şükela:  tümü | bugün
  • ux ve uı arasındaki fark nedir sorusunun cevabını veren site. bir gecede geçiş yapmadan önce ebay'in sarı zemin hikayesini hiç mi okumadınız?

uı tarafında, yıllar sonra rakip baskısından dolayı arayüzü yenilemeyi düşünmüşsünüz. belki çok güzel, modern bir arayüzünüz olmuş.

ama ux tarafında facia!
    20 yıla yakın süredir yemeksepeti kullanıyorum. yemeksepeti çıktığından beridir kısa süreli seyahatlerimde bile olduğum yerin adresini alıp yemekspeti üzerinden sipariş vermişimdir. ilk çıktığı günden bu yana ufak ufak geliştirmeler, düzenlemeler hep oldu. ama hiçbir zaman kullanmakta zorluk çekmedim. bir döner söylemek için harcadığım efor alacağım kaloriden daha fazla olabilir mi?

hem arayüzü, hem de neredeyse sistemin işleyişini değiştirmişler. önceden sipariş verdiğim yerlerin %80'i uçmuş, yok. belli ki diğer uçlardan biri olan restoran tarafı da güncellenmiş ve yapılması istenen tanımlamalar var ancak onlarda ne yapacağını bilemiyor.

kullanıcı alışkanlıklarını bir gecede silip atmak nasıl bir özgüven merak ediyorum. eskiden rakipleri de yokken -eski kullanıcılarda biraz zorlanacak ama alışacak- diyerek güncel versiyonu kullanmaya zorlayabilirlerdi.

bu gidişle iletişim, tasarım fakültelerindeki derslerde anlatılacaklar.

edit: ebay olayını soran arkadaşlar olmuş. çok eskiden mehmet doğan'ın blogunda okumuştum. wayback machine'den buldum, linki ekledim. #137310826
  • arayüz değiştiğinden beri bir tane bile sipariş vermedim.

her girdiğimde adresimi unutmuş oluyor, aradığım restoranları bulamıyor; ekmek ısıtır yağ sürer yerim şahsen, nasıl yapmışlar böyle bir işi anlamadım.
  • eminim testleri vs yapilmistir uzerine dusunulmustur ancak yine de anlamiyorum

yemeksepeti'nin sadece son bir kac senede girdigi rekabette elindeki en buyuk koz nedir?

kullanici aliskanligi.

neden buyuk bir tasarim degisikligine gidersin ki?

adamlar resmen 15 sene domine ettikleri rekabeti, en sicak zamaninda resetlediler :)
  • web sitesi ve uygulaması hayatımda kullandığım en kötü ve kullanışsız arayüze sahip yemek ulaştırma firması
  • aradığım restaurantları bulamamamı sağlayan değişiklik.

tüm front-end'ci arkadaşları kutlarım.

filtreler vs anası ağlamış uygulamanın.
  • gerçekten mahvolmuş güzelim site haahaha, artık kullanmıyorum, getir veya trendyoldan devam edeceğim.
  • trendyol yine galip geldi.
    getir ise zevkten dört köşe.
  • web sitesinde gerçekleşen olay. http://yemeksepeti.com/

her yeni tasarım gibi berbat olmuştur.
    görsel

sayfada hiçbir bilgi yok. en sevilen restoranlar diye bir liste yapmışlar ama hiçbiriyle bir alakam yok. kim seviyor bunları? aynı ilçede bile değiliz. benim sevmediğim restoranlar neden bana gösteriliyor? eskiden bulunduğum ilçeye tıklayıp listeyi açardım o da gitmiş.

(bkz: şirketlerdeki yarak gibi olmuş diyen adam eksiği)

rezalet puanım 10.
  • eski tasarım hakkında sayabileceğim tek 1 olumsuz özellik bile yokken ne diye sikip atmışlar anlamak imkansız.

gayet iyi ve çalışan şeyi ne diye kurcalayıp bozuyorsunuz, rahat mı batıyor amk.
hesabın var mı? giriş yap