şükela:  tümü | bugün
 • sürpriz bir biçimde mezhep ayrılıkları yüzünden başlamış iç savaş. halbuki ortadoğu'da hiç böyle şey olmazdı.

  son durumun haritası aynen şöyle:

  http://archicivilians.wordpress.com/…-october-2014/
 • suriye iç savaşı'nda etkin görev alan "16 temmuz gençlik hareketi" adlı çetenin bu çatışmalarda da etkin görev alması sürpriz değildir.
 • sunnilere handikap draw oynanması farz olan savaş. bana sorarsanız 3.5 üst derim.
 • arkasında bir tarafta suudi arabistan, abd ve ingiltere, diğer tarafta iran, rusya ve çin bulunan ve el kaide, ışid, hizbullah gibi terör örgütlerinin her geçen gün güç ve taban kazanmakta olduğu islam dünyasındaki bir başka mezhep savaşıdır. olan yine ülkenin çocuklarına, masum sivillerine ve geleceğine olmaktadır. sözde arap baharı'nın "özgürleştirdiği" bir başka islam ülkesinde gerçekleşmektedir. konu şiddet, kan, baskı, mezhepçilik olunca müslüman toplumları silahlandırıp biri birine saldırtmak çok kolay olduğunun bir başka örneğidir.
 • ortadoğu'nun en zengini suudi arabistan, ortadoğu'nun en fakiri yemen'i sivil vs ayırt etmeksizin bombalıyor. şii olmasıyla bilinen husi grubunun yemen'in büyük bir kısmında güç kazanarak otoritesini artırması sunni suudi'leri rahatsı etti. bu gücün arkasında yine şii iran desteği olduğu düşünülüyor. dünya olana bitene sessiz, amerika ve ingiltere suudi arabistan'a silah satmaya devam ediyor. dünya bu kadar sessiz kalmaya devam ettikçe de yemen'in somali'ye dönmesi kaçınılmaz.
 • 2 yıldır 10.000'den fazla kişinin ölmesine sebep olmuş olan iç savaş. şu an ise kıtlık, hastalık vs. gibi sebepler yüzünden 10 milyon kişinin ölüm tehlikesi altında. uluslararası medyada neredeyse hiç yer almıyor.
 • uluslararası medyada yer almamasının nedeni, zeydi(yani şii) olan husilerin iran ile müttefik olmalarıdır. dolayısıyla, batı medyası ve de islam dünyasının mezhepçi kesimi ( suudi arabistan, körfez ülkeleri ve türkiye) yemen'de olan katliamları görmemektedirler.

  aynı şey bahreyn için de oldu. arap baharını tüm batı dünyası överken, bahreyn'de krala karşı çoğu şii olan halk tarafından başlatılan isyanı herkes görmezden geldi. hatta suudi arabistan kendi askerlerini göndererek kanlı bir şekilde hareketi bastırdı ve sünni kralın koltuğunu kurtardı.

  müslümanlar olarak önce mezhepçiliği yenmemiz gerekiyor, asıl düşman batı'da değil kendi içimizde.