklamları hazırlayan ajansların bu konu üzerine hiç düşünmemeleri ve geleneksel cinsiyet rollerini olduğu gibi yeniden üretmeleri beni oldukça şaşırtıyor açıkçası. hedef kitlelerini hala kadınlar olarak görseler dahi, bu geleneksel cinsiyet rollerini ters yüz etmeye yönelik yapacakları projelerle ciddi fark yaratabilirler. evet sevgili reklam ajansları mesajlarınızı bekliyorum. bir yeşil kadar uzağınızdayım.*

edit: düzeltme.

edit 2: ben galiba çok benzer bir entri daha yazmıştım bu konuda. hatta örneğin ismi de ahmetti galina yine. bulursam eklerim buraya.
  • orta doğu ve gelişmemis ülkelerde garip karşılanır. böyle isler kadın işidir çünkü. erkek oturur kadın erkeğe hizmet edip kölelik yapar.

dip not: ev işi ve yemek yapması garip karşılanan erkeğin karısını dövmesi, öldürmesi normal karşılanır.

d: harf.
  • cok net soluyorum, boyle bir erkege saygi duymayan kadin, kalkip da " kadin kadindir, erkek erkektir, bi sure sonra buna saygi duymam temizlik yapiyo" diyosa, turkiyedeki hoduk siddet yanlilarini hak ediyo.

cunku neden? darwinizmden. bole tipte kucuk dunyali, les anadolu koylu insnalar, kafalarindaki deliganli aynali tahiri "erkeksi" goruyosa, kendilerini de ayni tipin kadin cinsinde goruyodur.. o kadin da, erkekim dover de sever de diyen erkektir. bu kadinin, bu adamla ciftlesmesi, tercihen sikindirik gen havuzundan bi hastaligi devam ettirip, yuz yillar icinde tukenmesi gerekli..

bakin o kadar igrenc ve salaksiniz ki, temizlik ve yemegi, yani 2 temel ve hayati ihtiyaci bile cinsiyete indirgeyebiliyosunuz.. bunu zaten bi rol olarak gordugunuzden, buldigunuz adamla les gibi ter kokuyo ve corap kokusu camileri sariyo..

bi insan temizligi , bu isedigi ciktigi yer olabilir ya da kirdigi bardak olur ya da calisma odasini tozu olur, bunu role indirgiyosa, o insan pistir.. pis.. erkeklikle hic bir alakasi yok..

bi insan hayatttaki yoldasina bunun lafini yapiyosa, kalkip bi yemek yapmaktan acizse, size bi sikim deger vermiyodur.. he tabii siz de degere layik bi varlik degilsinizdir..

avrupada 19da cikarlar evden.. 30 35 arasi ancak evkenirler.. o surece her erkek haliyle yemegini de yapar, temizligini de.. turkiyede ise, minibus sofuru killi adamlar donunu anasina yikatir.. gotundeki kila yapisan boku trmizlemekten aciz bi durumda da, gider hayatini sikecegi bi kariyivbulur.. bu ikisi harika yasarlar..

nese.. ne haliniz varsa gorun..
  • yardım değildir o olsa olsa kendi payına düşeni yerine getiriyordur .
  • bir görev bir kişiye aitse, evet ona yardım edilir. garson masadaki tabakları toplarken çatalı kaşığı uzatıp yardım edersin, eve bi usta tamirci gelmişse ağır şeyleri itip çekerken yardım edersin.

yemek ve temizlik kadının, eşinizin, annenizin, kardeşinizin görevi değildir. kimse sizin karnınızı doyurmak, pisliğinizi temizlemek zorunda da değildir.

insan olan, bütün işi beraberce ortaklaşa yapar sonra da sevdiğiyle vakit geçirir.

nasıl toksik insanlarla, toksik bir hayatınız var sizin ya
  • kadın kadındır erkek erkekte diyen çağ dışı orta doğu kültürü hayranı mal kadınların olduğu baslik..erkek temizlik yaparak saygınlığı azaliyormus... yarın öbür gün bu kadın koca dayağı yerse,oldurulse uzulecegiz bir de...halhu ki erkektir döver de sever de öldürür de bu hastalıkli zihniyetli kadınlara göre... egemenlige sahip çıkan prima erkekler birazcık anlaşılabilir da bir kadının bu kadar gerizekali olabilmesi...düşük iq olabilmesi...

bana gelince hepsini yaparım.. herhangi bir ev işini kadın erkek diye ayıracak kadar hastalıklı zihniyete sahip değilim şükürler olsun ki..
  • bu adam benim sanırım. eşim şu an hamile ve elimden geleni yapmaya özen gösteriyorum. gerçi öncesinde de durum farklı değildi. hayat müşterek olduğuna göre ben elimden geleni yapmaya devam edeceğim.
  • ne yardımı arkadaslar iyi misiniz? yardım diyebilmeniz icin o evde yaşamıyor olmaniz gerekir. bir evdeki tüm isler herkesin görevidir. bahse konu kadin ev hanımıysa iş değişebilir ama çalışan kadın çalışan erkek birlikteliğinde butun işler ortaktır nasıl ki ev geçimi ortaksa aynı mantık. yardım kelimesi burda abesle iştigaldir. tanım: kendi sorumluluklarını yerine getiren evli erkek.
hesabın var mı? giriş yap