şükela:  tümü | bugün
  • bm’ye gore dunyada son 100 yilda yasanan en buyuk aclik krizi.. cok ama cok yazik..
  • turkiye dahil nerdeyse butun dunyanin gozunu kapattigi insanlik drami.

cocuklar dahil yemenliler artik agac yapraklariyla beslenmek durumuna gelmis. o da sadece aclik hissini bastirmak icin.
    en temel vitaminlerden mahrum kalan halk olumu bekliyor.

yardim calismalari zorlukla yapilabiliyor. uluslararasi bir hareket gelisemedigi icin yardimlar da cok kisitli.
    hastanelerde ilac ve malzeme sikintisi ust duzeyde.
    salgin hastaliklar ulkenin cesitli yerlerinde halki kirmis durumda.

bu dramin kisa tarihcesi ve yasananlar hakkinda mete cubukcu'nun pasaport programini izlemenizi tavsiye ederim.

katliam, dram, ayip adina ne derseniz deyin; bu yasananlarda elbette en buyuk suclu suudi arabistan ve iran olsa da, butun insanligin sorumlulugu var.

ben ozellikle, yillardir misirdaki darbe uzerinden sesini yukselten, katar'dan hediye ucak (!) alacak kadar islam dunyasiyla iliskileri bulunan kendi ulkemin yonetimine soruyorum. nerde sizin muslumanliginiz? neden tek kelime ses cikarmiyorsunuz?

ben 1-2 yardim kurulusunu arastirip kendi capimda bir bagis gonderdim ama bu karincanin atese su tasimasi kadar bile etkili degil. biz ne yapabiliriz bilmiyorum

yemen'deki cocuklarin fotograflari cok can acitici. duyar kasmak mi derseniz, vicdan yapmak mi ne derseniz deyin ama bazen sicak evimde tika basa karnimi doyurduktan sonra bu fotograflari hatirlayip kendimden nefret ediyorum. ama sonra hayatima kaldigi yerden devam ediyorum. cok boktan bir sistem var, ne desem de bos

1
    2
    3

edit: t601 nickli yazarin uyarisi uzerine bir fotoyu kaldirdim. ben birkac foto eklemek icin random olarak aratip haber sitelerinden olanlari koymaya calistim. dogrulamam gerekirdi, benim hatam.
    tabi yemen'den gelen binlerce foto var, bm'nin raporlari var. orada yasananlara dair bir soru isareti yok ama yanlis kullanilan ya da bilerek servis edilen materyallerden uzak durmak lazim

edit2: cok soran oldugu icin daha once yaptigim arastirmayla ulastigim 2 yardim organizasyonunu yaziyorum. ama bagis yapmak isteyenlerin kendi arastirmalarini yapmalarini tavsiye ederim.

save the children
    eksi'de de basligi var. turkiye'deki ofisleriyle de iletisime gecilebililr

world food programme
    ozel olarak yemen degil ama dunya uzerindeki aclikla mucadele programi. ama su anda oncelikleri yemen. bm destekli diye biliyorum.

turk kizilayi 'nin da yardim kampanyasi varmis

bir de mesajla gelen su kurulus var. arastiramadim ama eksi'deki basliginda bazi tereddutlerin oldugunu soylemek lazim. dileyen basligi okuyabilir ya da ayrica arastirabilir
    yeryuzu doktorlari
  • dini altyapısı olmayan bir dernek aracılığı ile yardım etmek istediğim ülke.bilen varsa yeşillendirirse sevinirim.
  • herkesin rahatsız olması için bu başlık üstlerde durmalı.

güvenilebilir bir aracı yardım derneği bilgisi var mıdır?
  • herkesin mantikli yaklasmasi icin bu gibi başlıklar üstlerde durmamalı.

sadece bir resime baktim.

cok basit.

sag click, search on google images.

https://www.haberler.com/…-halep-te-9059147-haberi/
    http://islamicdocs.blogspot.com/…orphan-people.html

olay yalan demiyorum, resimlerin bir tanesi yalan diyorum.

yeterince midemi bulandiriyor zaten yalan haberler.

ozetle fotolara bakip uzulmek, reverse search olmadan cok sacma geliyor artik.

