şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
 • 45 gün nedir arkadaş!
  kendisi yatırım yapıp para kazanacak diye esnafa zulüm.
  tüketici olarak bilmediğimiz detayların bazılarını gösteren başlık.
 • rekabetin gözünü seveyim dedirten olaydır. böyle böyle tekel olan her şeyin rakibi çıkmalı hizmet kalitesi yükselmeli.

  edit: imla uyarısı için (bkz: jonsnowvarya) ya teşekkürler.
 • (bkz: #116819501)
  2 gün önce yazmıştım benzer konuyu.
  yıllardır restoranların ciğerini emdi sömürdü yemeksepeti.
  restorana günde 2 defa zorla joker tanımlaması, zorla reklam satması, parayı geç yatırması uzar gider.
  getir yola getirdi, getir olmasa dürtmeye devam edecekti. şimdi başladılar, %25 indirim yapmaya. böyşe yola geleceksiniz.
  he ben 2 aydır kullanmıyorum ya getirden, yada restoranı arayıp sipariş veriyorum, rekabet ise en çok sipariş veren müşteriye yaradı.
 • yemeksepeti piyasada bu isi yapan tek sirketti. bu yuzden diledikleri gibi at kosturuyorlarsi. siparis komisyonlari,listeleme fiyatlari vb. ama burada yazmayi unuttugunuz bir sey daha var. o aradaki komisyon her zaman musteriye yansitiliyor bundan hic bahsetmemissiniz. bu arada yansitmak en dogal hak, benim karsi ciktigim magdur edebiyati. restoranda yedigimle siparis verdigimdeki fiyat farki goze carpiyor.
  gelelim diger meseleye.. getir’in ya da xyz sirketinin piyasaya girmis olmasi her zaman musteriye kazanc saglar. rekabet kaliteyi ve firsati arttirir. bu konudan inanilmaz memnunum. ama gozardi edilmemesi gereken birkac detay var. getir yemek su hali ile yemeksepetine rakip olamaz. restoran yelpazesi konusunda yemeksepeti agir tokatlar. ek olarak getir simdilik disini gecirmiyor piyasada tutunmak icin bakalim belli bir kitleye ulasinca getir kuryelerine nasil paralar odenecek. unutmayin getir ilk ise girdiginde getirme ucreti almiyordu. simdi 3,5tl her siparis basi aliyor. urun cesitliliginide getirbuyuk’e kaydirdigini varsayarsak min 60tl siparis vermek durumunda birakiyor ve yaninda getirme ucretini ek olarak alıyor. simdilik getiryemek için konusmak erken. hele bir hedefledikleri kitleye ulaşsınlar sonra bir daha degerlendiririz.
 • ticaret denen bu oyunda restoran mağdur, yemeksepeti vahşi ve de getir melek değildir. hepsi işini yapmaktadır.

  ayrıca yemeksepeti zamanında o restoranların vasat hizmetlerini dize getirdi. oylama puanlama yontemiyle. ayrıca restoranların satışlarını artırdı. bunu da düşünün.

  bir arkadaş getir'in yaptığı pazarlarma faaliyetine "para yaktı" diyor. hatta "peki o kapitalizmin vahşi forveti yemeksepeti hangi hamleleri yaptı bunun üzerine?"

  yahu getir'in yaptığı da tam da kapitalizmin vahşi forvetliğinin aynısıdır. yani rakibini alt edene kadar bin tane promosyon yapmak, kendisini ön plana çıkarmak için cepten para vermek... ticari pazarlama taktikleri bunlar. getir de yemek sepetinden farklı değil. hatta o restoranlar da kapitalizmin içinde.

  kural belli, eli güçlü olan oyuncu kuralları belirler. odeme vadesi 45 gün diyorsa 45 gündür. ta ki ödeme vadesini 25 güne düşüren başka güçlü bir oyuncu çıkana kadar. merak etmeyin getir'in taktikleri de geçicidir.

  sanki o restoran, satıcıdan aldığı et'in, yağ'ın, un'un, şeker'in parasını peşin ödüyor. onlar da ev dışı tüketim dağıtım firmalarından ya da coca cola'dan vs. ürün aldıklarında belli bir gün sonra onlara paralarını ödüyorlar. sadece metro cash and carry gibi toptancılardan aldıklarını peşin öderler o kadar. firmanın adı bile cash and carry, yani para peşin kırmızı meşin diyor. yani sen bakkkal olarak sütaştan yoğurt alıp ona parasını 50 gün sonra ödüyorsun, sütaş da sana mal vermeyi kesiyor, sen de mecbur bana gelip sike sike parayı peşin ödeyerek mal alıyorsun mantığında. piyasa böyle dengelerle gidiyor.

  ödeme vadesini restoranlara eziyet olarak görmeyin. türkiyede ticarette ödeme vadesi vardır zatne. getir sadece piyasaya girmek için esnafın zayıf karnını yakalayıp onları cezbetmek için ödeme vadesini kısmış.

