şükela:  tümü | bugün
  • yemek yerken adventure time ya da regular showun herhangi bir bölümü
    uyumadan önce ise mutlaka liziqi çinli ablamızın kanalı . sesler anında sakinleştiriyor görüntüler desen yormuyor pamuk gibi uyuyorsunuz.
  • atilla yeşilada, ne kadar dişleri yemek yerken uygun bir manzara oluşturmasa da,esprilerini seviyorum.
  • yemek yerken youtubeda (bkz: avrupa yakası) videoları açar herhangi bir bölümün kesitlerini izlediğim yada açıp (bkz: cenk erdem videoları) izlediğim veritabanlarıdır.
  • şu: (bkz: #91131885) entry'de hem yemek yerken keyifle izleyip, zevk alıp hem de ingilizcesini geliştirmek isteyenler için üç-beş youtube kanalı paylaşmıştım. şimdi bir üç-beş tane daha paylaşacağım. bu sefer farklı ingilizce seviyelerinde olanlar için de farklı kanallar var. here we go:

1)mr bean

hepinizin mutlaka en az bir defa gördüğü ve çoğumuzun aşina olduğu, dünyanın en ünlü komedyenlerinden rowan atkinson tarafından canlandırılan efsane mr. bean karakterinin milyon farklı vidyosunu, ve hatta isterseniz orijinal diziyi baştan sona bölüm bölüm inceleyebileceğiniz kanal. bu dizinin özelliği ise içinde çok nadiren konuşma geçiyor olması. yani ingilizcesi neredeyse sıfır olan birisi bile izleyip kahkahalarla gülebilir, aynı zamanda da iki üç kelime ingilizce öğrenebilir (inigiliz aksanıyla).

2)us auto industry

adından da biraz anlaşılacağı üzere, kanalda 19. yüzyılın başı ve ortalarında amerika araba endüstrisinin halka arabaların nasıl çalıştığını anlatmak için hazırladığı kısa vidyolar bulabilirsiniz. bu vidyolar o kadar basit, açık ve yalın bir dinle anlatılmış ki, bugün bile teknolojiyi bu derece güzel açıklayan yok. her izlediğim vidyolarında inanılmaz bir aydınlanma yaşıyorum. ayrıca siyah-beyaz hollywood filmlerindeki meşhur amerikan aksanı da cabası. nereden nereye diyor insan.

3)wired

aklınıza gelebilecek hemen her ünlü oyuncunun kendileri hakkında yapılmış google aramalarını cevaplama vidyolarını, alanında uzman kişilerin (eski cia gizlenme(disguise) başkanının gizlenme teknikleri açıklamasından, astronotun uzayla ilgili soru cevaplamasından tutun da aksan uzmanının filmlerdeki aksanları değerlendirmesine kadar) envai çeşit eğlenceli/öğretici sayısız içeriğini bulabileceğiniz efsane bir kanal.

4)cardshuffler99

aslında bu kanalda bir sürü şey var ama benim asıl paylaşmak istememin sebebi penn and teller fool us programı. bu program şöyle: penn ve teller dünyanın en meşhur illüzyonist/sihirbaz'larından olan efsane bir ikili. programın konseptine göre ise katılan yarışmacılar programın yapımcısına söylemek zorunda oldukları numaraları ile penn ve teller'i kandırmaya çalışıyor. seyirci tamamen rastgele, adam yerleştiremiyorlar. penn ve teller'ın aralarında 1-2 dakika tartıştıktan sonra sadece tek bir tahmin yapma hakları var. numaranın nasıl yapıldığını bulamazlarsa, veya ilk tahminde tutturamazlarsa yarışmacı tüm masrafları karşılanmak üzere las vegas'ın en büyük otellerinden birinde gösteri yapma hakkı kazanıyor. ayrıca how i met your mother sevenler için de küçük bir süpriz var :)

programın tüm bölümlerinin olduğu tek bir kanal yok, benim linkini verdiğim kanalda var baya. ancak "penn and teller fool us" şeklinde kendiniz youtube'da onlarca değişik vidyo bulabilirsiniz, çünkü program yıllardır devam ediyor, arşiv geniş.

