şükela:  tümü | bugün
  • kısa ve öz anlatacağım;

1- yemeksepetini yıllardır sıklıkla kullanan biriyim.
    2- yemek seçerken restoran puanlarını ve yorumlarını gözetirim.

olay;
    1- 10.08.2017 günü istanbul dışında ve internet erişiminin kısıtlı olduğu bir yerde cep telefonuna düşen "yemeksepeti siparişiniz alındı" mesajıyla irkildim.

2- irkildim, çünkü kredi kartım hesaba bağlıydı. hesabı ele geçiren dilediği gibi sipariş geçebilirdi. (elbette kartımı bloke ettirebilirdim ama bu sefer de istanbul dışında nakit sorunu yaşayabilirdim)

3- hemen hesabima girip siparişi kontrol ettim. adıma esenyurt tarafında yeni bir adres tanımlanmış ve sipariş oraya verilmişti. ilginçtir ki ödeme teslimatta kredi kartı veya banka kartı olarak seçilmişti. yani hesaba bağlı kartım kullanılmamıştı.

4- ardından hemen müşteri hizmetlerini aradım. hanım kızımız derhal şifre sıfırlama maili göndereceğini ve benim savcılığa şikayette bulunmam gerektiğini söyledi.

5- 12.08.2017 saat 21.30 itibarıyla şifre sıfırlama maili falan gelmedi. elbette ben zaten 15 dakika sonra şifremi değiştirmiştim.

manipülasyon;
    1- hesaptaki siparişlerimi inceleyince son 4 gün içinde aynı restorandan aynı 13 liralık siparişin 3 kez verildiğini ve farketmediğim önceki 2 tanesinin puanlarının 10 10 10 verildiğini gördüm. (ayrıca sabahın 07.30 unda hamburger yiyen insanı alkışlıyorum)
    siparişler

2- elbette son sipariş için 1 1 1 puanı vererek durumu özetleyen bir yorum yazdım. yorum

3- yorum yayınlanmadı ve siparişin bana ait olmadığını belirtmeme rağmen o sipariş iptal edilmedi (!)

4- restoran yorumlarına bakınca ardarda 10 10 10 puanlar aldığını birkaç gün öncesindeyse ardarda 1 1 1 gibi puanlar aldığını gördüm.
    10 puan
    1 puan

sonuç;
    anlaşılan restoranlar puanlarını arttırıp satış yapabilmek adınapuanlarla oynuyor veya oynatıyorlar. bu işlemde yemek sepetinin ilgisi var mı yok mu bilemem ama şunu biliyorum ki kişisel bilgilerimiz şirketlerin elinde güvende değil.

ha unutmadan oradan sipariş verecekseniz puanlara aldanmayın, oynuyorlar.
    siz yine bildiğiniz yerlerden şaşmayın annem. arada bir de hesabınızı kontrol edin.