  özetle restoranın kendisi dahil getir ya da yemeksepeti de gayet normal şekilde kapitalizm kurallarıyla oynuyorlar. bu bir strateji oyunu ya da satranç gibi dinamik bir süreçtir.

  bakın markette ürünü satılsın diye birçok marka marketlere para verip raflarda yer satın alır. raf payı diyorlar. bir süre sonra market de kapitalizmin gereği eli güçlenince, herkesten raf parası istemeye başlar. kapitalizm böyle bir şey.

  markete ve hatta bakkala yoğurt, bisküvi, yumurta satan firmalar paralarını tahsil etmek için aylarca peşinden koşar, ama sigara firmalarının paralarını en geç 1 haftada ödemek için hazır tutarlar. neden? çünkü sigara müşterisi çok olan, markette satılmadığı zaman müşterinin o markete uğramadığı bir üründür. ayrıca sigarada marka bağımlılığı olduğu için sigara firmasının markete karşı eli güçlüdür. yani bakkal ya da market kent slim ya da winston bilmemene satmak zorunda.... neden? o marka sigara içeren müşteri, o marka sigara satmıyorsan, bir süre sonra sana yoğurt ya da sucuk almaya da gelmez, o sigaranın satıldıgı markete bakkala gider. o nedenle diğerlerinin parasını geciktirirsin 30 gün sonra ödersin ama sigara firmasının parasını en geç 1 hafta sonra ödersin, yoksa sigara firması sana yeni sigara vermez..nokta!
 • neredeyse 6 aydır dışarıdan sipariş vermediğim için zerre şeyimde olmayan hede.

  pandeminin güzel yanlarından birisi de bu oldu. her ay kafadan 500-1000 ysepetine atıyordum önceden.

  yiyin birbirinizi. acı sosu unutmayın.
 • 45 gün, günde 2 kez joker, reklam zorunluluğu mu?! yemeksepeti ile bir konuda aynı platformdan hizmet alıyoruz. bu platformdaki firma yetkilisi, yemeksepeti üyesi restoranların yana yakıla isyan ettiklerini; şartların çok ağır olduğunu söylemişti. bu kadar beklemiyordum gerçekten. nevzat bey twitter’dan “ayda’nın eğitim masraflarını karşılıyorum” diye saçma sapan şov yapmayı çok seviyor ama esnafın kan ağladığı bu günlerde getir olmasa restoranlara kolaylık yapmayacak demek ki. pandeminin ortalarına doğru restoranlara nakit akışı olsun diye yemeksepeti üzerinden çek satışı yapıyordu, tebrik etmiştim içimden. meğerse kendisi aslında yıllardır sektörde tek oluşunun ekmeğini çok güzel yiyormuş, kan emicilik yapıyormuş.
 • vakti zamanında waffle restoranım vardı ay sonu yemeksepeti üzerinden elde ettiğim ciro 30 bin liraydı;

  13k maliyet*

  6k kurye maliyeti*

  kalan 11k ve bunun 6 binini yemeksepeti komisyon olarak aldı.

  düşün yani; ambalaj masrafı yok, kurye masrafı yok, işletme derdi yok. bildiğin beni işçisi yapmış herif, restoran benim değilmiş meğer.*

  adaletsiz bir tekelleşme vardı sektörde ve getir yavaş yavaş pastayı bölüyor. almanların sömürgesine getir gibi yerli oluşumlar darbe vuracak umarım.

  edit: alttaki arkadaşa birisi 30k ciro yaparken ne kadar kasıldığımızı anlatsın. mesela 22 liralık waffle söyleyen müşterisi için yemek sepeti 25 dakikada 3 kere dükkanı arıyor “waffle nerde kaldı?” diye. insan; “ulan açlıktan ölseniz o kuryenin canını riske atmam.” diyemiyorsun ya, o müşteri de yemek sepeti üzerinden 1 puanı yapıştırıp kapıda kuryeye kuru bir teşekkür dahi etmiyor ya, işte o an o 22 lira zehir zıkkım oluyor sana. işte öyle öyle biriktiriyorsun o 30 bin lirayı.

  yemeksepetini para kazanmak için değil kaybolan masaları toparlamak için kullanıyorduk. o bana benim müşterimi satıyor zaten. piyasada olmasalar mahallemdeki müşteri çıkıp gelip salonumda yiyecek ya da arayıp telefonla sipariş verecek.

  siz o listeye bakınca esenlerdeki merdivenaltı kebapçıyı da nişantaşındaki kalburüstü kebapçıyı da aynı safta görüyorsunuz.
  liste fiyatına ve puanına bakıyorsunuz ve puan/fiyat kıyasına göre siparişi geçiyorsunuz. halbuki 10 tane fake siparişle merdivenaltı üretim yapan puanını yukarıya çekip sana eşşek etinden kuzu şişi suriyeli kuryenin eline tutuşturup çakıyor ve sen de bunu yiyorsun.* sonra da yorumum yayınlanmıyor diye rezalet başlığı açmaya geliyorsun.

  ben yemeksepeti’nin bu kadar piyasaya müdahil olmasına karşıyım. insanlar caddelerden çekildi ve gıda sektöründe “at izi it izine karıştı”.*
 • paket servis sevmeyen biriyim dolayisiyla bu tur uygulamalari kullanmiyorum

  ama 30 bin tl.cirodan 5 bin tl kar edip aglamak nedir ?

  kaldi ki sadece yemek sepeti kari bu ve adam tum masraflarini da eklemis ve aglamis .

  ne garip insanlar var
237 entry daha