birileri insanlari koyun olarak gutmek icin farkli resimleri farkli yerlerde kullaniyor cunku (buradaki amac olarak isaret etmiyorum, ancak arkadasin kullandigi resimleri servis edenler yanlis bilgilendirme amaci ile hareket etmis olabilirler diyorum)
  • yemen kuşu ötmem demiş
    lâle sümbül bitmem demiş
    tebdil hava gelen kardeş
    ben evime gitmem demiş”

gitme yemen’e yemen’e??
    yemen yolu toz kardeşim
    kapımızdan suya gitti
    istediğin kız kardeşim

----------------------------------

havada bulut yok bu ne dumandır
    mahlede ölü yok bu ne figandır
    şu yemen elleri ne yamandır

ah o yemen'dir gülü çimendir
    giden gelmiyor acep nedendir

burası huş'tur yolu yokuştur
    giden gelmiyor acep ne iştir

kışlanın önünde redif sesi var
    bakın çantasında acep nesi var
    bir çift kundurayla bir de fesi var

ah o yemen'dir gülü çimendir
    giden gelmiyor acep nedendir

burası huş'tur yolu yokuştur
    giden gelmiyor acep ne iştir

(bkz: yemen türk şehitliği)
  • allah ı diline terör siyasetine alet eden emperyalizm yalakası devletlerin zulüm yeridir yemen. cidden bu kadar masumun kan ve gözyasında boğulmayacağınızı mı sanıyorsunuz. o petrol paraları kurtaramayacak sizi ilahi adalet er geç tecelli edecektir.
  • birkaç yüz kilometre kuzeyinde dünyanın en büyük israfları yapılırken hem de..

bu dünyaya bir şey lazım, nasıl desem.!? kıyamet gibi ya da isa’nın gökten inmesi gibi ne bileyim işte..

edilgen olmak kadar insanı üzen, sarsan başka bir durum var mı?
  • bu konunun simgesi haline gelen 7 yaşındaki bir kızın gıda yetersizliği, yani açlıktan öldüğü olaydır.

buraya başlığını açacaktım ama kızın son fotoğrafındaki yüz ifadesi o kadar acıklıydı ki yapamadım, yoksa durduğum yerde hüngür hüngür ağlayacaktım, 1 hafta da aklımdan hiç çıkmayacaktı.

ama bu başlıktan sonra o kız için ayrı bir başlık açacağım ben de. ve tabiiki bu iki başlık da ne burada ne de başka yerde dua lipa’nın halayının, fatih terim’in tweet’inin, aleyna tilki’nin uyurken yanağını kaşımasının, hatta bu sözlükteki işi gücü entrika ve piçliklerle övünmek olan herhangi bir kaşarın anlattığı leş bir sex anısının çeyreği kadar bile konuşulmayacaktır. (başlık 1,5 saat önce açılmış ve ben başladığımda bu başlığın 3’üncü entry’siydi)

sebebinin bir yarısı insanların duyarsızlığı, diğer yarısı yemenlilerin müslüman olmasıdır.

halbuki dünyada işlenmiş hiçbir suç, suçu işleyen kişi babası bile olsa bir çocuğun aç kalmasını haklı çıkarmaz ve kim olursa olsun bir çocuğun aç kalmasından daha önemli bir konu da belki yoktur dünyada.
  • hala batili devletlerin allah belasini verecek diyerek mucadele edilen insanlik skandali. bir tane duzgun musluman ulke yok, halen ama diger dunyada biz sefa cekecegiz kafasi, muslumanlar acliktan oluyor ortada yardim eden allah yok, ateist norveclilerin hayatta bir tane derdi yok, ama onlar cehenneme gidecek kafasi.

1500 yilda islam'in insanligi getirdigi nokta bu. bir diger musluman ulke suudi arabistan sagolsun, yemen'de baska muslumanlar acliktan oluyor, ama adam burada halen allah amariganin cezasini illa bir gun verecek kafasinda. bok verecek.

din din din diye diye batakliktan kurtulamadiniz bir turlu. he aq hep dis gucler, batinin oyunlari. versin o zaman allah belasini ingiltere'nin?

ataturk'un siz tassaklarini yiyin tassaklarini. ataturk sagolsun en ileri musluman ulke turkiye. o da artik ne kadar ileride sayilirsak.