şükela:  tümü | bugün
  • başlık biraz (bkz: işten çıkarken adama ingilizce am günü yağ) kıvamında olsa da konuya şimdi açıklık getireceğim.

özeliikle avm restoranlarında ve sokak veyahut kaldırıma kıyısı olan restoranlarda yemek yerken fark etmeye başladığım durum. oturduğum masanın yanından geçen insanların bakışlarını fark etmeye başladım önce. her 13 insanın 11inin yanımdan geçerken yediğim yemeğe ve bana anlamsız ve uzun bakışlar attığını gözlemledim.

önceleri kendimle ilgili bir şey sandım bu durumu ve kafaya takarak gözlemlerimi tanrısal bakış açısına taşıdım.

bu tür restoranların giriş kapısından sağa doğru 60 derecelik bir açıda ve 4-7 metre uzaklık bandında bekleyip gözlemledim uzun uzun restoranın önünden geçen insanları. 60 dereceden bir derece daha küçük bir açıyla dursam çalışanlar ve işletmeciler bana kuşkuyla yaklaşabilirdi, dikkat çekmemem lazımdı. açımı büyütsem sağlıklı gözlem yapamazdım.

aynı istatistiği yine not düştüm, 13te 11 di yine oran. bunun üstüne bir husus daha fark ettim. her 11 kişiyi bir grup olarak düşündüğümüzde her iki grupta bir kişi 10-15 saniyelik bakışlardan sonra o restorana giriş yapıyor. refleksleriyle hareket ediyor o an, yanında ailesi varsa onları da sürüklüyor içeri doğru kapalı bir bilinçle.

bu durumu fark eden bir çok yazar arkadaşım vardır elbet, fark etmeyenler de bir şans tanısın bu duruma ve gözlemlesinler. şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıkacaktır.

şimdilik gözlemlerim bu kadar ancak bu konuyla ilgili araştırmalarımı ve tespitlerimi genişletmek istiyorum. sizi her adımda bilgilendireceğim. bundan sonraki izleyeceğim adımlar bu hareketin sosyolojik tahlili, yemek türlerinin atılan bakış süresi üzerinde ne kadar etkili olduğu, ve bakan kişinin yemek yiyen kişiyle göz göze gelmesi sonucunda neden bir utanç veya göz kaçırma emaresi göstermediği üzerine olacaktır.

bu durum hakkında farklı tespitleri olan, birikimini ve gözlemlerini paylaşmak isteyen yazar arkadaşlar yeşillendirebilirler.

esttt
    -ekşisözlük sosyolojik tespit ve tahlil timi-
  • üstte bahsettiğim üzere araştırmalarımı devam ettirdim ve bazı önemli detaylar keşfettim.

özellikle toplumda zararlı olarak lanse edilen yemeklere bakma süresi normal yemeklere oranla daha uzun sürüyor. bu süreyi uzatan profil 40-55 yaş arası oradan ailesiyle yürümekte olan baba profili.

evde çocuklarının sağlığını düşünen anne sebebiyle bu tür zararlı yemekleri kahvedeki arkadaşlarıyla yaptığı kaçamaklar dışında göremeyen baba o yemekleri görünce bilincini kapatıyor ve yemek yenen masaya hafif bir salınım yapıyor. genelde ailenin küçük kız çocuğu (ortalama 8-11 yaş aralığında) babayı sol kolundan tutup hayata geri çekiyor ve bilincini bir takım kısa sorularla tekrar açıyor.

bu noktadan sonra baba profiline göre işleyiş değişebilmekte.

baba evde baskın karakterdeyse kız çocuğunun tuttuğu kolundan onu restorana doğru iterek bir atılım yapıyor orada yemek için. çocuğunu bu yönde iyi bir stratejiyle kullandığı için anne çoğu zaman o restorana girmek isteyenin baba olduğunu anlamıyor, çocuğuna kıyamıyor. akabinde de diğer çocuk veyahut çocuklar kardeşlerini takip ediyor, bu sırada baba profili eşine muzip bir bakış atıyor ve ben bir şey yapmadım diyor.

gözlemlerim devam edecek ve bu araştırmayı çok genişleteceğim, yardımcı olmak isteyenler yeşillendirebilir.

esttt
    -ekşisözlük sosyolojik tespit ve tahlil timi-
  • (bkz: yapacağın tespiti sikeyim)

ilginç bir eşiktir.