şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yemen'de 2015-2018 yılları arasında savaş nedeniyle yaklaşık 85 bin çocuğun akut yetersiz beslenmeden dolayı hayatını kaybettiğinin açıklanmasıdır.

--- spoiler ---

yemen'de çocukları kurtarın vakfının, birleşmiş milletlerin (bm) 5 yaşından küçük ve tedavi edilmeyen "aşırı akut yetersiz beslenme" mağduru çocukların ölüm oranlarına dayanarak hazırladığı raporda, nisan 2015 ile ekim 2018 arasında 84 bin 700 çocuğun akut yetersiz beslenmeden hayatını kaybetmiş olabileceği hesap edildi. raporda ingiltere'nin ikinci en büyük kenti birmingham'da yaşayan 5 yaşından küçük çocukların nüfusuna denk geldiğine işaret edilerek, bölgede süren çatışmaların daha fazla insanı kıtlık riskiyle karşı karşıya bıraktığı kaydedildi. vakıf, yemen'e ithal edilen gıdanın yüzde 90'ının vardığı liman kenti hudeyde çevresindeki çatışmalar nedeniyle düşüş yaşandığını belirtti. raporda akut yetersiz beslenme sorunu çözülmezse her yıl çocukların yüzde 20 ila 30'unun yaşamlarını kaybedeceğine dikkati çekildi. vakfın yemen direktörü tamer kirolos, hudeyde'de 150 bin çocuğun hayati riskinin bulunduğuna işaret etti. bm'ye göre, dünyanın en kötü insani krizinin yaşandığı yemen'de, nüfusun yarısını oluşturan 14 milyon kişi kıtlık riskiyle karşı karşıya. abd ve suudi arabistan’ın yemen’de dört yıldır sürdürdükleri savaş binlerce sivilin ölümüne, kitlesel açlığa ve dünyada son 50 yılda görülen en kötü kolera salgınına yol açmış durumda.
    --- spoiler ---

haber

nytimes'ın konuya ilişkin görüntüleri

2018 dünyası'nda ortadoğu'da canlı canlı bir nazizm örneğini izliyoruz.
  • içimi parçalamıştır. bu olay bana ‘’fury’’ filminde geçen şu repliği hatırlattı;

-fikirler barış doludur, geçmiş ise şiddet.
  • sonra herkes müslüman, hristiyan, budist falan filan değil mi neyse içim parçalanıyor bunları okuyunca
  • dünyanın en aşağılık ülkesi s.arabistan yüzünden olan durumdur.
    (bkz: terörist devlet)

edit: badmeets3vil adlı suserin ricası; kızılay bağış linki aşağıdaki gibidir:

link
  • türkiye'deki müslümanların ilgisini çekmemiştir.

çünkü onlar aslında sadece kendisine "müslüman kardeşler"

edit: bir de gelip burada kampanya linki paylaşmışlar.

bu günahsızları öldüren kral selman'ı daha kaşıkçı cinayetinde bile yağladı reisiniz, çıkıp 1 laf etmedi bu vahşete kaç yıldır sürüyor. ne anlatıyorsunuz.

edit2 : öneri üzerine bağış linki

https://www.kizilay.org.tr/
  • modern dünyanın ne kadar iğrenç olduğunu gösteren trajedidir.
    dünyada olup biten her türlü savaş ve onun etkilediği masumlar bir şekilde gündem olurken, bu vahşet, sanki söz birliği edilmiş gibi hiç yazılıp çizilmiyor.
    bosna, filistin, ruanda,kuveyt, suriye hepsi hakkında insanlığın söyleyecek bir sözü oldu ama yemen sanki yok,yemen de sanki hiçbir şey olmuyor gibi tüm dünya kafasını kuma gömmüş. bu sadece suudi parasıyla açıklanabilecek bir şey mi onu da bilemiyorum.
    edit: bir yazar arkadaşın ricasıyla bu konu ile ilgili yardım linkini ekliyorum.
    https://www.kizilay.org.tr/…42/yemene-insani-yardim
  • filistin'e, mısır'a timsah gözyaşları döken dincilerin sus pus kaldıkları dram. mısırlı rabia'nın hatırasına dört parmağı ne de güzel parti nişanı yapmışlardı halbuki. kendi ülkesinin muhaliflerine işbirlikçi hain derken, komşu ülkenin silahlı "muhaliflerine" ne de güzel destek vermişlerdi... gerçi parayı görünce mavi marmara'cılara satışı koydular fakat, olur öyle.
  • emperyalizmin, ama daha çok suudi arabistan adlı memleketin eseridir.

böylece, israil’den daha çok müslüman katletmeyi başardılar. kaldı ki, bunlardan yaklaşık 90 bin tanesi çocuk.
  • gazze ve suriye'deki muhalif teröristler için ağlayanların umrunda olmayan insanlık dramı.

edit: https://www.kizilay.org.tr/…42/yemene-insani-yardim
    "ayrıca tüm gsm operatörleri üzerinden 2868'e “yemen” yazıp mesaj yollayarak da 10 tl bağışta bulunabilirsiniz."
  • savaşta üremek orta doğu insanının vazgeçilmezi olsa gerek