5)theramintrees

bu sonuncu kanalımız ise advanced seviye ingilizce için. ama hakikaten advanced. genelde din, felsefe, mantık, düşünme sistemi vb. üzerine gerçekten daha önce hiç düşünmediğiniz bakış açılarıyla yaklaşan, hayvani bir ingilizce gerektiren bir kanal. ayrıca biraz da dikkat gerektiriyor, ancak size inanılmaz şeyler katacağından eminim.

sonsöz

hangi kanal olursa olsun, eğer "benim çok vaktim yok, hepsini öyle izleyemem" diyorsanız kanalın "vidyolar" kısmına gidip sıralamayı "en beğenilen" şeklinde yapıp oradan dikkatinizi çeken vidyoları seçip izlemenizi tavsiye ederim. yok "ben işsizim abi oturur saatlerce yer içer atıştırır izlerim" diyorsanız kronolojik olarak "eskiden yeniye" sıralamasıyla izleyebilirsiniz.

ayrıca uzun vidyolardaki reklamlar canınızı sıkıyorsa (bkz: adblock) eklentisi ile reklamsız tadını çıkarabilirsiniz.

hadi afiyet olsun, have fun!
  • bir zamanlar amerika, socrates dergi. haruka içerik
  • en sevdiğim videolardan bir seçki hazırladım. buyrun efendim.

en sevdiğim şu çinli kızın videoları:
    bakın burada resmen elleriyle fırın yaptı.* fırın
    şurada pazarda satmak için bir şeyler hazırlıyor. hipnoz olmuş gibi izledim. pazar
    şurada da cennet hurmalarını kurutuyor. hurma
    çalışmasına emeğine hayran kaldığım bir video da şu: noddle yapımı
    ipek böceklerinden tek tek elleriyle yaptığı yorgan ve ninesine yaptığı giysiler için de şuraya buyrun: ipek

pasta ve çikolata yapımı için en sevdiğim kanal: les sens ciel
    özellikle şu tarifi denemek istiyorum: pasta

asmr videolarına meraklı bir kesimin olduğunu biliyorum. eğer yemek yerken bir yandan da kafanızda tingle'ları hissetmek isterseniz en güzel yemek kanalı: peaceful cuisine
    aynı tariflerin hem müzikli * hem de müziksiz * versiyonları bulunmakta. müziksiz olanları çalışırken dinliyorum. annem mutfakta yemek yaparken yanında ders çalışıyormuşum gibi hissediyorum.*

bir de bu aralar en çok izlediğim şu tatlı hatun ve yavrucağı. haegreendal müzik seçimi, ışığı doğru yakalaması, videolarının kalitesi o kadar güzel ki. her videosu bir film tadında benim için. kadın kimi zaman eşine hazırladığı yemekleri paylaşıyor. kimi zaman da evde geçirdiği keyifli zamanı, yavrusuna hazırladığı beslenmeleri. videoların çoğunda türkçe altyazı eklenebiliyor. altyazıları bilhassa okumanızı tavsiye ederim. insana umut veriyor söyledikleri. terapi gibi.
    şurada insanların keyifli rutinlerini bulmaları üzerine bir videosu var:iyi rutin
    şu videoda da para harcamadan da eğlenmenin mümkün olduğunu anlatıyor. mümkünler üzerine
    şunu izleyince de kasım ayı daha güzel nasıl geçebilirdi diye söylemeden edemiyor insan: kasım

izlerken hem öğrenebileceğiniz hem de keyif alabileceğiniz bir başka kanal da canımız byron'ın kanalı: byron talbott
    gnocchi yapmayı byron'dan öğrendim. bütün ev ahalisi bayılmıştı: gnocchi
    şöyle hepimizin evde yapabileceği basit tarifleri de bulunuyor: lava cake

bbc'nin de #bbcfood olarak yayınladığı çok güzel yemek videoları serisi bulunuyor. hatta bir bölümünde türk poşe yumurtası yapıyorlar: poşe yumurta
    şurada da kolay mini burgerler yapıyorlar: burger
    şunu yutkunarak izlediğimi söylememe gerek yoktur sanırım: tart
  • kilo aldırır.

kendimden biliyorum. izledikçe yer, yedikçe izlersiniz. başından kalkmak istemezsiniz.

o nedenle en güzeli yemek yerken yemeğin tadını çıkarmaktır. video izlerken de videoya odaklanmaktır. beynimiz aynı anda iki şeyi yapmaya çalışsa da bu yapılan iki iş de yüzeysel algılamaya sebep oluyor.
  • (bkz: güldür güldür)

yemek bitince bırakın.
  • resmen yalnızlar kulübü amk